Mogą być różne – o cudownych plażach, historycznych miejscach, ciekawych ludziach. Każdego co innego interesuje i na co innego zwraca uwagę. Ale nie znam nikogo, kto nie wspominałby smaku i zapachu potraw. Myślę, że wakacyjne wędrówki to prawdziwy raj dla podróżników i łasuchów.
Moje kulinarne wspomnienia z wakacji? Cudowne, aksamitne włoskie lody, gorąca, kremowa zupa rybna, którą w mroźny, marcowy ranek jadłam na dworcu w Lyonie, litewskie kołduny, które zaskoczyły mnie sposobem podania… Proponuje wam kilka przepisów, które przywiozłam sobie z wędrówek po Europie. Obok zdjęć i drobnych pamiątek to właśnie są moje smakowite wspomnienia z wakacji.
Fondue
Składniki: 20 dag sera, 20 dag sera Emmentaler, 20 dag sera Appenzeller, 20 dag sera Vacherin fribourgois ( najważniejszy jest Gruyère, pozostałe sery można dobrać według gustu), 400 ml białego wina wytrawnego, 1 ząbek czosnku, 4 łyżeczki mąki kartoflanej, 1 kieliszek kirschu (wytrawnej wiśniówki), 1 łyżeczka soku z cytryny, pieprz, gałka muszkatołowa do smaku, 1 lekko sczerstwiała bagietka.
Przygotowanie: Ser zetrzeć, połączyć z winem i sokiem z cytryny. Maizenę wymieszać z wiśniówką. Naczynie do fondue natrzeć czosnkiem. Wszystkie składniki włożyć do garnka i cały czas mieszając (drewnianą łyżką) rozpuścić i doprowadzić do wrzenia 2-3 razy. Jeśli konsystencja nie jest właściwa dodać jeszcze maizeny, przyprawić.
Podawać na podgrzewaczu z bagietką pokrojoną w kostkę.
Składniki:1 kulka sera mozzarella, 1 dojrzały pomidor, 10 listków świeżej bazylii, 2 łyżki oliwy z oliwek, sól, pieprz, 1/2 łyżeczki balsamicznego octu winnego z Modeny.
Przygotowanie: Pomidora i mozzarellę pokroić na plastry. Plastry pomidora, mozzarelli i listki bazylii ułożyć naprzemiennie na talerzu. Tradycyjnie układa się tą sałatkę na talerzu w kształt koła. Doprawić solą, pieprzem i oregano, skropić oliwą z oliwek wymieszaną z octem. Na środku talerza można ułożyć dodatkową gałązkę bazylii do dekoracji.
Quiche lorraine
Składniki: Ciasto: 25 dag mąki, 10 dag masła, 2 jajka, szczypta soli, zimna woda. Farsz: 4 jajka, 20 dag wędzonego boczku, 200 ml śmietany, 100 ml mleka, 10 dag startego żółtego sera, pieprz, sól.
Przygotowanie: Posiekać mąkę z miękkim masłem, jajkami i solą, dodać wody i wyrobić gładkie ciasto, uformować w kulę. Włożyć na 30 min. do lodówki. Przygotować farsz: boczek drobno pokroić, usmażyć. W misce wymieszać trzepaczką śmietanę, mleko, jajka, dodać soli i pieprzu. Ciasto wyjąć z lodówki, rozwałkować, oblepić spód i boki blaszki, nakłuć widelcem. Wylać masę śmietanowo-jajeczną, dodać boczek, posypać żółtym serem. Piec ok. 45 minut w temperaturze 200°C.
Składniki: Ciasto: 25 dag maki, 2 jajka, 1/4 szklanki wody lub soku z cebuli, sól. Farsz: 25 dag wołowiny lub baraniny, 6 dag łoju nerkowego lub słoniny, 1 cebula, sól, pieprz, majeranek, 1 litr rosołu.
Przygotowanie: Farsz: mięso drobno posiekać i wymieszać z wyżyłowanym, posiekanym tłuszczem. Doprawić solą i pieprzem, dodać sparzoną w rosole i startą na tarce cebulę.
Z mąki, jajek i wody zagnieść gładkie ciasto pierogowe. Cienko rozwałkować, szklanką wykrajać krążki, na każdym ułożyć kulkę farszu, wąziutko zalepiać. Gotować przez 10 min. w rosole.
Kołduny powinny być małe, aby w całości mieściły się w ustach, podaje się je w rondlu, aby każdy mógł sam sobie nałożyć. Na Litwie kołduny podaje się okraszone tłuszczem ze skwarkami i… kwaśną śmietaną!
Bakłażanowe pantofelki
Składniki: 1,5 kg średnich bakłażanów, 250 ml oleju , 50 dag mielonego mięsa, 150 ml wytrawnego, białego wina, 1 duża cebula, 2 łyżki tartego żółtego sera;
Sos: 2 łyżki masła, 2 duże łyżki mąki, 500 ml mleka, 2 jajka, 20 dag startego żółtego sera, pęczek zielonej pietruszki, sól.
Przygotowanie: Bakłażany oczyścić zostawiając ogonki, przeciąć na pół, wydrążyć środek, miąższ pozostawić. Posmarować olejem, ułożyć w żaroodpornym naczyniu, wstawić do gorącego piekarnika i podpiec do miękkości. Miąższ, pokrojoną drobno cebulę i posiekaną pietruszkę wymieszać z mięsem, dodać sól i pieprz. W rondlu rozgrzać olej, wlać wino, włożyć masę mięsną i dusić przez 30 min.
Sos: masło rozpuścić, małymi porcjami dodać mąkę, mieszając drewnianą (!) łyżką powoli dolewać mleko. Gdy powstanie gęsta, gładka masa dodać ser i sól. Zdjąć z ognia i po ok. 2 min. wlać powoli ubite jajka, dokładnie wymieszać tak by powstał gęsty, jednolity sos.
Podpieczone połówki bakłażana napełnić farszem, polać sosem, posypać startym, żółtym serem. Ułożyć na blaszce i zapiekać przez 30 min.
Podawać gorące, ozdobione listkami pietruszki. Wyśmienicie smakują ze schłodzonym, białym wytrawnym winem.
Tekst: Agata Kozłowska