Prezydent RP w Domu Polski Wschodniej

Bronisław Komorowski odwiedził Dom Polski Wschodniej w Brukseli, który jest wspólną siedzibą pięciu województw: podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego oraz lubelskiego.

Głównym celem spotkania dyrektorów polskich biur regionalnych z Prezydentem Komorowskim było omówienie współpracy samorządów polskich i belgijskich, których solidną podstawą są trzy umowy zawarte przez Rząd RP z rządami: Flandrii, Wspólnoty Francuskiej Belgii i Walonii oraz Regionem Stołecznym Brukseli. W ich ramach władze regionalne i lokalne obu krajów prowadzą działania w wielu obszarach.

Wśród licznych przykładów tych działań jest np. wieloletnia współpraca regionów Lubelskiego i Flandrii Zachodniej, w ramach której – na mocy umowy bilateralnej – zaangażowanymi stronami są nie tylko urzędy i administracja regionalna, ale również uniwersytety, izby gospodarcze, centra kultury oraz wiele innych instytucji.

Polskie biura regionalne prowadzą również działania w dziedzinie współpracy gospodarczej. Belgia pozostaje od wielu lat ważnym partnerem handlowym Polski, plasując się na ósmym miejscu wśród kontrahentów zagranicznych. Wymiana towarowa osiągnęła w zeszłym roku wartość niemal 6,5 mld EUR. Polskie biura w Brukseli wspierają rozwój współpracy gospodarczej poprzez promocję terenów inwestycyjnych, udział w brukselskich targach gospodarczych czy kontakty z izbami przemysłowo-handlowymi, w tym z Bepoluxem.

Na spotkaniu w Domu Polski Wschodniej w Brukseli obecnych było wielu gości, m.in.: ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Belgii Artur Harazim, sekretarz generalny Komitetu Regionów Gerhard Stahl oraz władze polskich i europejskich regionów i miast, instytucji unijnych oraz belgijscy partnerzy województw.

Lubelskie reprezentowali: członek zarządu województwa Jacek Sobczak oraz Marta Smulkowska, na co dzień pracująca w DPW w Brukseli, która odebrała osobiste gratulacje za dobrą pracę od prezydenta Bronisława Komorowskiego. Z kolei gośćmi specjalnymi naszego województwa na tym spotkaniu byli reprezentanci regionu partnerskiego, Flandrii Zachodniej: Regine Vantieghem, dyrektor Departamentu ds. Współpracy Zagranicznej i Projektów Europejskich, Koen Haverbeke, stały przedstawiciel Flandrii w Warszawie, Silke Beirens, dyrektor Agencji Rozwoju Regionalnego Flandrii oraz Jonas Lagrou, koordynator Departamentu ds. Współpracy Zagranicznej i Projektów Europejskich.


Zamów prenumeratę: gospodarz-samorzadowy.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej miesięcznika „Gospodarz. Poradnik Samorządowy”
lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły

  • Forum Samorządowe „Woda dla Polski”

    27 czerwca 2022 r. w Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów w siedzibie Muzeum Niepodległości w Warszawie odbyło się Forum Samorządowe „Woda dla Polski”. …

  • Samorządowy głos powiatów

    Podczas pierwszego dnia XXVIII Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich (najwyższej władzy ZPP), które odbylo się Mikołajkach zgromadzeni delegaci (starostowie i …

  • Forum Samorządów „Woda dla Polski”

    W imieniu Marszałka Województwa Mazowieckiego i Green Light Media Sp. z o.o. – wydawcy „Gospodarza – poradnika samorządowego” serdecznie zapraszamy do uczestnictwa …