Woliński Park Narodowy – u stóp najwyższych klifów w Polsce

Klif to stroma, często nawet pionowa ściana brzegu morskiego lub jeziornego, utworzona wskutek podmywania jego podstawy przez fale. Najwyższy klif w Polsce położony jest na wyspie Wolin w Wolińskim Parku Narodowym. To góra Gosań. Od jej kamienistej, tonącej w Bałtyku podstawy do wierzchołka jest dokładnie 93 metry i szczerą prawdą jest, że trudno powiedzieć, co wywołuje większe wrażenie – czy spacer u stóp klifu, czy panorama z punktu widokowego na jego szczycie…

Woliński Park Narodowy to jednak również wybrzeże klifowe Zalewu Szczecińskiego – wybrzeże, dodajmy – w większości przypadków niedoceniane, choć równie piękne, co klif Bałtyku.

Najbardziej znaną miejscowością na wyspie Wolin są bez wątpienia Międzyzdroje, będące idealnym miejscem wypadowym utworzonego już 3 marca 1960 roku Wolińskiego Parku Narodowego. W Międzyzdrojach zbiegają się główne szlaki Parku Narodowego (zielony – szlak leśny, czerwony – szlak morski, biegnący u podnóża prawie 100 m klifu, i niebieski – biegnący nad Zalewem Szczecińskim). Wędrówka parkowymi szlakami to najlepszy sposób na poznanie przyrody i walorów kulturowych Parku Narodowego.

Bardzo często odwiedzanym przez turystów miejscem jest Jezioro Turkusowe, będące sztucznym zbiornikiem, którego kredowe dno odbijając promienie słoneczne tworzy wyjątkowy efekt świetlny, będący bezpośrednią przyczyną nazwy jeziora. Wspomniany akwen oraz panoramę wyspy najlepiej widać z punktu widokowego Piaskowa Góra.

Z punktu widokowego Wzgórze Zielonka widać natomiast wsteczną deltę Świny. Tworzy go zespół ponad 40 wysp oraz dzielących je kanałów o zmieniającym się kierunku przepływu wód. Woda morska wdziera się w głąb Zalewu w czasie sztormów z wiatrami wiejącymi z zachodu lub północy, wskutek czego dochodzi do zalewania wysp. Wskutek tej niestabilności warunków przyrodniczych jest to teren całkowicie pierwotny i podlegający jedynie wpływom natury, bez ingerencji człowieka.

Klify Zalewu Szczecińskiego prezentują się imponująco, np. w pobliżu dębu Wolinianina. Drzewo na dzień dzisiejszy posiada tylko jeden żywy konar, a u jego podstawy leżą ułamane 4 inne robiąc spore wrażenie swoimi wymiarami.

Sam Zalew Szczeciński to największy słodkowodny akwen wodny w Polsce. Występuje tu najliczniejsza w Polsce populacja bielika (symbol Wolińskiego Parku Narodowego). Ciekawostką może być także jego głębokość Zalewu – nieprzekraczająca (poza torem żeglugowym) 8,5 metra, przy średniej głębokości 4 m, w jego wodach natomiast poławia się rocznie ok. 3 mln ton ryb.

W Wolińskim Parku Narodowym warte zobaczenia są także m.in.: latarnia morska Kikut, pokazowa zagroda żubrów, pozostałości po wyrzutni rakiet V3 oraz towarzyszące tej budowli muzeum, gdzie każdy eksponat można wziąć do ręki!!!

Na koniec warto dodać, że jeżeli kąpiel w morzu to dla nas jedynie dodatek wyprawy do Wolińskiego Parku Narodowego, najlepiej z niej zrezygnować i przyjechać tu wtedy, gdy jest jeszcze za chłodno na kąpiel, ale odpowiednio ciepło na długie wędrówki (np. w maju). Ma to dobre strony – po pierwsze będzie mniej tłocznie a po drugie, jeżeli trafi się na rozsądnych gospodarzy na kwaterze – będzie o połowę taniej.

Czy wiesz, że:

  1. Woliński Park Narodowy to nie tylko klifowy brzeg Bałtyku, ale także niedoceniane klify Zalewu Szczecińskiego – olbrzymie kępy oczeretów widoczne poprzez porastające strome zbocze wiekowe sosny to widok możliwy do zobaczenia w Polsce tylko tutaj.
  2. Największy klif na Ziemiznajduje się na Hawajach, na północnym wybrzeżu wyspy Molokainiedaleko Umilehi Point i wznosi się 1010 m nad poziomem wody!
  3. Najbardziej znanym klifem w Europie jest znajdujący się w Norwegii Preikestolen/Prekestolen. Klif ten zawieszony jest nad Lysefjorden (nazwa jednego z norweskich fiordów) a geograficznie najbliższym mu miastem jest Stavanger.

Robert Kimbar


Zamów prenumeratę: gospodarz-samorzadowy.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej miesięcznika „Gospodarz. Poradnik Samorządowy”
lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły