Pańska choroba

Tak często mówiło się o tej chorobie – trochę złośliwie, trochę z przekąsem. … Chyba wszyscy pamiętają panią Emilię Korczyńską z powieści „Nad Niemnem”, która miewała… globusa. Choć migrena, bo o niej mowa, była znana już w starożytnym Rzymie długo nie traktowano jej poważnie, choć przysparzała cierpień wielu pacjentom. Choć większość chorych to rzeczywiście kobiety, to dotyka ona też mężczyzn.

Czym jest migrena?

Najprościej mówiąc to specyficzny ból głowy. Nie jest to jednak cała prawda o tej chorobie. Jest to zwykle bardzo silny pulsujący, jednostronny, powtarzający się cyklicznie ból. Trwa od 4 do 72 godzin, charakteryzujący się różnym stopniem nasilenia i częstotliwością występowania. Nasilają się pod wpływem stresu, wysiłku fizycznego. Towarzyszą mu nadmierne uczulenie na światło, dźwięki i zapachy, często występują także nudności i wymioty.

Jak rozpoznaje się migrenę?

Bardzo trudno jest odróżnić migrenę od zwykłego, nawet silnego bólu głowy. Zgodnie z Międzynarodową klasyfikacją bólów głowy z 2004 r. mówimy, gdy: wystąpiło, co najmniej 5 ataków bólu charakteryzujących się następującymi cechami: trwających 4-72 godz., umiejscowionych po jednej stronie głowy, pulsujących, nasilających się pod wpływem zwykłej aktywności fizycznej i którym towarzyszą nudności, wymioty, uczulenie na światło, dźwięk lub zapach.

Rodzaje migreny:

 • Oczna (klasyczna) – przed wystąpieniem bólu zlokalizowanego w okolicy oczodołu, pojawiają się zaburzenia neurologiczne objawiające się połowiczym niedowidzeniem, obniżoną ostrością wzroku, a nawet całkowitą krótkotrwałą ślepotą.
 • Okoporaźna – bólom głowy towarzyszy częściowe lub całkowite porażenie mięśni okoruchowych, co może powodować podwójne widzenie.
 • Porażenna (skojarzona) – występują okresowe pulsujące bóle głowy. Dodatkowo mogą wystąpić ogniskowe objawy mózgowe takie jak różne niedowłady, napady.
 • Stan migrenowy – to napad migreny przedłużający się powyżej 72 h. Towarzyszą mu uporczywe wymioty, zaczerwienienie i pocenie skóry twarzy, występowanie obfitej wydzieliny z nosa oraz łzawienie.
 • Śnieg optyczny– zaburzenia widzenia, któremu nie zawsze towarzyszy ból głowy.
 • Z aurą – ból głowy trwający ok. 3 godz., któremu towarzyszą porażenie wzroku, paraliże rąk, nudności, trudności w mówieniu.

Jak leczy się migrenę?

W zależności od liczby napadów stosuje się różne sposoby leczenia. Niektórym pacjentom wystarczą leki przeciwbólowe i przeciwzapalne zawierające paracetamol lub ibuprofen. Dla większej skuteczności często zaleca się chorym stosowanie preparatów dodatkowo zawierających kofeinę.

Można także stosować preparaty ziołowe. W Polsce najpopularniejsze są te zawierające wrotycz maruna (złocień maruna) oraz wyciąg z lepiężnika różowego.

 

Warto wiedzieć, że…

 • Ÿ na świecie z powodu migreny cierpi 324 mln osób, czyli 11% dorosłej populacji.
 • Ÿ w Polsce na bóle głowy cierpi 95% obywateli, z czego 10% dotkniętych jest migreną.
 • Ÿ 75% chorych na migrenę to kobiety.
 • Ÿ 72% dotkniętych migrenowymi bólami głowy to osoby po 40 roku życia.

Zamów prenumeratę: gospodarz-samorzadowy.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej miesięcznika „Gospodarz. Poradnik Samorządowy”
lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły

 • Leki z ziołowej apteki

  Warto wiedzieć, że ziołolecznictwo wiąże się również z poszukiwaniem nowych leków roślinnych oraz odkrywaniem nowych zastosowań terapeutycznych znanych już roślin …

 • Salmonella – groźna nie tylko latem

  Wbrew powszechnemu przekonaniu, zatrucie salmonellą jest groźne przez cały rok, nie tylko latem, chociaż właśnie w tym okresie notuje się …

 • Jabłka – chrupiące pokuszenie

  Wydają się takie pospolite! Mówimy o nich, że są naszym bogactwem. To prawda – polskie jabłka cieszą się uznaniem na …