Łochów to nowoczesna gmina dbająca o przyrodę

Gmina Łochów leży w widłach rzek Liwiec i Bug w otulinie Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego z rezerwatami przyrody: Jegiel, Czaplowizna, Wilcze Błota. Zachodnią i południową część gminy pokrywają tzw. Lasy Łochowskie oraz fenomen przyrodniczy jedyny w Europie – tzw. łąki nadbużańskie z cudownym krajobrazem i niepowtarzalną florą i fauną.

Teren gminy dzięki minimalnej ingerencji człowieka jest w stanie zbliżonym do naturalnego, co jest rzadkością w skali europejskiej. Rzeka Bug, ostatnia w Europie, nieuregulowana, dziko płynąca swoim naturalnym korytem z tarasami, rozległymi starorzeczami, wydmami, piaszczystymi plażami i urwistym skarpami, zachwyca swą urodą i tajemniczością, zachęca do wędkowania.

Atutem miejsko-wiejskiej gminy Łochów jest bliskie położenie od Warszawy (55 km) i usytuowanie przy skrzyżowaniu dróg – droga krajowa nr 50 (Wielka obwodnica Warszawy) i nr 62 Wyszków-Węgrów. Przez miasto przebiega również linia kolejowa Warszawa-Białystok-Wilno-Sankt Petersburg (rampy załadunkowe). Gmina Łochów leży w powiecie węgrowskim, w województwie mazowieckim.

Gmina Łochów ma charakter rolniczo-przemysłowy. Ponad 6000 tys. miasto i jego obrzeża to centrum administracyjno-usługowe oraz rozwój dużych przedsiębiorstw. Na terenie miasta są 30 hektarowe uzbrojone tereny przemysłowe. Gmina Łochów, której gospodarzem od ponad 20 lat jest Marian Dzięcioł, należy do gmin niezamożnych. Dzięki konsekwencji i efektywnemu pozyskiwaniu środków zewnętrznych rozwija się bardzo prężnie. W ostatnich 10 latach wybudowano dwie pełnowymiarowe sale sportowe, kompleks boisk wielofunkcyjnych, place zabaw, zmodernizowano wiele świetlic wiejskich, zmodernizowano i rozbudowano oczyszczalnię ścieków wraz z budową 50 km sieci kanalizacji sanitarnej, zainwestowano w OZE – pompa ciepła, kogeneracja, 460 instalacji solarnych, przebudowano i wybudowano 35 km dróg i ulic.

Nowym atutem gminy Łochów są dobrze rozwinięte i wyposażone placówki oświatowe od przedszkoli i podstawówek do liceum ogólnokształcącego. Gmina Łochów jest liderem na Mazowszu w skuteczności pozyskania dofinansowania z UE.

O miejscowości Łochów wzmiankowano już w 1488 roku, pierwsze z nich (1378 r. Lochowo) pojawiły się w XIV w., a udokumentowany najstarszym zapisem zaczynają się datą 6 stycznia – „Święto Królów” w 1488 roku. Łochów prawa miejskie posiada od 1969 r.

Jednym z ciekawych atrakcji w gminie Łochów jest prawdopodobnie jedyne w Europie Szkolne Muzeum Gwizdka w Gwizdałach, w którym zgromadzono ponad 5000 egzemplarzy gwizdków. Pochodzą one z Australii, Amazonii, Muzeum Diabła Polskiego, Rosji, Ukrainy, Białorusi, Litwy i USA. Najmniejszy eksponat muzeum liczy zaledwie 2 cm, a najstarszy ma ok. 400 lat.

Godne zobaczenia jest także muzeum w Julinie. Jest to pierwsza wiejska izba pamięci Heleny i Ignacego Jana Paderewskich w Szkole Podstawowej ich imienia. Przed wojną ten wielki muzyk i polityk miał tu piękny majątek. Dziś na tym terenie znajduje się pałacyk z 1904 r., który Paderewski wybudował dla swej żony w celu prowadzenia Domu dla Dziewcząt, a obecnie mieści się tu Dom Dziecka. Wartym uwagi zabytkiem jest również modrzewiowy dworek z XVIII wieku w Baczkach.

Na luksusowy wypoczynek i rekreację można się udać do odrestaurowanego XIX-wiecznego pałacu wraz z zespołem pałacowo-parkowym w Łochowie (hotel, SPA, fitness). Zespół pałacowo-parkowy to obiekt, zaprojektowany przez czołowego architekta epoki Bolesława Pawła Podczaszyńskiego na zamówienie hrabiego Józefa Hornowskiego. Pałac Łochów należał kolejno do znamienitych polskich rodów arystokratycznych: Hornowskich, Downarowiczów, Zamoyskich i Kurnatowskich. Został on odbudowany i odrestaurowany przez firmę deweloperską Arche S.A. w latach 2004-2008. Pałac Łochów położony jest zaledwie godzinę jazdy od Warszawy, w sercu Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego, nad rzeką Liwiec.

Spływy kajakowe i wspaniałe wakacje dla dzieci zapewnia Gminny Ośrodek Kolonijno-Wypoczynkowy „KOSZELANKA”, a liczne gospodarstwa agroturystyczne zapraszają do dłuższego pobytu na tych terenach.

Dużym zainteresowaniem cieszą się również cykliczne imprezy kulturalne. Co roku odbywają się „Dni Łochowa” organizowane przez MiGOK w Łochowie, zawody strażackie i sportowe oraz festyn rodzinny „Anioły w Łochowie”, organizowany przez CARITAS, Norwidowski Rajd Rowerowy, Festyn Zbliżenia Kultur, Rodzinny Festyn w Julinie, całonocna impreza Summer Sound Carnival, liczne plenery rzeźbiarskie i malarskie organizowane przez Pałac jak i Dom Kultury w Łochowie. Wymowne i doniosłe uroczystości patriotyczne „Jerzyki” organizowane od 1983 roku, które odbywają się każdego roku w sierpniu w lasach wsi Jerzyska, przy pomniku żołnierzy AK upamiętniające poległych i pomordowanych przez hitlerowców w sierpniu 1944 r.

Ścieżki piesze i rowerowe prowadzą przez najciekawsze zakątki gminy – pokazują zabytki, pomniki przyrody, odkrywają historię tego miejsca. Gmina proponujemy także uprawianie turystyki kwalifikowanej – wodne eskapady, jazda konno, a dla pasjonatów wędkowania czekają dwie rzeki – Liwiec i Bug. Czerpanie energii i wewnętrznego spokoju wśród rezerwatów przyrody NPK, pięknych łąk i lasów, sielankowe krajobrazy dają niesamowity relaks i odprężenie, lasy łochowskie to raj dla zbieraczy jagód i grzybów, a inwestorów zapraszamy do Łochowa.


Zamów prenumeratę: gospodarz-samorzadowy.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej miesięcznika „Gospodarz. Poradnik Samorządowy”
lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły