Sanniki bogate historią

Niewątpliwie największą atrakcją turystyczną na terenie gminy Sanniki jest Zespół Pałacowo-Parkowy im. Fryderyka Chopina. Pochodzący z XVIII w. Pałac powstał według projektu architekta Władysława Marconiego. Jest Ośrodkiem Pamięci Fryderyka Chopina, a stojący w jego pobliżu pomnik przypomina wizytę wielkiego kompozytora w Sannikach latem 1828 r. Uwidacznia on młodego Chopina spacerującego alejkami przypałacowego parku.

Obecnie cały Zespół Pałacowo-Parkowy im. Fryderyka Chopina w Sannikach poddany został kompleksowej rewaloryzacji z udziałem środków pochodzących z Unii Europejskiej. Całkowita wartość projektu wyniesie około 20 mln zł. Dofinansowanie z Unii Europejskiej to kwota 17 mln zł. W ramach ogromnego przedsięwzięcia na obiekcie pałacu wykonane zostały prace rozbiórkowe i ziemne, wymieniony dach, stolarka okienna i drzwiowa, a także odbudowana oranżeria. Wykonane zostały również prace elewacyjne budynku oraz prace na terenie parku. Przypałacowy park odzyskał dawny blask, powstały nowe alejki parkowe, nowe nasadzenia krzewów, parkingi oraz tereny rekreacyjno-sportowe, tj. boiska do kometki i tenisa oraz piłki nożnej. Utwardzony został teren przed muszlą koncertową oraz aleja główna, prowadząca od ulicy Warszawskiej do pałacu, przy której zamontowano nowe oświetlenie.

Wewnątrz pałacu odtworzone zostały historyczne malatury pamiętające pobyt Fryderyka Chopina w Sannikach, odkryte podczas prac remontowych. Wykonana została również aranżacja wnętrz pałacu tak, aby nadać im nowy blask przy zachowaniu historycznego charakteru obiektu. Pomieszczenia zostaną wyposażone w odpowiedni sprzęt, który umożliwi funkcjonowanie w nim jednostki kultury, jaką jest Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach.

Wyremontowany Zespół Pałacowo-Parkowy będzie pełnił nowe funkcje oraz stanie się, obok Warszawy i Żelazowej Woli, ważnym miejscem na mapie Mazowieckiego Szlaku Chopinowskiego.

Sanniki to nie tylko związek z genialnym kompozytorem Fryderykiem Chopinem. To również miejscowość leżąca na Szlaku Książąt Mazowieckich. Tu część swojego życia spędzili Książęta Mazowieccy, a jeden z nich – książę rawski, płocki i gostyniński Siemowit VI zmarł w noc sylwestrową 1461/62 w jednej z komnat dworu w Sannikach. Dwa miesiące później zmarł brat Siemowita VI – książę Władysław II. Prawdopodobnie obaj zostali otruci. Tak przestała istnieć płocka linia Książąt Mazowieckich, a król Kazimierz Jagiellończyk, któremu obaj książęta złożyli hołd lenny, włączył do Polski pierwsze dzielnice Mazowsza – ziemię rawską i gostynińską (wraz z Sannikami), a niedługo potem sochaczewską. Rozpoczęło się kształtowanie ówczesnego Państwa Polskiego, a Sanniki odegrały ważną rolę w tym wielkim dla historii Polski wydarzeniu.

Na terenie przypałacowego parku dokonane zostało niezwykłe odkrycie archeologiczne. Podczas prowadzonych prac odkopano fundamenty dawnego dworu Książąt Mazowieckich. Dworu, w którym został otruty książę Siemowit VI. To kolejna atrakcja turystyczna na terenie Sannik.

W 2012 r. Gmina Sanniki zwyciężyła w I Turnieju Miast na Szlaku Książąt Mazowieckich i zdobyła tytuł Honorowej Stolicy Księstwa Mazowieckiego. W tym roku II Turniej Miast na Szlaku Książąt Mazowieckich zorganizowany zostanie w Sannikach. Planowany termin imprezy rycerskiej to wrzesień. Już dziś serdecznie zapraszamy do Sannik.

Gabriel Wieczorek

wójt gminy Sanniki


Zamów prenumeratę: gospodarz-samorzadowy.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej miesięcznika „Gospodarz. Poradnik Samorządowy”
lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły

  • Forum Samorządowe „Woda dla Polski”

    27 czerwca 2022 r. w Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów w siedzibie Muzeum Niepodległości w Warszawie odbyło się Forum Samorządowe „Woda dla Polski”. …

  • Samorządowy głos powiatów

    Podczas pierwszego dnia XXVIII Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich (najwyższej władzy ZPP), które odbylo się Mikołajkach zgromadzeni delegaci (starostowie i …

  • Forum Samorządów „Woda dla Polski”

    W imieniu Marszałka Województwa Mazowieckiego i Green Light Media Sp. z o.o. – wydawcy „Gospodarza – poradnika samorządowego” serdecznie zapraszamy do uczestnictwa …