Mazowieckie dożynki

Tegoroczne święto plonów województwa mazowieckiego odbyło się na terenie Zespołu Szkół Rolniczych oraz Powiatowego Ośrodka Sportu w Miętnem koło Garwolina. Licznie przybyłych gości powitali gospodarze dożynek: Marek Chciałowski – starosta garwoliński i Tomasz Łysiak – wójt gminy Garwolin.

W uroczystościach związanych z zakończeniem żniw władze samorządu wojewódzkiego reprezentowali marszałek Adam Struzik i wojewoda Jacek Kozłowski. Przybyli również włodarze miast i gmin z całego Mazowsza, posłowie i senatorowie, przedstawiciele agencji rządowych i organizacji związanych z rolnictwem, a przede wszystkim liczne grono mazowieckich rolników.

Wspólnie dziękowano za udane zbiory podczas uroczystej mszy świętej. Po nabożeństwie, barwny korowód, przy akompaniamencie orkiestry dętej, przemaszerował na tereny szkoły w Miętnem, gdzie rozpoczął się dożynkowy ceremoniał w wykonaniu Zespołu Ludowego z Gończyc. Tradycyjnie dzielono się chlebem, stanowiącym symbol pokoju i dziękczynienia za plony.

Największe dla rolników święto obfitowało w wiele atrakcji. Były okolicznościowe przemówienia i podziękowania za rolniczy trud, nadawanie odznaczeń, podsumowanie konkursów oraz wręczanie nagród.

Odznakami „Zasłużony dla rolnictwa” uhonorowano osiemnastu wyróżniających się mieszkańców regionu. Otrzymali je m.in. starostowie tegorocznych dożynek: Agnieszka Kurek, z Ewelina w gminie Garwolin oraz Krzysztof Towalski, kierujący spółką „Gospodarstwo Rolne” w Miętnem.

Rolnicy działający w branży mlecznej nagrodzeni zostali przez spółdzielnie mleczarskie z Ryk i Garwolina.

Dożynkowe uroczystości były również okazją do podsumowania rolniczego konkursu „Piękna zagroda wiejska – 2013”. Pierwsze miejsce zajęło gospodarstwo Zofii i Ksawerego Ostałowskich ze Stefanowa w gminie Żelechów.

Jednym z najbardziej widowiskowych elementów imprezy była prezentacja dożynkowych wieńców, wykonanych z tegorocznych płodów rolnych. Najwspanialsze nagrodzono statuetkami. Komisja miała niezwykle trudne zadanie, bo każdy z nich stanowił imponujące dzieło ludzkich rąk, zachwycające bogactwem barw i pomysłowością wykonania. Zwyciężył wieniec autorstwa Czesławy Albekier z powiatu nowodworskiego.

Dożynkowe atrakcje uzupełniała znakomita oprawa muzyczna. Bawiono się przy dźwiękach kapel ludowych i młodzieżowych zespołów, grała orkiestra dęta OSP Garwolin. Na scenie z koncertami wystąpili: Halina Kunicka, zespół „Navi” oraz gwiazda wieczoru – Patrycja Markowska, z którą gościnnie zaśpiewała utalentowana mieszkanka Garwolina – Monika Szostak, laureatka telewizyjnego The Voice of Poland.

Dla uczestników przygotowano również wystawę płodów rolnych, sprzętu rolniczego i sztuki ludowej oraz liczne stoiska gastronomiczne z produktami regionalnymi.

Dożynki to święto, sięgające swoim rodowodem czasów średniowiecznych, które stało się częścią naszej kultury i narodowej tożsamości. Jest podziękowaniem za tegoroczne zbiory i prośbą o pomyślność na rok przyszły.

Tekst: Janina Tomczyk

Fot. Autorka


Zamów prenumeratę: gospodarz-samorzadowy.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej miesięcznika „Gospodarz. Poradnik Samorządowy”
lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły