Strzecha Europy – Śnieżnicki Park Krajobrazowy

Kopalnie złotego kruszcu i radioaktywnego uranu, górnoreglowe świerczyny i górskie serpentyny, jaskinie i szczyty z Korony Gór Polski. Tak najkrócej można przedstawić Śnieżnicki Park Krajobrazowy

Śnieżnicki Park Krajobrazowy został utworzony 9 listopada 1981 roku jako jeden z pierwszych parków krajobrazowych w Polsce. Obejmuje on trzy grupy górskie Sudetów: Góry Bialskie z najwyższym szczytem Podstawną (1114 mn.p.m.), Góry Złote (Smrek1109 mn.p.m.) oraz Masyw Śnieżnika (1425 mn.p.m.). Powierzchnia parku wynosi prawie 30 tys. ha, co czyni go jednym z największych w polskich górach. Walory przyrodnicze połączone z pamiątkami dość wyjątkowych form działalności człowieka na tych terenach, czynią go jednym z najciekawszych i najczęściej odwiedzanych. Całkowita długość szlaków turystycznych umożliwia wędrowanie przez kilka dni. Dodatkowo wędrówki urozmaica transgraniczny charakter wymienionych pasm górskich.

Trzy położone na terenie parku szczyty: Śnieżnik, Rudawiec i Kowadło wchodzą w skład tzw. Korony Gór Polskich (28 najwyższych szczytów dostępnych znakowanymi szlakami turystycznymi w poszczególnych pasmach górskich). Szczyt Śnieżnika objęty jest ochroną rezerwatową.

Śnieżnicki Park Krajobrazowy jest duży i oferuje tak wiele, że naprawdę ciężko jest w sposób kompleksowy przedstawić całość jego oferty.

Celem licznych wędrówek na terenie parku jest Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie – najdłuższa jaskinia w polskich Sudetach i zdaniem niektórych – najpiękniejsza w Polsce.

Jaskinia ta, została odkryta 14 października 1966 roku podczas wydobywania marmuru przez Bystrzyckie Zakłady Kamienia Budowlanego. Po dokonaniu odstrzału oczom robotników ukazał się dwumetrowej szerokości otwór. 17 października zapoczątkowane zostały specjalistyczne prace badawcze. W osadach znajdujących się na dnie jaskini odnaleziono szczątki tysięcy zwierząt, głównie niedźwiedzia jaskiniowego. Bogata szata naciekowa (stalaktyty, stalagmity, stalagnaty, draperie naciekowe, kaskady, misy martwicowe) czynią ją jedną z najpiękniejszych polskich jaskiń, a przez niektórych grotołazów uważana jest wręcz za najciekawszą. Do zwiedzania udostępnionych jest około700 m środkowych partii jaskini. Sporo informacji na ten temat można znaleźć w Internecie (www.jaskinia.pl).

Propozycje wycieczek

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie jest bardzo oblegana, wobec tego konieczna jest wcześniejsza rezerwacja biletów. Po zwiedzeniu jaskini wędrówka na Śnieżnik. Na szczyt prowadzi nie tylko znakowany szlak turystyczny, ale także droga do schroniska. Jej nawierzchnia i wyprofilowanie są tak dobre, że aż do samego schroniska spokojnie można wjechać z dzieckiem w wózku. Dalej na szczyt wjechać już się nie da, ale to – w zależności od kondycji – tylko kilkanaście minut spaceru. W powrotną drogę można udać się do miejscowości Międzygórze, gdzie znajduje się drugi pod względem wysokości wodospad w Sudetach. Woda na rzece Wilczce spada z wysokości22 m(przed powodzią w roku 1977 wodospad Wilczki mierzył27 m, a przed rokiem 1945 wysokość wodospadu sięgała nawet30 m). Wokół wodospadu znajduje się kilka punktów widokowych, a głęboki wąwóz za wodospadem nazywany jest „kanionem amerykańskim”.

Miejscowość Bielice – oaza szczęśliwości, tzn. kompletny brak zasięgu telefonów. Na trasie wycieczki dwa szczyty z Korony Gór Polski: Kowadło oraz Rudawiec. Na Kowadło – najlepiej wchodzić tzw. Szlakiem Kurierów Solidarności (rozpoczyna się w samym środku wsi), podejście jest znacznie bardziej łagodne aniżeli wejście popularniejszym zielonym szlakiem (nim należy zejść), potem zejście do doliny, krzyżówki szlaków i wędrówka na Rudawiec. Wędrówka jest forsowna tylko miejscami. To, co czeka po drodze to Rezerwat Puszcza Śnieżnej Białki (wyjątkowe i piękne bukowo-jaworowo-świerkowe starodrzewy; każdy przyrodnik będzie bardziej niż zachwycony). Sam Rudawiec – najwyższy szczyt Gór Bialskich nosi czeską nazwę Polska Hora (Polska Góra). Sam szczyt pokryty jest nieprzebytymi łanami borówki czernicy, porośnięty świerkowym borem i wykazuje duży stopień naturalności, co powoduje, że zdecydowanie wart jest wspinaczki. Powrót tą samą drogą do skrzyżowania szlaków na końcu wsi Bielice.

Śnieżnicki PN trudno opisać w krótkim artykule, tak jak i trudno „przejść go” w weekend. Dlatego warto go odwiedzić i pozostać w nim, a nawet w całej Kotlinie Kłodzkiej znacznie dłużej.

Jak dojechać?

Pociągiem do Kłodzka, dalej komunikacja autobusowa. Szczerze mówiąc – z uwagi na dość rozległą powierzchnię parku oraz rozrzucone na całym jego terenie warte zobaczenia miejsca – warto przyjechać samochodem.

Szczególnie polecić można jedno miejsce na nocleg: Dom Zborowy Baptystów w Bielicach. Rozmowna i taktowana gospodyni zawsze służy pomocą, a ceny są bardziej niż symboliczne. Generalnie Bielice to wieś turystyczna z bogatą ofertą noclegową.

Tekst: Robert Kimbar,

Marek Szymański (pracownik WODR w Poznaniu)

Fot. Robert Kimbar


Zamów prenumeratę: gospodarz-samorzadowy.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej miesięcznika „Gospodarz. Poradnik Samorządowy”
lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły