Jak uniknąć trudności w spłacie kredytu mieszkaniowego?

 

Trudności w spłacie kredytu mieszkaniowego to problem, który może pojawić się w najmniej spodziewanym momencie. Decydując się na tak poważne zobowiązanie, trzeba rozważyć wszelkie argumenty przemawiające nie tylko za, ale przede wszystkim przeciw. Pożyczając pieniądze na kilka lat, nie sposób uniknąć trudności. Czy istnieją skuteczne metody, które pozwolą na zaradzenie tym problemom?

Młodzi ludzie, chcąc zapewnić sobie pomyślny, życiowy start, decydują się na zakup mieszkania. W związku z brakiem całkowitej kwoty wkładu własnego, potencjalni kupcy zmuszeni są do wzięcia kredytu, którego spłaty mogą przybrać różną rozpiętość czasową. Pierwszym pytaniem stawianym przez przyszłych kredytobiorców jest kwestia tego, w jakiej walucie zaciągnięcie kredytu okaże się dla nich jak najmniej niekorzystne. Nikogo nie dziwi ta sytuacja, zwłaszcza, że nikt nie chciałby spotkać się z przykrymi problemami w spłacie kredytu.

Bez wątpienia do trudności, które mogą mieć zasadniczy wpływ na nasze wywiązywanie się z zaciągniętego zobowiązania wobec banku, zalicza się przede wszystkim nieprzewidziane, nagłe, często przykre okoliczności życiowe związane z utratą pracy, chorobą, poważnym wypadkiem, śmiercią, czy też obniżeniem dotychczas otrzymywanej pensji. W przypadku zaistnienia ciężkiej sytuacji losowej, jak najszybciej należy wystąpić o wakacje kredytowe, które mogą umożliwić nam całkowite zawieszenie raty kredytu nawet na kilka miesięcy, albo umożliwić spłatę jedynie odsetek.

Negocjacja wydłużenia okresu kredytowania jest kolejną czynnością, ułatwiającą przezwyciężenie trudności finansowych osobom, które muszą zaradzić problemom, mogącym potrwać przez dłuższy okres czasu. Jej zasadniczym celem, jest obniżenie wysokości spłacanej raty. Bank zazwyczaj uznaje ten sposób, pod warunkiem, że dłużnik zawiadomi uprzednio go o swoich problemach finansowych. Ponadto, w przypadku tzw. kredytu złotówkowego można negocjować oprocentowanie, które jest możliwe w przypadku osób regularnie spłacających swój dług. Dzięki obniżeniu oprocentowania, miesięczna rata oprocentowania może zostać zmniejszona nawet o kilkadziesiąt złotych.

Ponadto, w sytuacji, gdy posiadamy kilka kredytów, możemy połączyć je w całość, w skutek czego powstanie tzw. kredyt konsolidacyjny. Dzięki temu, okres spłaty całego zadłużenia może ulec wydłużeniu, jednocześnie zmniejszając ratę spłaty kredytu.

Niestety, bank nie ma obowiązku przystać na nasze prośby. Jeśli nie zechce obniżyć nam kosztów kredytów, można postarać się o tzw. kredytu refinansowego, co wiąże się z koniecznością udania do innego banku. Korzyścią, jaką można w tej sytuacji osiągnąć, jest zaoszczędzenie nawet kilkuset złotych miesięcznie. Niestety, kredyty zaciągnięte wiele lat temu są w większości przypadków droższe od tych, które banki oferują obecnie.

Aby ustrzec się przed kłopotami finansowymi powinniśmy przed każdym zaciągnięciem zobowiązania przeanalizować swoje bieżące dochody i obciążenia. Dzięki tak sporządzonej statystyce będziemy mogli realnie ocenić własne możliwości i sprawdzić, czy podołamy poważnemu wyzwaniu, jakim jest niewątpliwie wzięcie kredytu mieszkaniowego.


Zamów prenumeratę: gospodarz-samorzadowy.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej miesięcznika „Gospodarz. Poradnik Samorządowy”
lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły