11 mitów o zdrowiu

Jak to jest z tym zdrowiem? Ciągle słyszymy o nowych lekach, terapiach, rozwija się chirurgia, lekarze potrafią pomagać ludziom dotkniętym chorobami, które jeszcze do niedawna uchodziły za nieuleczalne… Jednocześnie, niejako na marginesie medycyny, ciągle pokutuje wiele mitów na temat zdrowia. Są bardzo stare, zakorzenione w naszej świadomości i trudno nam się od nich uwolnić. Spróbujmy spojrzeć na nie okiem specjalistów i definitywnie się z nimi rozprawić.

Palenie „lekkich” papierosów mniej szkodzi

Nieprawda. Ich palenie może być równie groźne jak palenie papierosów o normalnej zawartości nikotyny. Oprócz niewielkich ilości nikotyny są w nich inne  niebezpieczne substancje. Także palenie cygar szkodzi i uzależnia. Gorzej, bo o ile papieros dostarcza średnio ok. 8 mg nikotyny, to cygaro średnio 150. Cygarem trudno się zaciągnąć, więc nikotyna wchłania się przez śluzówkę jamy ustnej i ją uszkadza.

Sterydy są groźne dla zdrowia

I tak i nie. Hasło „sterydy” wielu z nas kojarzy się z nielegalnymi preparatami. Tymczasem wiele osób zawdzięcza zdrowie i normalne życie lekom steroidowym. Więcej – przy pewnych chorobach i wskazaniach lekarskich unikanie lub przerywanie kuracji sterydami może być bardzo groźne.

Trądzik sam mija

Nie. Dziś już wiadomo, że trądzik, szczególnie jego ropna postać, jest infekcją bakteryjną. Nieleczony pozostawi na skórze blizny, a poza tym jest ciągłym stanem zapalnym i może być przyczyną innych chorób np. reaktywnego zapalenia stawów. Trzeba go leczyć kompleksowo, pod opieką lekarza, stosując preparaty antybakteryjne, złuszczające i stabilizujące wydzielanie łoju. Szczególnie powinny o tym pamiętać młode kobiety, ponieważ jego następstwem, szczególnie jeśli towarzyszą mu zaburzenia miesiączkowania i nadmierne owłosienie ciała, może być zespół policystycznych jajników.

Nadżerkę najlepiej wypalić

Niekoniecznie. Metody są różne, wybór jednej z nich uzależnia się od sytuacji, zaawansowania zmiany, tzw. przeszłości ginekologicznej kobiety (ilości ciąż, porodów, równowagi hormonalnej itp.). Elektrokoagulacja (zwana potocznie wypalaniem) jest metodą skuteczną, ale nie zawsze najlepszą, np. u pacjentek z zakażeniem wirusem HPV (jego obecność zwiększa ryzyko zmian nowotworowych) stosuje się raczej metodę elektrościęcia, zaś u młodych kobiet, które jeszcze nie rodziły – metodę krioterapii.

Przy bólu stawów warto zastosować ciepły okład

Nic bardziej mylnego! Jeśli ból ma podłoże zapalne a staw jest obrzęknięty pomoże zimny okład, wręcz lodowaty (np. z lodu włożonego do woreczka foliowego owiniętego w ściereczkę, by nie odmrozić skóry). Ciepłe okłady są pomocne przy bólach napięciowych mięśni, szczególnie karku i pleców.

Wrzody żołądka można leczyć mlekiem

Różnie to bywa. Przy dolegliwościach wskazujących na wrzody (zgaga, nadkwaśność, ból żołądka, krwawienie z przewodu pokarmowego) trzeba przede wszystkim skonsultować się z lekarzem i stosować się do jego zaleceń. Picie mleka (dzięki zasadowemu odczynowi tego napoju) u niektórych osób może złagodzić objawy nadkwaśności, ale osoby z bardzo zaawansowaną chorobą mogą w ogóle nie trawić mleka.

Znamion barwnikowych lepiej nie ruszać

I tak i nie. Znamiona barwnikowe trzeba uważnie obserwować, kontrolować ich stan u dermatologa, a jeśli zaleci ich usunięcie – koniecznie to zrobić! Trzeba także wykonać badanie histopatologicznego (dlatego znamion nie można usuwać za pomocą lasera, który niszczy tkanką). Znamion barwnikowych na pewno nie należy drapać, poddawać drażniącemu działaniu materiału, paska, szczotki do włosów.

Pigułki hormonalne to najlepsza metoda antykoncepcyjna

Nie jest to do końca prawda. Pigułka jest bardzo skuteczna, ale najlepsza jest taka metoda, która odpowiada obojgu partnerom, daje im poczucie spokoju, bezpieczeństwa i komfortu. Są kobiety, które pigułek nie tolerują, nie powinny ich stosować (np. jeśli są narażone na zakrzepicę żył) lub nie chcą ingerować w cykl swojego organizmu z powodów religijnych. W każdej metodzie ważne jest przede wszystkim to, by dokładnie poznać jej działanie.

Tekst: Agata Kozłowska


Zamów prenumeratę: gospodarz-samorzadowy.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej miesięcznika „Gospodarz. Poradnik Samorządowy”
lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły

  • Leki z ziołowej apteki

    Warto wiedzieć, że ziołolecznictwo wiąże się również z poszukiwaniem nowych leków roślinnych oraz odkrywaniem nowych zastosowań terapeutycznych znanych już roślin …

  • Salmonella – groźna nie tylko latem

    Wbrew powszechnemu przekonaniu, zatrucie salmonellą jest groźne przez cały rok, nie tylko latem, chociaż właśnie w tym okresie notuje się …

  • Jabłka – chrupiące pokuszenie

    Wydają się takie pospolite! Mówimy o nich, że są naszym bogactwem. To prawda – polskie jabłka cieszą się uznaniem na …