Nagroda Europy 2013 dla Altötting i Taty

24 kwietnia 2013 r. Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy obradowało w sprawie wyboru miast, które zostanie odznaczone Nagrodą Europy. W tym roku wybór padł ex aequo na dwa miasta. Pierwszym jest leżące w Bawarii Altötting, a drugim Tata węgierskie miasto leżące w regionie Komarom-Esztergon. Do tegorocznego finału Nagrody Europy zakwalifikowały się również Słupsk i Poznań.

– Członkowie Podkomisji Nagrody Europy byli pod ogromnym wrażeniem wysokiej jakości aplikacji Słupsk, który jest zaiste Miastem szerzącym idee europejskie i zapewne wkrótce zostanie wyróżnione Nagrodą Europy. Jury było zachwycone jakością filmu, który został nadesłany ze Słupska – powiedział sir Alan Meale, Przewodniczący Podkomisji Nagrody Europy.

Przewodniczący Podkomisji wyraził również nadzieję, że nominacja Słupska do ścisłego finału zmobilizuje mieszkańców i samorząd do dalszego rozwijania działań na rzecz Unii Europejskiej.

W Altötting mieszka ok. 12,5 tys. ludzi. Altötting należy do sieci Europejskich Miast Pielgrzymów, z którymi tworzy Stowarzyszenie „Shrines of Europe” (Kapliczki Europy). Bawarskie miasto jest celem wielu pielgrzymek, oraz organizatorem wymian młodzieży szkolnej i studentów.

Miasto Tata zostało wyróżnione przede wszystkim za stworzenie rozległej sieci wymiany młodzieży ze swoimi miastami partnerskimi. Tata stanowi modelowy przykład promowania idei europejskiej na poziomie lokalnym.


Zamów prenumeratę: gospodarz-samorzadowy.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej miesięcznika „Gospodarz. Poradnik Samorządowy”
lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły

  • Forum Samorządowe „Woda dla Polski”

    27 czerwca 2022 r. w Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów w siedzibie Muzeum Niepodległości w Warszawie odbyło się Forum Samorządowe „Woda dla Polski”. …

  • Samorządowy głos powiatów

    Podczas pierwszego dnia XXVIII Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich (najwyższej władzy ZPP), które odbylo się Mikołajkach zgromadzeni delegaci (starostowie i …

  • Forum Samorządów „Woda dla Polski”

    W imieniu Marszałka Województwa Mazowieckiego i Green Light Media Sp. z o.o. – wydawcy „Gospodarza – poradnika samorządowego” serdecznie zapraszamy do uczestnictwa …