Biskupiec krajobraz pełen możliwości

Gmina Biskupiec z całą pewnością należy do nowoczesnych i rozwojowych. Mimo pięknego rysu historycznego, nie zamyka się na innowacyjne rozwiązania techniczne. Dzięki licznym inwestycjom z roku na rok zmienia się wizerunek gminy. Atrakcyjne położenie daje wiele możliwości potencjalnym inwestorom. Tu łączy się tradycja z nowoczesnością.

Gmina Biskupiec leży we wschodniej części powiatu olsztyńskiego w samym centrum województwa warmińsko-mazurskiego. Na terenie Gminy jest wiele miejsc, w których życie toczy się swoim naturalnym, niczym niezmąconym tempem. Piękne położenie sprawia, że właśnie tu, z dala od zgiełku i tłoku można złapać chwilę oddechu i wytchnienia. Gmina Biskupiec może pochwalić się 14 jeziorami o powierzchni ponad 0,5 ha oraz kilkunastoma mniejszymi. Schowane pośród lasów, otoczone polanami pozwalają cieszyć się w pełni obcowaniem z naturą i urozmaicają krajobraz.

Biskupiec to miejsce, w którym promuje się i rozpowszechnia kulturę dobrego życia, ponieważ miasto jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Miast Cittaslow.

Tu się skutecznie inwestuje

Dzisiejszy Biskupiec to miasto z dużym potencjałem. Działania samorządu nastawione są na rozwój mający na celu zarówno poprawę jakości życia mieszkańców, jak i zachęcenie potencjalnych inwestorów do lokowania inwestycji na terenie gminy.

Spośród szeregu inwestycji poprawiających wizerunek miasta można wymienić przebudowę ok. 30 ulic, budowę kompleksów boisk sportowych Orlik, przyszkolnych placów zabaw, doposażenie w pomoce dydaktyczne wszystkich szkół w mieście i gminie, utworzenie Domu Pracy Twórczej „Sorboma” i Centrum Aktywizacji Młodzieży, remonty kamienic, zagospodarowanie parkingów, adaptację budynków powojskowych na mieszkalne czy zwiększenie zasobu lokali komunalnych.

Na terenach wiejskich inwestycje obejmują min. budowę sieci kanalizacji sanitarnej i kontenerowej oczyszczalni ścieków, generalne remonty świetlic oraz ich wyposażanie, budowę garaży strażackich, chodników i dróg, sukcesywne zagospodarowywanie terenów rekreacyjnych, budowę placów zabaw i sal gimnastycznych przy szkołach, czy budowę budynku mieszkalno-socjalnego. Przy współudziale mieszkańców dbających o estetykę swoich miejscowości krajobraz wiejski znacząco pięknieje, a wsie gminne od wielu lat zajmują czołowe miejsca w wojewódzkim konkursie na „Czystą i piękną zagrodę, estetyczną wieś”.

Naprzeciw turyście

Atrakcyjność naszych terenów sprawia, że coraz więcej turystów odwiedza gminę. Dzięki temu wzrasta zarówno ilość, jak i jakość miejsc noclegowych. W ofercie gminy są obiekty hotelowe, pensjonaty, gospodarstwa agroturystyczne i pokoje gościnne. Ponadto bogata historia miasta i jego okolic sprawia, że jest tu mnóstwo ciekawych miejsc i zabytków do obejrzenia. Z roku na rok turyści odwiedzający miasto i gminę Biskupiec mogą zaobserwować pozytywne zmiany, zachodzące w otoczeniu. Sprzyjają im inwestycje poprawiające jakość oferty turystycznej i wizerunek miejscowości. Do najważniejszych wykonanych w ostatnich latach należą: otwarcie punktu widokowego w wieży zabytkowego kościoła, rewitalizacja centrum miasta, budowa skate parku w amfiteatrze miejskim, zagospodarowanie Parku Miejskiego oraz licznych skwerków, budowa pomostu i trasy rowerowo-spacerowej wokół leżącego w granicach miasta jeziora Kraksy, budowa ścieżki rowerowej łączącej centrum miasta z plażą nad największym w gminie jeziorem Dadaj, nad którym pięknie zagospodarowane zostało kąpielisko, remont informacji turystycznej, w tym doposażenie min. w sprzęt umożliwiający łatwiejszy dostęp do informacji osobom niepełnosprawnym, w mieście i gminie ustawione zostały nowoczesne witacze i słupy informacyjne. Wydany został również trójjęzyczny przewodnik po mieście i gminie w wersji papierowej i multimedialnej, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

Każdego turystę zainteresuje bogaty kalendarz imprez kulturalnych, odbywających się przez cały rok. Organizowana w przepięknym Biesowie Warmińska Uczta Pierogowa to wydarzenie, które przyciąga rzesze miłośników pierogów z kraju, a także i z zagranicy. W roku ubiegłym gospodynie przygotowały około 60 tysięcy pierogów z różnymi farszami. W lipcu hucznie obchodzone są Dni Biskupca, na które zapraszane są gwiazdy polskiej estrady oraz organizowane są pikniki rodzinne i sportowe rozgrywki. W tym roku imprezie towarzyszyć będzie festiwal browarnictwa. Należy tu nadmienić, że Biskupiec ma tradycje browarnicze. Nieczynny już browar biskupiecki słynął niegdyś z wyjątkowego piwa. Niesamowitym przeżyciem duchowo-religijnym jest uczestnictwo w Misterium Paschalnym i Drodze Krzyżowej, które mają miejsce w Węgoju. Mieszkańcy wsi sami przygotowują i reżyserują przedstawienie. Niezapomniane są zarówno efekty świetlne i dźwiękowe, jak i dopracowane w najmniejszych detalach stroje i rekwizyty. Węgój to także wioska tematyczna – pierwsza w powiecie olsztyńskim – Wieś Warmińskich Straszydeł.

Inwestorzy mile widziani

Priorytetem samorządu jest ożywienie rozwoju Gminy, poprzez przeznaczenie nowych terenów na działalność przemysłowo-usługową. Dzięki temu firmy, które będą chciały związać swoją przyszłość z Biskupcem, uatrakcyjnią nasz rynek pracy i wpłyną na złagodzenie bezrobocia.

– To ogromne wyzwanie – mówi Burmistrz Biskupca Elżbieta Samorajczyk. – Gmina dysponuje kompleksem działek o powierzchni ok. 17 ha, położonych w pobliżu skrzyżowania dróg krajowych nr 16 (Grudziądz – Olsztyn – Biskupiec – Ełk – Augustów) oraz 57 (Bartoszyce – Biskupiec – Szczytno – Warszawa). Teren ten jest w końcowej fazie procedowania o objęcie Warmińsko – Mazurską Specjalną Strefą Ekonomiczną. Prowadzenie działalności umożliwi zwolnienia podatkowe w związku z prowadzoną działalnością na terenie strefy.

Działki są uzbrojone w wodociąg i kanalizację oraz znajdują się w bliskim sąsiedztwie linii energetycznej i sieci gazowej. Dojazd do kompleksu oraz jego drogi wewnętrzne są utwardzone.


Zamów prenumeratę: gospodarz-samorzadowy.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej miesięcznika „Gospodarz. Poradnik Samorządowy”
lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły