„Ambasador” polskiej kultury kończy 60 lat

Zespół Tańca Ludowego Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej skończył właśnie 60 lat. Przez te sześć dziesięcioleci tańczyło w nim 8 tys. młodych dziewczyn i chłopców. Liczne nagrody i wyróżnienia jakie w tym czasie zespół otrzymał świadczą, że tańczyli i tańczą wyśmienicie.

Założycielem Zespołu Tańca Ludowego UMCS był mgr Stanisław Leszczyński. Człowiek legenda, który swoim sposobem bycia, zamiłowaniem do sztuki i nietuzinkową osobowością gromadził i nadal gromadzi wokół siebie młodych ludzi. Od kilu lat z niemniejszym zapałem zespołowi dyrektoruje kierownik artystyczny i choreograf  Lech Leszczyński.

Dzięki pracy tych dwóch osób oraz zaangażowaniu tancerzy Zespół Tańca Ludowego UMCS od 60 lat kultywuje, promuje i rozsławia rodzimy folklor w polskich miastach, miasteczkach i wsiach oraz za granicą dając łącznie około 7000 koncertów i większych występów. W tym 310 wstępów zagranicą w 59 krajach na 5 kontynentach. Niewiele jest w naszym kraju zespołów, które mogą pochwalić się tak imponującymi statystykami. ZTL UMCS jako pierwszy polski studencki zespół folklorystyczny był zaproszony do USA i Kanady, gdzie koncertował 41 razy, w tym w nowojorskiej siedzibie ONZ. Czterokrotnie występował przed Papieżem Polakiem, Janem Pawłem II, w tym jako jedyny zespół artystyczny w Castel Gandolfo.

ZTL UMCS, zasłynął w Polsce i na świecie dzięki brawurowym wykonaniem naszych  tańców narodowych – polonez Ogińskiego „Pożegnanie Ojczyzny”, mazur historyczny z okresu „Księstwa Warszawskiego” (ze „Strasznego Dworu”) krakowiak z Lajkonikiem, który jest bardzo widowiskowy, a także tańce lubelskie wybrane z „Wesela Lubelskiego”, to tylko niewielka część repertuaru zespołu.

Nie wolno też zapominać o dynamicznych tańcach Skalnego Podhala, które także zawsze wywołują burze oklasków.

Aktualnie w zespole występuje 300 osób w rożnych grupach wiekowych.

ZTL UMCS może poszczycić się wieloma nagrodami, odznaczeniami, wyróżnieniami. M.in. Złota Honorowa Odznaka „Zasłużony dla Lublina”, dwukrotnie dyplom ministra spraw zagranicznych, medal Towarzystwa Łączności z Polonią Zagraniczną POLONIA, Medal Komisji Edukacji Narodowej, nagroda im. Oskara Kolberga. Wśród międzynarodowych wyróżnień trzeba przypomnieć: Srebrną Kolię XXIV Festiwalu Folklorystycznego w Dijon we Francji, Złotą Artemidę na Festiwalu Folklorystycznym w Efezie w Turcji w 1978 roku, a także nagrodę europejską  FVS za zasługi w upowszechnianiu folkloru. Liczącym się sukcesem było wygranie kilka lat temu międzynarodowego festiwalu folklorystycznego w Egipcie na Synaju. Z okazji 60-lecia ZTL UMCS jego założyciel Stanisław Leszczyński otrzymał najwyższe przyznane przez ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczenie – Złote „Gloria Artis”. Natomiast Władze Lubelszczyzny uhonorowały szacownego nestora tytułem Ambasadora Województwa Lubelskiego za rok 2012.

Parząc na zapał i zaangażowanie wszystkich osób tworzących zespół można być spokojnym, że kolejne 60 lat będzie obfitowało w porównywalne sukcesy. Tego ZTL UMCS serdecznie życzę.

Tekst: Marcin Zieliński

Fot. Jerzy Wojciewski

 


Zamów prenumeratę: gospodarz-samorzadowy.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej miesięcznika „Gospodarz. Poradnik Samorządowy”
lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły

  • X Płońskie Gminne Dożynki 2015 Obrzęd dziękowania za plony był praktykowany już w czasach przedchrześcijańskich. Obecnie dożynki stanowią połączenie tradycji …

  • Z Kresów na Ziemie Zachodnie

    – Mieszkałam we wsi Dobrowody, powiat Podhajce, gmina Mohocze, woj. tarnopolskie. Ojca zamordowali Ukraińcy w 1942 r. Zabrali go w …

  • Tradycja trzech pokoleń

    Od 46 lat koncertuje na różnych scenach, a kolekcją zdobytych nagród można by obdzielić przynajmniej kilka zespołów. Mowa o doskonale …