Gmina Ustka – jedyne miejsce wśród wielu na świecie

Gmina Ustka od kilkunastu lat rozwija się coraz dynamiczniej. Na jej rozwój gospodarczy mają wpływ położenie nad morzem, bliskość portu rybackiego w Ustce i w Rowach, pozyskiwanie środków zewnętrznych – w tym unijnych – na inwestycje i projekty miękkie, oraz czysty nadmorski klimat. To sprawia, że inwestorzy szukający lokalizacji pod pensjonat czy ośrodek, chętnie wybierają tą gminę.

Gmina Ustka oferuje jedyne w swoim rodzaju urozmaicone wybrzeże morskie – na długości 27 kilometrów znajdziemy kilkudziesięciometrowe urwiste klify porośnięte lasem sosnowym, odcinki plaży pokrytej kamieniami, a także klasyczne plaże piaszczyste oddzielone od pasa zabudowań wydmami. Gmina ma kilkadziesiąt kilometrów ścieżek rowerowych „Szlaku Zwiniętych Torów”, urządzonego na dawnych nasypach kolejowych i stacyjkę rowerową w Poddąbiu. Każda z nadmorskich miejscowości ma swój charakter i przeznaczenie: Rowy stały się „kurortem” z dużymi imprezami, Poddąbie to mekka rowerzystów, Dębinę opanowali szukający ciszy i spokoju. W okolicach Dębiny istnieją jedne z najlepszych w Polsce warunków do żeglowania paralotniarskiego. Sport ten zaczyna prężnie rozwijać się szczególnie na dębińskich klifach. Bałtyk natomiast oferuje możliwość uprawiania serfingu i skyserfingu. Miłośnicy agroturystyki chętniej wybierają południową część gminy – Wodnicę, Charnowo, Duninowo. Wędkarze i kajakarze ciągną nad Słupię czy Łupawę; Słupia sklasyfikowana jest jako rzeka górska ze względu na ukształtowanie dna.

Gmina jest zróżnicowana architektonicznie: we wszystkich miejscowościach można napotkać budynki ryglowe, zwane inaczej szachulcowymi: budowano je w oparciu o dębowy szkielet, którego puste pola wypełniano mieszaniną gliny i słomy. Drewno z czasem czerniało, a gliniane pola bielono wapnem. Budynki te wyglądają jak szachownica, stąd potoczna nazwa „szachulec”. Wiekowe zabudowania są odnawiane zgodnie z tradycją budownictwa szachulcowego lub stylizowane na budynek ryglowy. Wiele miejscowości zachowało swój charakter zabytkowy; nowe posesje powstają na obrzeżach wiosek, w nowych miejscach.

Gmina Ustka jest w pełni skanalizowana i podłączona do wodociągów. Ulice i chodniki w miejscowościach wypoczynkowych są wykładane polbrukiem. Uliczne lampy, często wykorzystujące energię odnawialną (panele słoneczne i minisiłownię wiatrową), oświetlają ulice i posesje. Powstają boiska wielofunkcyjne i place rekreacyjne. Najważniejszą inwestycją ostatniego roku jest modernizacja oczyszczalni ścieków w Rowach, gdzie zostały zastosowane nowatorskie i unikatowe rozwiązania technologiczne; zakończenie inwestycji zostało zaplanowane na 2013 rok. Urząd Morski buduje w Rowach sztuczną rafę, która będzie nie tylko atrakcją turystyczną; zapobiegnie ona niszczeniu wydm przez sztormy i przypuszczalnie rozwinie możliwość nurkowania.

Również w trosce o wygodę mieszkańców, gmina zadbała o wyposażenie świetlic wiejskich i bibliotek, będących centrami życia kulturalnego; Koła Gospodyń Wiejskich zaczęły się zrzeszać i działać formalnie jako zarejestrowane stowarzyszenia.

Odwiedzający Gminę Ustka może uczestniczyć w Ogólnopolskim Zjeździe Maskotek®, zachwyci się „diabelskimi” historiami o diable z Rowów, który budował most i kościół oraz opowieściami o piratach zwanych Braćmi Witalijskimi. Poszukiwaczy skarbów skusi Możdżanowo – w tej miejscowości znajdują się pokłady bursztynu i kościół z XIII-wieczną chrzcielnicą wyciosaną z jednego kawałka granitu. Możdżanowo jest elementem „Krainy w kratę” – znajdziemy tu wiele zachowanych chałup zbudowanych w systemie szachulcowym. Wielu mężczyzn pełniło zasadniczą służbę wojskową w marynarce: powinni więc z sentymentem odwiedzić znajdujące się w Lędowie Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej, zachowane w tutejszym lesie poniemieckie bunkry i stanowiska działobitni oraz poligon, na którym ćwiczą wojska NATO. Obecnie bunkry wojskowe stanowią niewątpliwie atrakcję dla lokalnej społeczności i turystów. Finalnym miejscem wycieczek będzie plac leżący w kompleksie 9 Baterii Artylerii Stałej. Pełnić on będzie funkcję wystaw sprzętu militarnego, miejsca odpoczynku oraz strefę, z której rozpoczynać się będzie i kończyć wycieczka po obiektach baterii. Od kilku tygodni trwają prace nad stworzeniem szlaku militarno-przyrodniczego, pieszego i rowerowego łączącego wybrane historyczne umocnienia.

 


Urząd Gminy Ustka

ul. Dunina 24

76-270 Ustka

tel. (59) 814-60-44

fax. (59) 814-42-57

e-mail: urzad@ustka.ug.gov.pl

www.ustka.ug.gov.pl

 

Wójt:


Zamów prenumeratę: gospodarz-samorzadowy.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej miesięcznika „Gospodarz. Poradnik Samorządowy”
lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły