Dla nas pracuje słońce

Rozmowa z Michałem Burkiewiczem, prezesem Zarządu Hoven

Rozmawiał: Maksymilian Wyszomirski

• Czym zajmuje się firma Hoven?

Firma Hoven zajmuje się kompleksową obsługą klienta w zakresie odnawialnych źródeł energii: od fachowego doradztwa poprzez pomoc w uzyskaniu dofinansowania, instalację, aż po ewentualny serwis posprzedażowy. Naszym głównym produktem są kolektory słoneczne, choć oferujemy także pompy ciepła, kotły gazowe i na paliwo stałe. Właśnie wprowadzamy do oferty panele fotowoltaiczne, czyli tzw. baterie słoneczne produkujące energię elektryczną, które w związku z przygotowywaną ustawą o odnawialnych źródłach energii mają być znacznie bardziej opłacalne dla użytkownika już od przyszłego roku. Swoje usługi kierujemy głównie do osób indywidualnych, ale mamy także doświadczenie w obsłudze instytucji i kontrahentów biznesowych.

• Mówi Pan, że głównym produktem Hoven są kolektory słoneczne. Czy Polacy są faktycznie zainteresowani ich instalowaniem?

– Tak oczywiście. Według badań TNS OBOP, aż 75% Polaków jest zainteresowanych zainstalowaniem kolektorów słonecznych na dachach swoich domów. W tym roku zainstalowaliśmy już ponad 2000 zestawów solarnych, nie tylko na dachach, ale i w ogrodach, czy na elewacjach budynków. W kolejnych latach zamierzamy zwiększać skalę działalności, ponieważ zainteresowanie klientów rośnie wraz z coraz wyższą świadomością ekologiczną oraz wzrostem cen tradycyjnych źródeł energii. Użytkownicy kolektorów słonecznych Hoven chętnie polecają ich montaż swoim bliskim i sąsiadom. Często sami, zadowoleni z naszych usług, decydują się na kolejny zakup w postaci energooszczędnego kotła do CO. To najlepsza rekomendacja naszych usług. I potwierdzenie, że na polskim rynku obserwuje się realne zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii.

• Wspomniał Pan, że zamierzacie zwiększć skalę działalności w kolejnych latach. A jak jest w tej chwili?

– Nasze oddziały znajdują się w południowej, wchodniej, zachodniej i centralnej części Polski. Zatrudniamy w nich zespoły specjalistów, które na miejscu dbają, aby proces od sprzedaży, przez pozyskanie dofinansowania aż do instalacji zestawu solarnego przebiegał na najwyższym poziomie. W tym roku zdecydowaliśmy się na współpracę z zainteresowanymi podmiotami na zasadzie franczyzy tworząc tym samym sieć Autoryzowanych Parterów Hoven. Z pełną odpowiedzialnością mogę nazwać firmę Hoven największym, ogólnopolskim dostawcą ekologicznych i energooszczędnych rozwiązań dla domu. Dodatkowo w niedalekiej przyszłości, mianowicie jeszcze w tym roku, otworzymy pierwszy punkt obsługi stacjonarnej, potocznie zwany sklepem. Osoby decydujące się na instalację kolektorów słonecznych będą mogły przyjść do salonu HOVEN dotknąć i zobaczyć jak działają zestawy solarne oraz inne nasze produkty: panele fotowoltaioczne, pompy ciepła i kotły.

• Czy coś szczególnego się wydarzyło w ostatnich latach, że właśnie teraz rynek OZE zaczął dynamicznie się rozwijać?

– Zdecydowanie dofinansowania do instalacji zestawów solarnych w wysokości aż 45% przyczyniły się do wzmożonego zainteresowania kolektorami słonecznymi. Udzielane są one ze środków własnych Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Te dofinansowania są odpowiedzią na zapotrzebowanie polskiego społeczeństwa. Dlaczego? Dlatego, że przyznawane są indywidualnie każdemu gospodarstwu domowemu, a więc różnią się od dofinansowań gminnych finansowanych m.in. w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, czy z Fundudszy Norweskich. Cechą charakterystyczną tych dwóch ostatnich jest fakt, że wymagają bardzo dużego zaangażowania samorządu, podczas gdy z dofinansowania 45% z NFOŚiGW może skorzystać indywidualnie każda rodzina w Polsce posiadająca własną instalację grzewczą. Takiej rodzinie firma Hoven udzieli pomocy w pozyskaniu dofinansowania. Bardzo chętnie współpracujemy także z gminami i sołectwami w zakresie dotarcia do osób zainteresowanych instalacją.

• Sprecyzujmy, kto może ubiegać się o dofinansowanie na kolektory słoneczne i ile ono obecnie wynosi?

– Tak jak wspominałem, dofinansowanie do instalacji kolektorów słonecznych wynosi obecnie 45% kosztów kwalifikowanych – w wypadku Hoven jest to 45% od całej wartości zestawu kolektorów słonecznych. O dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej może ubiegać się praktycznie każda osoba indywidualna, która do tej pory nie skorzystała z tego programu.

• Czy zatem ludzie instalują kolektory z powodu dofinansowania?

– W jakimś stopniu tak, jak wynika z naszych badań, dofinansowanie pomaga w szybkim podjęciu decyzji. Prawdziwe powody decyzji o inwestycji w instalację solarną są jednak dużo szersze. Głównym powodem instalacji zestawów solarnych, jaki wskazują nasi klienci, jest realna oszczędność na rachunkach za prąd, gaz czy węgiel. Myślę, że właśnie chęć zaoszczędzenia w połączeniu z rosnącą świadomością ekologiczną naszych rodaków jest trwalszą podstawą do ciągłego wzrostu rynku odnawialnych źródeł energii. Sądzę, że Polacy uświadomili sobie, że montaż kolektorów słonecznych to inwestycja, a nie koszt. Co więcej – inwestycja pozwalająca oszczędzać przez cały rok.

No właśnie, czy kolektory słoneczne to przypadkiem nie jest inwestycja dobra tylko na lato?

– Może się wydawać, że kolektory słoneczne funkcjonują, jak sama nazwa wskazuje, tylko w okresie dużego nasłonecznienia, czyli latem. Nic bardziej mylnego. Dzięki technologii zastosowania próżni w celu izolacji termicznej, kolektory HOVEN sprawdzają się także w okresie zimowym m.in dodatkowo wspomagając centralne ogrzewanie. Tym samym nasi klienci równie chętnie decydują się na instalację latem jak i zimą.

• Kim są klienci Hoven?

– Nasi klienci pochodzą głównie ze wsi i małych miast, ponieważ tam jest najwięcej domów jednorodzinnych posiadających własne instalacje. Tam także wyższa jest świadomość konieczności oszczędzania energii oraz pieniędzy na nią wydawanych. Wbrew obiegowej opinii kolektory słoneczne instalują nie tylko osoby zamożne. Kolektory słoneczne można bez problemu kupić w kredycie i większość osób może sobie na nie pozwolić, a rata kredytu może być zbliżona lub nawet niższa niż osiągane, co miesiąc oszczędności na prądzie czy gazie. Typowa rodzina, która instaluje kolektory słoneczne, kieruje się rozsądkiem, ponieważ chce zaoszczędzić na rachunkach oraz wykorzystać szansę na pozyskanie dofinansowania. Osoby instalujące kolektory słoneczne cenią sobie nowoczesność tego rozwiązania, ale także wygodę, którą ono im daje. Wielu z nich podnosi po prostu swój standard życia, mogąc „do woli” używać darmowej, ciepłej wody.

• A czym osoby decydujące się na instalację kolektorów słonecznych powinny się kierować?

– Na atrakcyjność oferty spory wpływ ma kilka czynników: stosunek ceny do jakości produktu, wiarygodność dostawcy i obsługa, która powinna być kluczowa. Tak jak mówiłem na początku, w HOVEN kompleksowo obsługujemy klientów w zakresie odnawialnych źródeł energii: od fachowego doradztwa poprzez pomoc w uzyskaniu dofinansowania, instalację, aż po ewentualny serwis posprzedażowy. Jednocześnie jako pierwsza firma w Polsce wprowadziliśmy Gwarancję Najlepszej Ceny, Gwarancję Standardu Instalacji oraz Gwarancję Standardu Serwisu. Dzięki temu nasi klienci mają pewność, że decydując się na kolektory słoneczne HOVEN otrzymają najwyższej jakości zestaw solarnych oraz pakiet usług, których nie proponuje żadna inna firma w naszym kraju.

• Na koniec proszę powiedzieć jak oceniacie polski rynek energii odnawialnej i jaka jest jego przyszłość?

– Branża odnawialnych źródeł energii w Polsce zanotowała w ostatnich latach ogromy wzrost. W 2011 roku rynek kolektorów słonecznych wzrósł o 70 proc. w stosunku do roku poprzedniego i osiągnął wartość 500 mln zł. Patrząc na kraje Zachodniej Europy mogę przypuszczać, że rozwój tej branży będzie nadal bardzo dynamiczny w ciągu najbliższych 15-20 lat. Duży wpływ będzie miała wspomniana ustawa o odnawialnych źródłach energii oraz dyrektywa UE mówiąca o wyzwaniu dla Polski, jakim jest osiągnięcie 20 proc. udziału energii odnawialnej do 2020 roku.


Zamów prenumeratę: gospodarz-samorzadowy.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej miesięcznika „Gospodarz. Poradnik Samorządowy”
lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły