Rzeka Gołdapa nie będzie zalewała

O realizację tej inwestycji władze i mieszkańcy Gołdapi starali się kilkanaście lat i jak mówi jeden z inicjatorów powstania zbiornika retencyjnego w Gołdapi, wojewoda Marian Podziewski: – Przeszkód było wiele, a główną okazał się aspekt finansowy.

– Nie powstrzymało to nas jednak przed ciągłym drążeniem tematu. Jako ówczesny wiceburmistrz Gołdapi próbowałem znaleźć środki zewnętrzne, które pomogłyby w realizacji tej potrzebnej inwestycji, nie obciążając budżetu miasta czy gminy. Wszyscy mieliśmy świadomość, że trzeba to zrobić i że budowa zbiornika retencyjnego z jazem piętrzącym i zaporą ziemną będzie doskonałym elementem zabezpieczenia przeciwpowodziowego gminy Gołdap.

Okazuje się, że zyskała nie tylko Gołdap, ale także pobliskie miejscowości  i kilkaset hektarów terenów rolniczych, które co roku były zalewane przez wezbraną rzekę Gołdapę.

Przełomowy był rok 2010. Wtedy właśnie udało się pozyskać środki, które umożliwiły budowę zbiornika. Warta ponad 7 milionów inwestycja wsparta została środkami z budżetu państwa, a także z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.

– Poprawienie i rozwijanie infrastruktury obszarów wiejskich poprzez racjonalne gospodarowanie zasobami wodnymi to główne założenie projektowe. Praktycznie jednak to tak naprawdę ogromne zabezpieczenie przeciwpowodziowe – tłumaczy wojewoda Marian Podziewski. Wybudowany jaz piętrzący pomaga w utrzymaniu stałego poziomu rzeki, zabezpieczając przed powodzią, ale jaz służyć może także celom energetycznym. Sam zbiornik zaś w czasie wezbrań powodziowych pełni funkcję redukcji fali powodziowej.

– Już na etapie projektowym staraliśmy się również, aby nie spowodować żadnych strat czy naruszeń w ekosystemie – stąd budowa solidnej przepławki dla ryb wędrownych i wyspy dla dzikiego ptactwa – podkreśla wojewoda.

Inwestycja została już uroczyście oddana do użytku, ale jednak jak zapowiada wojewoda – mieszkaniec Gołdapi i obecne władze miejskie – to jeszcze nie koniec inwestycji na tym terenie. Projekt zakłada bowiem również funkcję rekreacyjną zbiornika.

– To doskonałe miejsce do wędkowania, uprawiania sportów wodnych czy spaceru wzdłuż rozlewiska. Jest to teren dziki, piękny przyrodniczo. Priorytetem tej inwestycji było dla nas zapewnienie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego. Liczę jednak na to, że będzie to również obszar funkcjonalny rekreacyjnie, gdzie wspólnie czas będą spędzać całe rodziny – mówi wojewoda.

Władze Gołdapi liczą również na przedsiębiorców, którzy szukając możliwości inwestowania wybiorą właśnie ten teren i będą tu realizować inwestycje z myślą o mieszkańcach.


Zamów prenumeratę: gospodarz-samorzadowy.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej miesięcznika „Gospodarz. Poradnik Samorządowy”
lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły