Gospodarze dbają o środowisko

Prawie 100 ton odpadów zebrano podczas tegorocznej edycji konkursu „Eko-Sołectwo”. W akcji udział wzięły 53 sołectwa z Warmii i Mazur. Najwięcej, bo 12,8 tony zebrali mieszkańcy sołectwa Stulichy pod Węgorzewem. W nagrodę otrzymali 2 tys. zł.

W ubiegłorocznej edycji konkursu wzięło udział 41 sołectw z regionu. Wówczas zebrano 67 ton elektroodpadów. Główni organizatorzy akcji – redakcja „Pulsu Regionu” i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie słusznie założyli wówczas, że kolejna edycja spotka się ze znacznie większym zainteresowaniem ze strony mieszkańców małych miejscowości. I jak się okazało, nie pomylili się. W tegorocznych działaniach wzięły udział bowiem 53 sołectwa. W sumie zebrano prawie 100 ton elektrośmieci. W piątek, 7 grudnia w siedzibie Polskiego Związku Łowieckiego w Olsztynie uroczyście podsumowano tę niecodzienną rywalizację i wręczono nagrody dla najlepszych. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło Jarosława Słomy – wicemarszałka województwa.

– Idea tej akcji jest wręcz genialna. Jej istotą jest to, że uczymy się działać razem dla dobra środowiska – mówił podczas spotkania wicemarszałek Jarosław Słoma. – Tym bardziej, że jesteśmy dosyć specyficznym regionem, w którym jak często podkreślają socjologowie, w dużej części występują tak zwane społeczności zdezintegrowane. Konkurs ten ma także znacznie edukacyjne i spajające więzi międzyludzkie. Szczególnie ważne jest to w naszym regionie, który w kraju postrzegany jest jako wyjątkowo cenny przyrodniczo. Dziękuję serdecznie państwu za zaangażowanie w tę akcję.

Tradycyjnie nagrody dla najaktywniejszych uczestników konkursu ufundował WFOŚiGW w Olsztynie. – Cieszymy się z poprawy frekwencji podczas tegorocznej akcji, ale zakładając, że w województwie warmińsko-mazurskim jest 2235 sołectw, widać że jeszcze wiele mamy do zrobienia. Chcemy, aby w takie działania zaangażowali się też inni mieszkańcy małych miejscowości – mówił Tadeusz Ratyński, I z-ca Prezesa Zarządu WFOŚiGW w Olsztynie. – Ilość zebranych elektrośmieci w poszczególnych edycjach świadczy, że na strychach, piwnicach, w gospodarstwach zalega jeszcze wiele odpadów. Jestem przekonany, że w przyszłym roku uda się zebrać znacznie więcej. Będziemy chętnie wspierali takie inicjatywy, których wspólnym mianownikiem jest troska o środowisko naturalne Warmii i Mazur.

Organizatorzy konkursu zyskali w tym roku kolejnego partnera, olsztyński odział firmy Remondis, która bezpłatnie zbierała odpady ze specjalnych punktów. Elektroodpady zostały w sposób bezpieczny poddane recyklingowi.

– Cieszę się, że mogliśmy się włączyć w tak ważne działania ekologiczne – mówił podczas spotkania Andrzej Ryński, prezes olsztyńskiego oddziału firmy Remondis. – Ilość zebranych odpadów to naprawdę znakomity wynik. Serdecznie gratuluję państwu zaangażowania. Jestem przekonany, że w kolejnych edycjach konkursu będziemy mieli okazję jeszcze nie raz wspólnie zadbać o środowisko naturalne naszego regionu.

W tegorocznych działaniach najwięcej elektroodpadów – 12,8 t zebrano w sołectwie Stulichy pod Węgorzewem. Nagrodę – 2 tys. zł – w imieniu mieszkańców odebrał sołtys Marcin Furtak.

– Muszę przyznać, że mieszkańcy chętnie zaangażowali się w zbiórkę – mówił sołtys Stulich, który swą funkcję piastuje od ponad 6 lat. – Przy okazji odciążyliśmy także częściowo z odpadów Węgorzewo. Nagrodę, którą otrzymaliśmy przeznaczymy na zakup kajaków, z których będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy naszego sołectwa.

Drugie miejsce w konkursie zajęło sołectwo Więcki z gminy Budry (10,29 ton)- nagroda 1,5 tys. zł. Trzecia lokata przypadła sołectwu Swoboda z gminy Dobre Miasto (6,54 ton) – nagroda 1 tys. zł. Po 500 zł nagrody otrzymało sołectwa: Blanki z gminy Lidzbark Warmiński (5,96 ton), Sugajenko z gminy Kurzętnik (4,72 ton) i Mroczno z gminy Grodziczno (3,8 ton).

Tekst: Grzegorz Siemieniuk

Fot. Autor


Zamów prenumeratę: gospodarz-samorzadowy.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej miesięcznika „Gospodarz. Poradnik Samorządowy”
lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły