Powiat przasnycki – stolicą kultury Mazowsza

Projekt „Stolica Kultury Mazowsza”, organizowany od trzynastu lat przez Samorząd Województwa Mazowieckiego daje możliwość  zaprezentowania poszczególnym powiatom swojego unikalnego charakteru i bogactwa kulturowego. W atrakcyjnej i różnorodnej ofercie przygotowanej w tym roku przez powiat przasnyski znajdują się propozycje popularyzujące dziedzictwo kulturowe, jak również imprezy sportowo-rekreacyjne i upowszechniające twórczość artystyczną, a także wydarzenia historyczno-patriotyczne.

Otwarcie sezonu motocyklowego

26 kwietnia br. w ramach projektu „Powiat Przasnyski Stolica Kultury Mazowsza2014”, nastąpiło oficjalne otwarcie sezonu motocyklowego, pod  patronatem honorowym marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika. W programie imprezy przewidziano koncert zespołu UNICORN, loty poduszkowcem, wystawę motocykli zabytkowych, a także mnóstwo atrakcji dla najmłodszych zlotowiczów, ciekawe konkurencje i wspólne ognisko. Po uroczystej mszy świętej i paradzie uczestnicy bawili się nad zalewem w miejscowości Karwacz.

Warsztaty rękodzieła – ozdoba na stół wielkanocny

Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Nałkowskiej w Przasnyszu wraz z Biblioteką Pedagogiczną w Ostrołęce, filia w Przasnyszu zorganizowały warsztaty rękodzieła, w których wzięło udział 200 osób. Zaprezentowano dekoracje stołu wielkanocnego, wykonane przez uczniów ZSP pod opieką merytoryczną Krystyny Soliwodzkiej i Ireny Dołęgi, a także efekty warsztatów plastycznych przeprowadzonych w bibliotekach.

Dodatkową atrakcją była obecność pań z zespołu Kalina, działającego przy Stowarzyszeniu Gospodyń Wiejskich w Jednorożcu, które zaprezentowały się w strojach ludowych i opowiadały o historii strojów kurpiowskich. Uczestnicy mieli możliwość obserwowania, jak powstają ręcznie robione palmy wielkanocne.

Podczas warsztatów wykonywano także wielkanocne pisanki, zdobiąc je różnymi metodami: muliną, zwiniętym papierem, metodą wstążeczkową  (karczochową), oblepiając grochem i kaszą. Dzieciaki zrobiły też zawilce z krepiny, a najmłodsi tworzyli na sztywnym, kartonowym szablonie baranki oblepione watą.

Pojechali w deszczu – Mazovia MTB w Górach Dębowych

Maraton z cyklu Merida Mazovia MTB Marathon w Chorzelach dał w kość tym, którzy dojechali na zawody mimo padającego deszczu. Na starcie stawiło się blisko 800 zawodników.

Maraton MTB (ang: bike-marathon) to dyscyplina kolarstwa górskiego, polegająca na ściganiu się kolarzy na długiej, wytrzymałościowej trasie o zmiennym profilu i zmiennej nawierzchni. Góry Dębowe nazywane są w środowisku kolarskim perłą Mazowsza i jak mówi Cezary Zamana, były zawodowy kolarz i organizator maratonu, „to jedna z tych tras, które pamięta się długo – mocno interwałowa, ze stromymi podjazdami oraz wymagającymi zjazdami, do tego dużo singli i polne drogi. Jednym słowem MTB w pigułce”. Najdłuższy dystans liczył aż82 km! Najbardziej wytrwali, choć bladzi ze zmęczenia, wjeżdżali na metę z uśmiechami na twarzach. Zawodnicy jednogłośnie przyznawali, że chorzelskie trasy to najlepsze tereny do kolarstwa górskiego na Mazowszu.

Oprócz głównego maratonu odbyły się także wyjątkowe zawody rowerowe dla najmłodszych. Maluchy z takim samym zaangażowaniem jak dorośli ścigały się na swojej mini trasie. Dodatkowo, w ramach maratonu Mazovii, odbyły się zawody strażaków o Puchar Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej oraz została przeprowadzona oddzielna klasyfikacja mieszkańców Powiatu Przasnyskiego.

Dużą rolę w organizacji tej największej w Polsce imprezy rowerowej odegrała Gmina Chorzele. Takie wydarzenia budują dobry klimat wokół Chorzeli i okolic. Promują turystykę rowerową, która staje się w Polsce coraz popularniejsza. Przedsięwzięcie było współfinansowane przez Powiat Przasnyski.

Spotkania teatralne w Chorzelach

Chorzele są także miejscem cyklicznych spotkań teatralnych. 26 kwietnia br. w hali sportowej w Chorzelach odbył się kolejny spektakl z cyklu „Wiosenne spotkania teatralne”, ujęty w kalendarzu imprez „Powiat Przasnyski Stolica Kultury Mazowsza2014”. Teatr Capitol zaprezentował widzom przedstawienie „Zazdrość” w wykonaniu aktorek: Małgorzaty Zajączkowskiej, Anny Kózki i Katarzyny Taracińskiej – Badura.

Organizatorem „Wiosennych spotkań teatralnych” jest Burmistrz Miasta i Gminy Chorzele. Przedsięwzięcie współfinansują Samorząd Województwa Mazowieckiego i Powiat Przasnyski.

Uroczyste obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

W Przasnyszu odbyły się uroczystości związane z rocznicą uchwalenia Konstytucji z 1791 roku. Obchody rozpoczęły się mszą świętą, po której uczestnicy uroczystości udali się na rynek, gdzie odegrano hymn.

Okolicznościowe przemówienie wygłosił burmistrz Przasnysza Waldemar Trochimiuk, który wielokrotnie nawiązywał do wartości, jakie niosła uchwalona 223 lata temu konstytucja. Szczególne słowa podziękowania burmistrz skierował do przasnyskich harcerzy, którzy wyszli z inicjatywą współorganizacji miejskich obchodów Święta Flagi i Majowej Konstytucji. Wyraził nadzieję, że rozpoczęła się nowa tradycja wspólnego wielopokoleniowego, radosnego świętowania uroczystości o charakterze lokalnym i państwowym.

Po wystąpieniu burmistrza odczytano apel pamięci i oddano salwy honorowe, a następnie wykonano pamiątkowe zdjęcie Przasnyszan, którzy utworzyli biało-czerwoną flagę. Po tym patriotycznym akcencie rozpoczęły się występy Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej i Miejskiego Chóru Męskiego, które zagrały i zaśpiewały pieśni patriotyczne. Na zakończenie  zespół Wszyscy Byliśmy Harcerzami wykonał piosenki harcerskie w nieszablonowej interpretacji.

Podczas uroczystości wręczono również nagrody zwycięzcom konkursów historycznego i plastycznego, organizowanych przez Związek Harcerstwa Polskiego, W Muzeum Historycznym można było zwiedzać wystawę okolicznościową „Znaki Państwa Polskiego. Herb. Barwy. Hymn” ze zbiorów Muzeum Niepodległości w Warszawie. Najmłodsi uczestnicy majowej uroczystości otrzymywali baloniki w barwach narodowych.

Tegoroczna uroczystość została zorganizowana we współpracy z Komendą Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Przasnyszu, która otrzymała dotację od Miasta Przasnysz na realizację zadania publicznego pod nazwą „Patriotyzm wczoraj, dziś i jutro”. Uroczystości odbyły się w ramach projektu „Powiat Przasnyski Stolica Kultury Mazowsza 2014”.

Oprac. (jot)

źródło: www.powiat-przasnysz.pl


Zamów prenumeratę: gospodarz-samorzadowy.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej miesięcznika „Gospodarz. Poradnik Samorządowy”
lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły