Nowy Korczyn – miejsce z historią

Nowy Korczyn to miejsce o chlubnej i bogatej historii, położone na urokliwych terenach Ponidzia, założone przed niemal ośmioma wiekami przez księcia krakowsko-sandomierskiego Bolesława Wstydliwego. Miasto lokowane w 1258 roku, szybko rozrosło się i zyskało na znaczeniu. W tutejszym zamku rezydowali królowie i książęta. To właśnie tutaj, w 1404 r. odbył się zjazd rycerstwa, uważany później powszechnie za pierwszy sejm polski. Kwitła tu nauka i kultura – w Nowym Korczynie dokonany został pierwszy polski przekład Biblii, działała tu też kolonia akademicka – rodzaj filii Akademii Krakowskiej. Tu pierwsze nauki pobierał Jan Długosz, najwybitniejszy polski historyk okresu średniowiecza. Nowy Korczyn pełnił także rolę ważnego ośrodka gospodarczego – krzyżowały się tu liczne szlaki handlowe, a w mieście odbywały się słynne w całym regionie jarmarki zbożowe.

Okres świetności Nowego Korczyna skończył się w wieku XVII. Nękające wówczas całą Rzeczpospolitą wojny, późniejsze zarazy i powodzie, wyludniły miasto i zubożyły jego mieszkańców. Po utracie przez Polskę niepodległości Nowy Korczyn stał się małym przygranicznym miasteczkiem. Prawa miejskie utracił w 1869 r.

Dziś Nowy Korczyn jest siedzibą gminy wiejskiej, liczącej 24 sołectwa. W niemal każdym zakątku tej niewielkiej, otoczonej malowniczymi łąkami miejscowości, odnaleźć można cenne zabytki i pamiątki historii. Najstarszym z nich jest pofranciszkański kościół pw. św. Stanisława, ufundowany w 1257 r. przez małżonkę założyciela miasta, św. Kingę. Nieopodal wznosi się druga korczyńska świątynia, kościół farny pw. św. Trójcy, wzniesiony na miejscu starszego w latach 1610-1634. Przy rynku znajduje się tzw. Dom Długosza – siedziba funkcjonującej tu w XVII i XVIII w. kolonii akademickiej. Z XVII w. pochodzi korczyńska synagoga, wzniesiona z materiałów pozostałych z rozbiórki zamku, dziś zrujnowana i opuszczona. Zaś wśród rozległych pól, nieopodal brzegu Nidy, znajduje się XIX-wieczna kapliczka poświęcona św. Kindze, osobie otaczanej w Nowym Korczynie szczególną czcią, której postać stała się bohaterką rozlicznych tutejszych podań i legend.

Nowy Korczyn słynie dzisiaj z uprawy fasoli piękny Jaś, zarejestrowanej przez lokalne stowarzyszenie w unijnym systemie jakości żywności jako Chronione Oznaczenie Geograficzne, oraz lawendy – bywa nawet z tego powodu nazywany polską Prowansją. Od blisko 80 lat działa tu klub sportowy Wisła Nowy Korczyn, który swoje powstanie zawdzięcza stacjonującym tu w czasie I wojny światowej Legionistom Józefa Piłsudskiego. Nieprzerwanie od 1690 roku działa w Nowym Korczynie orkiestra dęta powstała na mocy przywileju danego przez Jana III Sobieskiego, zaś chłopcy z młodzieżowej drużyny pożarniczej zdobywają złote medale w Krajowych Zawodach Sportowo – Pożarniczych. W Nowym Korczynie rokrocznie od 14 lat odbywają się „Kingonalia” – uroczystości ku czci św. Kingi.


Zamów prenumeratę: gospodarz-samorzadowy.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej miesięcznika „Gospodarz. Poradnik Samorządowy”
lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły