Rząd wspiera rodziny

Zapaść demograficzna i problemy, jakie może ona poczynić dla kraju, pokazała dobitnie, jak ważną rolę odgrywa rodzina. Wpływa w sposób bezpośredni na wiele sfer życia. Dlatego to, w jakiej jest kondycji, musi być ważne dla rządu. Rok temu zapowiedział on realizację rozwiązań, które służą rodzinie. Część z nich już została zatwierdzona, inne są w trakcie prac legislacyjnych. Na politykę prorodzinną rząd przeznacza 34 mld zł rocznie.

Roczne urlopy rodzicielskie:

– Rodzice wszystkich dzieci urodzonych po 1 stycznia 2013 r. mogą skorzystać z rocznego, płatnego urlopu rodzicielskiego. Ile czasu spędzi z dzieckiem matka, ale ile ojciec, zależy to od ich decyzji. W trakcie urlopu przysługuje im prawo do zasiłku macierzyńskiego w wysokości 80 lub 60 proc. Roczne urlopy rodzicielskie funkcjonują od 17 czerwca 2013 r.

Dofinansowanie in vitro:

– Problem z niepłodnością dotyka co dziesiąte małżeństwo. Rząd postanowił im pomóc. 13 tys. par będzie mogło skorzystać z dofinansowania z budżetu państwa 3 cykli leczniczych w ramach programu „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego”. Para, która zachce z niego skorzystać, powinna zgłosić się do jednego z ośrodków, które podpisały umowy z ministerstwem zdrowia. Program wszedł w życie 1 lipca tego roku.

Tanie przedszkola:

– Zwiększa się pomoc instytucjonalna w opiece nad małymi dziećmi. Łatwiejszy będzie dostęp do przedszkoli. Na ich utrzymanie samorządy dostaną dotacje z budżetu państwa. Od 1 września tego roku wprowadza się inne zasady opłat za przedszkola. Będą tańsze, gdyż za pierwsze pięć godzin rodzice nie będą płacili, a za każdą kolejną godzinę pobytu dziecka – 1 zł. Do tej pory samorządy same ustalały odpłatność za dodatkowe godziny. Często były one nawet trzykrotnie wyższe niż teraz.

Więcej żłobków:

– Przybywa miejsc z żłobkach. Jeszcze w 2005 r. było ich 371, gdy w 2012 ponad dwa razy więcej. Tworzenie tych placówek ułatwi zmiana ich dofinasowania. Dotacje z budżetu państwa zwiększą się z 50 do 80 proc. O środki te mogą ubiegać się zarówno samorządy, jak i osoby fizyczne oraz prawne, w tym organizacje pozarządowe. Resort pracy przeznacza na tworzenie żłobków 90 mln zł.

Państwo płaci składki:

– Parlament przyjął projekt ustawy, która rozszerza krąg osób, za które w związku ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem, państwo będzie opłacało składki emerytalne. Znajdą się wśród nich tzw. samozatrudnieni, osoby ubezpieczone w systemie rolniczym, a także nieposiadające stażu ubezpieczeniowego. Zróżnicowana będzie podstawa wymiaru składek – od 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia do 75 proc. minimalnej płacy.

Mieszkanie dla młodych

– W Sejmie trwają prace nad rządowym programem „Mieszkanie dla młodych”. Państwo dofinansuje zakup mieszkania. Rodziny, w których urodzi się trzecie lub kolejne dziecko, będą mogły otrzymać pomoc na wcześniejszą spłatę części kredytu. Projekt zakłada, że mieszkanie musi być kupione u dewelopera. Posłowie PSL zgłoszą poprawkę do ustawy, by wsparciem objąć też mieszkania na rynku wtórnym oraz budownictwo indywidualne, co jest ważne dla mieszkańców wsi.


Zamów prenumeratę: gospodarz-samorzadowy.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej miesięcznika „Gospodarz. Poradnik Samorządowy”
lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły