Igły, które leczą

Czy wbijanie igieł w ciało może być bezbolesne, nieszkodliwe, a do tego jeszcze leczyć? Owszem, może. Udowadniają to zwolennicy starej metody leczniczej, wywodzącej się z Dalekiego Wschodu, która jest z powodzeniem stosowana przede wszystkim w Chinach, ale również w Japonii i Mongolii. W Chinach istnieją nawet specjalne, państwowe uczelnie medyczne, gdzie można opanować tą gałąź medycyny.

Akupunktura, bo o niej mowa, jest obecnie uznawana w wielu krajach na świecie jako uzupełnienie medycyny konwencjonalnej. Ma chyba tyle samo zwolenników co przeciwników. Badania nad jej skutecznością ciągle trwają. Co oznacza nazwa tej metody? – słowo akupunktura pochodzi od łacińskich słów acus – igła, punctura – (u)kłucie.

Akupunktura służy do redukowania bólu oraz przywrócenia tego co Chińczycy nazywają qi – energii życiowej, objawiającej się wszelkimi zjawiskami i procesami naturalnymi. Ponad to wykorzystywana jest do zwalczania nałogów i odchudzania, stwierdzono również, ze działa uspokajająco i łagodzi stany napięcia nerwowego.

W sposób szczególny wiąże się ona z siłami żywotnymi organizmu ludzkiego. Ich pobudzenie gwarantuje sprawne jego funkcjonowanie. Metoda ta polega na nakłuwaniu ciała srebrnymi igłami punktów na ciele, które odpowiadają za wzmożoną aktywność narządów wewnętrznych – są one zlokalizowane wzdłuż linii energetycznych nazywanych meridianami. Według koncepcji medycyny chińskiej odpowiadają one za wyrównanie potencjału energetycznego organizmu. Lekarze chińscy przed tysiącami lat opracowali specjalne mapy tych punktów, które są wykorzystywane w akupunkturze do dziś.

Jak działają zabiegi akupunktury? Cała ich filozofia opiera się na doborze właściwych miejsc i ilości nakłuć – muszą więc być wykonywane przez doświadczonych profesjonalistów. Sam zabieg nie niesie właściwie żadnego ryzyka i jest bezbolesny. Powinien być poprzedzony dokładnym wywiadem. Obecnie do akupunktury stosuje się sterylne, jednorazowe igły, aby uniknąć infekcji. Miejsce, ilość nakłuć, to, w jakimś sensie, tajemnica wiedzy i doświadczenie akupunkturzysty, jego praktyki i trafnie postawionej diagnozy. Natomiast kąt oraz głębokość nakłucia zależą od budowy ciała pacjenta i lokalizacji nakłuwanego miejsca. Przeprowadzający zabieg wbija igłę lekko ją obracając, na głębokość 2-8 mm, bardzo szybko aby zabieg nie był bolesny. Towarzyszące mu krótki ból, uczucie rozpychania, przejściowy ucisk, podobny jak przy zastrzykach – świadczą o tym, że akupunkturzysta trafił w odpowiedni ,,punkt”. Czasami po zabiegu pojawia się lekkie zaczerwienienie skóry, mały pęcherzyk, które świadczą o pozytywnej reakcji organizmu. W miejscach nakłuć, gdy igła trafi w naczynie krwionośne, mogą pojawić się małe, szybko zanikające siniaki. Igłę pozostawia się w ciele na 15-30 minut, a wykonywane przez specjalistę delikatne ruchy obrotowe wzmacniają jej działanie. Badania naukowe pozwoliły stwierdzić, że akupunktura działa w ten sposób, że bodźce powstające podczas nakłuć szybciej docierają do ośrodkowego układu nerwowego i blokują odczuwanie bólu. Po samym zabiegu w tkance mózgowej rośnie poziom tzw. endorfin i wielu innych związków czynnych, pozytywnie wpływających na psychikę i stan fizyczny pacjenta.

Skuteczność akupunktury, jak każdej metody medycyny naturalnej, wymaga czasu, cierpliwości i współpracy pacjenta z lekarzem. Przy terapii dolegliwości ostrych stosuje się sesję około 10-15 zabiegów. Można ją powtórzyć, jeśli zachodzi taka potrzeba, po 2-3 tygodniowej lub kilkumiesięcznej przerwie. Przy dolegliwości przewlekłych stosuje się zwykle sesje po 10 zabiegów w odstępach 2-3 tygodniowych do uzyskania poprawy i również można je co kilka miesięcy potarzać.

Czas trwania terapii zawsze ustala się indywidualnie dla każdego pacjenta – zależy od rodzaju schorzenia, od długości jego trwania, od wrażliwości organizmu na akupunkturę. Zawsze powinien o tym decydować doświadczony specjalista. Pod uwagę bierze on nie tylko stan pacjenta ale również ocenia indywidualną wrażliwość na akupunkturę. Może ona być różna, tak ja w przypadku wszystkich kuracji – niektórzy reagują szybciej inni wolniej, u jednych występują gwałtowne reakcje i szybka poprawa stanu zdrowia, u innych proces ten przebiega stopniowo, czasem skutki odczuwa się dopiero kilka tygodni po zakończeniu sesji akupunktury.

 


Zamów prenumeratę: gospodarz-samorzadowy.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej miesięcznika „Gospodarz. Poradnik Samorządowy”
lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły

  • Leki z ziołowej apteki

    Warto wiedzieć, że ziołolecznictwo wiąże się również z poszukiwaniem nowych leków roślinnych oraz odkrywaniem nowych zastosowań terapeutycznych znanych już roślin …

  • Salmonella – groźna nie tylko latem

    Wbrew powszechnemu przekonaniu, zatrucie salmonellą jest groźne przez cały rok, nie tylko latem, chociaż właśnie w tym okresie notuje się …

  • Jabłka – chrupiące pokuszenie

    Wydają się takie pospolite! Mówimy o nich, że są naszym bogactwem. To prawda – polskie jabłka cieszą się uznaniem na …