Złota dziesiątka wójtów

Grzegorz Czapla, wójt gminy Ożarowice w woj. śląskim zdobył tytuł Wójta Roku 2012. Zwycięzca reprezentował wśród nominowanych najmniejszą gminę, a mimo to otrzymał w głosowaniu telewidzów największą liczbę głosów.

Laureat zarządza gminą już czwartą kadencję. W czasie 14. lat jego rządów budżet gminy wzrósł dziesięciokrotnie – z 7 do 70 milionów złotych, głównie dzięki skutecznemu pozyskiwaniu funduszy unijnych.

To dla mnie zaskoczenie, radość i jeszcze większa satysfakcja, że ktoś inny, z daleka, widzi co robimy, że mamy sukcesy. Statuetka była jedna, ale wygraliśmy wszyscy, bo cała Polska dowiedziała się o miejscowościach, które reprezentujemy – powiedział Grzegorz Czapla.

Dziesiątka wójtów zakwalifikowanych do finału to znakomici menadżerowie, a ich gminy odznaczają się wysokim poziomem inwestycji, realizowanych głównie w oparciu o fundusze unijne. Oprócz zwycięzcy w finale znaleźli się:

 • Jacek Anasiewicz, wójt gminy Głusk, woj. lubelskie

Dzięki inwestycjom zrealizowanym za rządów wójta gmina zmieniła swój wizerunek, co powoduje, że jest coraz lepiej postrzegana zarówno przez inwestorów, jak i osoby chcące zamieszkać w bliskim sąsiedztwie Lublina. W ciągu ostatnich 10 lat liczba mieszkańców wzrosła o 2,5 tysiąca.

 • Dariusz Bielecki, wójt gminy Pomiechówek, woj. mazowieckie

Wójt doskonale wie jak zdobyć i wykorzystać pieniądze. W ciągu ostatnich lat na rozwój gminy wydano tylko z unijnych środków 20 mln zł. Dzięki pracowitości wójta mieszkańcom gminy żyje się wygodnie.

 • Sławomir Kopacz, wójt gminy Bieliny, woj. świętokrzyskie

Rządzi gminą od 2006 roku. Ma 42 lata, wykształcenie wyższe rolnicze i tysiące pomysłów, jak zaktywizować mieszkańców. Bo jak twierdzi wójt, potencjałem gminy są ludzie.

 • Iwona Agnieszka Łebek, wójt gminy Długołęka, woj. dolnośląskie

Zarządza dolnośląską gminą od 2000 roku i to zarządza tak, że gmina należy nie tylko do największych, ale i najbogatszych w kraju. Skąd taki sukces? Z troski o ludzi i szacunku do tradycji – mówi pani wójt.

 • Przemysław Majchrzak, wójt gminy Wągrowiec, woj. wielkopolskie

Z pasją i konsekwentnie – tak działa Przemysław Majchrzak. Od początku wójt dał się poznać jako realizator nowatorskich projektów. Za dokonania inwestycyjne w dziedzinie ekologii i ochrony środowiska otrzymał tytuł „Eko Wójt 2012”.

 • Jarosław Pietrzak, wójt gminy Dobrzyca, woj. wielkopolskie

Rozumie oczekiwania i problemy mieszkańców, stawia na rozwój gminy i bezpieczeństwo. Na kolejne lata swojego urzędowania ma ambitne plany związane zarówno z realizacją zaplanowanych prac, jak i pozyskiwaniem środków pieniężnych na kolejne działania.

 • Antoni Polkowski, wójt gminy Ełk, woj. warmińsko – mazurskie

Nominowany do tytułu Wójta Roku po raz drugi. Wójt podkreśla, że na ten sukces zapracowali wszyscy mieszkańcy. Dzięki udziałowi wójta w plebiscycie o gminie Ełk, jej możliwościach rozwojowych i inwestycyjnych dowiedziała się cała Polska.

 • Zbigniew Wojas, wójt gminy Gdów, woj. małopolskie

Stawia na wygodę mieszkańców i nowoczesność, przy jednoczesnym poszanowaniu tradycji. Dla niego wójtowanie to nie siedzenie w urzędzie lecz spotkania z mieszkańcami i ciągłe poszukiwanie funduszy na inwestycje.

 • Marian Zalewski, wójt gminy Szczurowa, woj. małopolskie.

W dziesiątce najlepszych wójtów już po raz trzeci. Jego sposób na sukces to przede wszystkim realizować to, czego ludzie potrzebują, ponadto, aby odbywało się to z ich czynnym udziałem i żeby mieć odpowiedni zespół pracowników. Wójt przyznaje, że 2012 rok był rekordowy, jeśli chodzi o zakończone inwestycje.

Cała finałowa dziesiątka wójtów „to najlepszy kapitał ludzki polskiego samorządu”, stwierdził wicepremier Janusz Piechociński, obecny na uroczystości ogłoszenia wyników i wręczenia nagród, która odbyła się 9 lutego br. w siedzibie Centralnej Biblioteki Rolniczej w Warszawie.

W finałowej gali uczestniczył również Stanisław Kalemba, minister rolnictwa i rozwoju wsi. Zwracając się do laureatów minister podkreślił, że wszyscy zakwalifikowani do finału wójtowie to świetni gospodarze, którzy wiedzą, jak odpowiadać na potrzeby swoich mieszkańców. – Po osiągnięciach tej dziesiątki widać, że polska wieś potrafi świetnie wykorzystywać unijne fundusze – dodał minister Kalemba.

W imieniu Bronisława Komorowskiego finalistom pogratulował sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Dariusz Młotkiewicz, który odczytał list od prezydenta skierowany do wszystkich zebranych. W swoim liście prezydent podkreślił rolę konkursu w prezentowaniu osiągnięć samorządowej Polski i wyzwań podejmowanych przez gminy oraz ogromne znaczenie plebiscytu dla wsparcia rozwoju i funkcjonowania samorządu lokalnego.

W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele instytucji nadzorowanych przez ministra rolnictwa oraz z resortem współpracujących, a także kierownictwo TVP.

Już po raz dwunasty Program 1 Telewizji Polskiej S.A. zorganizował konkurs, w którym wybierany jest wójt z największymi osiągnięciami w pracy na rzecz swojej gminy. W pierwszym etapie konkursu mieszkańcy gmin, organizacje i instytucje zgłaszali kandydatów do tytułu najlepszego polskiego wójta. Następnie z grona wszystkich zgłoszonych osób kapituła konkursu zakwalifikowała do finału dziesięciu najlepszych jej zdaniem wójtów. Sylwetki finalistów prezentowane były na antenie TVP1. Laureatem konkursu został ten z finalistów, na którego widzowie oddali najwięcej głosów. Zwycięzca otrzymał pamiątkową statuetkę w kształcie podkowy z różą, wykutą przez artystę-kowala z Wojciechowa na Lubelszczyźnie Romana Czernieca.

 

Tekst: Janina Tomczyk

Fot. Wiesław Sumiński

 


Zamów prenumeratę: gospodarz-samorzadowy.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej miesięcznika „Gospodarz. Poradnik Samorządowy”
lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły

 • Forum Samorządowe „Woda dla Polski”

  27 czerwca 2022 r. w Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów w siedzibie Muzeum Niepodległości w Warszawie odbyło się Forum Samorządowe „Woda dla Polski”. …

 • Samorządowy głos powiatów

  Podczas pierwszego dnia XXVIII Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich (najwyższej władzy ZPP), które odbylo się Mikołajkach zgromadzeni delegaci (starostowie i …

 • Forum Samorządów „Woda dla Polski”

  W imieniu Marszałka Województwa Mazowieckiego i Green Light Media Sp. z o.o. – wydawcy „Gospodarza – poradnika samorządowego” serdecznie zapraszamy do uczestnictwa …