Królowe szos w jednostkach OSP Szczytno

Podniesienie poziomu bezpieczeństwa ekologicznego w gminie Szczytno, to główne założenie projektu w ramach, którego do jednostek ochotniczych straży pożarnych w Olszynach, Lipowcu i Szymanach, trafiły samochody pożarnicze. Na ten cel gmina zaciągnęła preferencyjną pożyczkę – prawie 460 tys. zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Tekst: Grzegorz Siemieniuk

Fot. Autor

Na terenie gminu Szczytno obecnie funkcjonuje 7 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Jedną z nich jest OSP Lipowiec, która wpisana jest do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego. Strażacy- ochotnicy z Lipowca do tej pory pracowali na wysłużonym sprzęcie. W miejscowej remizie gotowe do akcji stoją dwa pojazdy – wiekowe stary. Jeden ma już 40 lat, a drugi nieco mniej, bo niespełna 27.

„Zabytki” w remizach

Podobne „zabytki” na swoim stanie mają także OSP Olszyny i Szymany. Jak zgodnie twierdzą strażacy sprzęt ten choć sprawny, to jednak bywa awaryjny. Dodatkowo charakteryzuje się wysokim zużyciem paliwa. Teraz to się zmieni. W poniedziałek 27 sierpnia przed Urzędem Gminy w Szczytnie nastąpiło oficjalne przekazanie jednostkom trzech, średnich samochodów pożarniczych marki scania. Auta nie są nowe, jednak przeszły stosowną modernizację. Są w pełni sprawne i gotowe do akcji.

– Scanie uchodzą bez wątpienia za najlepsze wozy strażackie – mówił podczas uroczystości przekazania samochodów Mariusz Gęsicki, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Szczytnie. – Można śmiało powiedzieć, że są to królowe szos. Na pewno będą długo i dobrze służył strażakom-ochotnikom – dodał. Pojazdy, które posiadają zbiorniki o pojemności ok. 2 tys. litrów, nieznacznie różnią się od siebie pozostałym wyposażeniem. Dlatego postanowiono, że odbędzie się losowanie, które rozstrzygnęło, gdzie trafi konkretne auto.

Częściowe umorzenie

– Zakup samochodów nie byłby możliwy, gdyby nie wsparcie z zewnątrz – mówił podczas spotkania Sławomir Wojciechowski, wójt gminy Szczytno. – Szczególne podziękowania kieruję do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie, który udzielił nam preferencyjnej pożyczki na zakup tych pojazdów. Część pożyczki może zostać umorzona i wtedy można powiedzieć, że jeden z samochodów dostaliśmy za darmo – dodaje.

Wartość zakupu i modernizacji trzech pojazdów wyceniono na 572 tys. zł, z czego 457 tys. zł to pożyczka z Wojewódzkiego Funduszu. To nie jedyna pomoc ze strony Wojewódzkiego Funduszu dla miejscowych strażaków. Część modernizacji budynków OSP odbyła się przy wsparciu finansowym WFOŚiGW w Olsztynie. Takie działanie było możliwe, ponieważ wspieranie OSP to jedno z zadań statutowych Wojewódzkiego Funduszu. – Cieszę się, że kolejny sprzęt trafił to jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych – mówił podczas spotkania Adam Krzyśków, prezes WFOŚiGW w Olsztynie. – Szczególnie, że samochody będą wykorzystywane w tej służby, która zwalcza skutki klęsk żywiołowych, jak również wspomaga i ratuje majątek ludzki. Życzę, aby ten sprzęt sprawował się jak najlepiej i służył aktywizacji środowiska lokalnego -dodał.

Zarówno OSP Olszyny, jak OSP Szymany pretendują do grona jednostek działających w ramach KSRG. W tej sprawie złożono już stosowne wnioski i obecnie są one na etapie rozpatrywania.


Zamów prenumeratę: gospodarz-samorzadowy.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej miesięcznika „Gospodarz. Poradnik Samorządowy”
lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły