Emerytowany kapłan Stanisław Dzyr z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Adamowie (powiat łukowski) czuje spełnienie i ulgę. Po wielu latach starań i przeszukiwania archiwów udało mu się ukończyć i wydać drukiem książkę z dziejami rodzinnej parafii. Nie jest to pierwsze dokonanie twórcze w jego bogatym życiu.
Były proboszcz może być stawiany za wzór pracowitości. Nie ma dnia, aby czegoś nie pisał. – Wiele pomógł mi przy tłumaczeniu tekstów historycznych, pisanych po łacinie. Ks. Stanisław jest uczynny i życzliwy ludziom. Nigdy nie wymawia się brakiem czasu i chętnie pomaga parafianom z Adamowa – twierdzi Jadwiga Jóźwik, prezes Towarzystwa Przyjaciół Wojcieszkowa.
– Jestem pełen podziwu dla pracowitości i zapału autora. Doprowadził do finału dzieło, nad którym pracował od lat. Jestem szczęśliwy, że mogłem mu być pomocny w wydaniu książki – mówi ks. Henryk Kalitka, proboszcz parafii Gęś w gminie Jabłoń (powiat parczewski). Książka „Poszliśmy za Panem w jego żniwo” zawiera ponad 150 stron i wiele archiwalnych fotografii. Mogła się ona ukazać dzięki zaangażowaniu wspomnianego proboszcza siostry Klary Bieleckiej ze Zgromadzenia Sióstr Loretanek. Ks. Kalitce udało się pozyskać dotację unijną z Lokalnej Grupy Działania Jagiellońska Przystań w Parczewie a także wesprzeć ją własnymi funduszami. Natomiast siostra Klara zajęła się redakcją książki i wydaniem jej przez oficynę warszawską Sióstr Loretanek. Podczas promocji wydawnictwa w Gęsi każda rodzina z parafii pw. św. Jozefata otrzymała książkę z autografem ks. Dzyra. W ten sposób autor spłacił dług wdzięczności wobec mieszkańców rodzinnej parafii.
Zamiłowanie do historii zaszczepiła mu rodzina. Przeszłością Dawid w gminie Jabłoń, skąd pochodzi, zainteresował młodzieńca brat matki, zarazem ojciec chrzestny Franciszek Bielecki. Wspólnie spisywali dzieje miejscowości, szukając potrzebnych informacji w archiwum lubelskiej archikatedry. „Historia Dawid”, licząca ponad 100 stron barwna opowieść o przeszłości miejscowości, zajęła im aż dziewięć lat pracy. Sześć lat temu ks. Dzyr wspólnie z Tadeusz Osińskim wydał imponującą rozmiarami książkę „Parafia Adamów i jej duszpasterze”. Obecnie przygotowuje życiorysy księży związanych z diecezją siedlecką. Ma nadzieję, ze uda mu się zdążyć na 200-lecie diecezji, przypadające w 2018 r. Ks. Dzyr ma świadomość, że jego praca stanowi ważny przyczynek do historii Kościoła. – Większość moich prac odkrywa białe plamy. Nikt wcześniej nie pisał o tym, co ja i mam nadzieję, ze z moich książek skorzystają kiedyś badacze przeszłości regionu – dodaje kapłan.
Tekst: Istvan Grabowski
Fot. Autor