Grodzisk Mazowiecki to symbol sukcesu

Rozmowa z Grzegorzem Benedykcińskim, burmistrzem Grodziska Mazowieckiego

• Grodzisk Mazowiecki wielokrotnie znajdował się w czołówce gmin polskich w rankingu dziennika „Rzeczpospolita”. Kapituła konkursu ocenia w nim m.in. wyniki finansowe, umiejętność pozyskiwania i dysponowania funduszami. Jaki jest klucz do osiągnięcia takiego sukcesu?

– Duże znaczenie ma położenie blisko stolicy. Bardzo dobrze układa się współpraca rady miasta z burmistrzem, dzięki czemu realizujemy wiele inwestycji. W latach 90. postawiliśmy na przedsiębiorców – dziś mamy prężnie rozwijające się firmy, miejsca pracy, wysokie dochody, niską stopę bezrobocia. Duże znaczenie ma też pozyskiwanie i dobre wykorzystywanie środków unijnych. To niezwykle ważne, by móc się prężnie rozwijać. Do tej pory pozyskaliśmy w sumie ok. 150 mln złotych. Dzięki temu możliwe są duże zmiany na terenie miasta i gminy. Ponadto możemy pochwalić się znakomita infrastruktura sportowa. Mamy kryty basen, boiska, korty tenisowe. To wszystko jest u nas bardziej dostępne i znacznie tańsze niż w Warszawie.

• Które miejsca w Grodzisku warto zobaczyć?

– Bardzo polecam spacer po nowych parkach. 22 lipca otworzyliśmy zrewitalizowany park Skarbków i stawy Goliana. Parki gruntownie przebudowano: powstały nowe alejki, fontanny, mostki na rzece, place zabaw, mini siłownia, ścieżki rowerowe, jest scena na wodzie, gdzie będą odbywały się koncerty chopinowskie. Mam takie marzenie, by mieszkańcy Warszawy przyjeżdżali do naszych parków na koncerty, na imprezy plenerowe, na spacery. Będąc w Grodzisku, warto pojechać kawałek za miasto i zobaczyć park, który kupiliśmy od rodziny Chełmońskich w Adamowiźnie. Polecam miejscowość Książenice, która jest własnością Marylskiego, ucznia ojca Chopina. Warto obejrzeć też dworek Skarbków, w którym znajdują się freski Jana Bogumiła Plerscha, nadwornego malarza króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Obecnie mieści się w nim szkoła muzyczna. 11 listopada otwieramy nowe muzeum w willi Radogoszcz przy ul. Sienkiewicza. W muzeum będzie można poznać historie miasta. Przebudowa parków i modernizacja willi to kluczowe inwestycje w mieście, które radykalnie zmieniły jego wizerunek, tworząc tzw. miejsca przestrzeni publicznej, gdzie mieszkańcy będą mogli spędzać wolny czas. W przyszłym roku w wakacje planujemy uruchomić stary, historyczny pociąg z Warszawy do Grodziska, który przywiezie turystów, a my oprowadzimy ich po mieście i opowiemy o jego historii. Nie wszyscy wiedzą, że Grodzisk dawniej był miejscowością uzdrowiskowa. Tu były źródła wód zdrowotnych i sanatorium hydropatyczne. To w Grodzisku powstała pierwsza stacja linii kolejowej warszawsko-wiedeńskiej oraz pierwsza linia elektrycznej kolei dojazdowej (WKD) z Warszawy.

•Napływu turystów spodziewacie się pewnie w 2015 roku, gdy powstanie pierwszy w Polsce i największy w Europie Środkowo-Wschodniej park rozrywki Adventure World Warsaw.

– Owszem. Ziemia pod budowę parku została już wykupiona, od tej transakcji gmina otrzyma około 15 mln zł z tytułu renty planistycznej. Główny wykonawca, czyli firma Imtech rozpoczęła prace melioracyjne i archeologiczne. Budowa Adventure World Warsaw ma się zakończyć wiosną 2015 roku. Powstanie około tysiąca nowych miejsc pracy. Park zupełnie zmieni oblicze naszego regionu.

• Skąd czerpiecie pomysły na kolejne inwestycje, które wpływają na rozwój miasta?

– Wiele pomysłów zaczerpnęliśmy m.in. z Austrii czy z Belgii. Tam bardzo dba się o przestrzeń publiczna. U nas też mamy pięknie zagospodarowane tereny zielone, oświetlenie, dbamy o elewacje budynków. Dzięki temu miasto ładnie wygląda, a mieszkańcy dobrze się w nim czują. Niezwykle ważna dla nas jest współpraca z innymi samorządami. Dzięki niej powstają nowe projekty, m.in. planujemy budowę ścieżki rowerowej wzdłuż torów WKD do Warszawy. W projekt zaangażowane są wszystkie gminy, przez które przejeżdża kolejka.

• A jakie są plany na przyszłość?

– Grodzisk leży między trasą poznańską a trasą katowicką, dodatkowo przez teren gminy przechodzi autostrada A2. Mamy tysiąc hektarów terenów inwestycyjnych i chcemy przyciągnąć kolejnych inwestorów. Planujemy stworzyć centrum innowacji – zagłębie nowoczesnych firm, centra rozrywkowe i szkoleniowe. W przyszłości planowane jest utworzenie oddziału Politechniki Warszawskiej. Jeszcze w tym roku powinien być ogłoszony przetarg na budowę obwodnicy zachodniej, która wyprowadzi cały ruch z miasta. Ważną inwestycją jest wybudowanie 150 mieszkań komunalnych i socjalnych. Obecnie jesteśmy na etapie ich projektowania. Powstanie także tunel pod torami, który pozwoli na połączenie dwóch części miasta. Będziemy się starać również o dofinansowanie budowy nowej hali sportowej, świetlic wiejskich oraz rozwój infrastruktury kanalizacyjnej i modernizacje terenu przed dworcem. Sporo pracy przed nami przez najbliższe dwa lata.

• Na co mogą liczyć nowi mieszkańcy Grodziska Mazowieckiego?

– W ciągu ostatnich dziesięciu lat przybyło nam około 10 tysięcy nowych mieszkańców. Rodzi się u nas dużo dzieci, o które musimy zadbać. W 2008 roku stworzyliśmy dla rodzin wielodzietnych tzw. Kartę Dużej Rodziny, która uprawnia do korzystania z wielu zniżek, m.in. na basenie, w kinie, na zajęciach sportowych. Budujemy przedszkola, szkoły. We wrześniu została otwarta nowoczesna szkoła podstawowa z oddziałami przedszkolnymi w Książenicach, w której docelowo będzie mogło się uczyć 450 dzieci.

Marcin Zieliński


Zamów prenumeratę: gospodarz-samorzadowy.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej miesięcznika „Gospodarz. Poradnik Samorządowy”
lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły