Szlachetna polędwica

To bez wątpienia najsmaczniejsza i najdelikatniejsza część tuszy zarówno wołowej jak i wieprzowej. Polędwica (wołowa) i polędwiczki (wieprzowe) to mięso ciemniejsze od schabu i bardziej soczyste. Przyrządza się z niego bryzole, befsztyki, szaszłyki. Polędwice i polędwiczki można piec, dusić, grillować, przyrządzać z dodatkiem różnych przypraw, grzybów, warzyw, owoców, wina, śmietany…  Ile możliwości dla kulinarnej wyobraźni! I choć od pewnego czasu starannie unikamy ciemnego mięsa, to gorąco je wam polecam.

Najbardziej znanym daniem z polędwicy jest Beef Strogonoff i chyba każda gospodyni potrafi go przyrządzić, dlatego zaproponuję wam przepisy na inne, równie smaczne potraw z tego szlachetnego mięsa.

 

Polędwica a’la Wellington

Składniki: 1 kg środkowej części polędwicy wołowej, 1/2 kg mrożonego ciasta francuskiego. 1/2 kg pieczarek (lub borowików), 2 cebule, 25 dag pasztetu z wątróbek drobiowych, 4 łyżki posiekanej natki pietruszki, 1 jajko, 2 łyżki masła, 2 łyżki oleju, sól, pieprz

Przygotowanie: Polędwicę oczyścić z błon, obwiązać bawełnianą nicią, aby nierozpadła się w czasie smażenia. Zrumienić na mocno rozgrzanym oleju, po 1 min. z każdej strony. Zdjąć z patelni i lekko oprószyć solą i pieprzem. Mięso ostudzić, zdjąć nici.

Grzyby oczyścić, pokroić w plasterki. Cebule obrać, posiekać, zeszklić na maśle. Dodać pokrojone grzyby, doprawić do smaku solą i pieprzem, smażyć 10 min., aż odparuje płyn. Masę grzybową wymieszać z posiekaną natką, ostudzić. Ciasto francuskie rozmrozić, rozłożyć na nim równą warstwę masy grzybowej.

Polędwicę ułożyć na cieście z grzybami, posmarować pasztetem, zawinąć, zalepić. Resztę ciasta pokroić w paski i przykleić na wierzchu, posmarować jajkiem. W cieście zrobić 3 „kominki”. Piec 10 min. w temperaturze 200°C, a następnie 30 min. w 180°C.

Uwaga – Należy pamiętać, by grzyby i mięso przed zawinięciem w cienkie ciasto były dobrze wystudzone. Pasztet powinien być miękki, by dał się łatwo rozsmarować.

 

Polędwiczki pieczone w porach

Składniki: 2 polędwiczki ( ok. 70 dag), zielone części z 2 porów, 2 łyżki musztardy francuskiej, 1 łyżka miodu, 2 gałązki świeżego rozmarynu lub suszony rozmaryn, sól, pieprz, olej do smażenia.

Przygotowanie: Polędwiczki umyć, osuszyć, oczyścić z błon i natrzeć solą i pieprzem. Zielone części porów dokładnie oczyścić, odciąć suche końcówki i opłukać. Zalać wrzątkiem, krótko zblanszować i odsączyć. Mięso podsmażyć na oleju z obu strony na silnym ogniu. Zdjąć z patelni. Miód wymieszać z musztardą i rozmarynem, posmarować polędwiczki. Mięso zawinąć w liście porów i zapiec w temperaturze 180°C przez 15 min. Podawać z pieczonymi ziemniakami okraszonymi masłem i posypanymi rozmarynem.

 

Polędwica z pieczarkami

Składniki: 2 kg polędwicy wołowej, 2 łyżki oleju, sól, pieprz.

Na sos: 1 kg pieczarek, 45 dag pomidorów (mogą być pomidory krojone z puszki), 5 ząbków czosnku, 2 opakowania sosu pieczeniowego, 1/4 szklanki śmietany 36 %, 2 łyżki masła, 2 łyżki natki pietruszki, sól, pieprz.

Przygotowanie: Polędwice umyć, oczyścić z błon, posolić, oprószyć pieprzem i obsmażyć na rozgrzanym oleju. Następnie przełożyć do brytfanny i piec w temperaturze 200°C przez 15-20 min.

Przygotować sos: Pieczarki oczyścić, umyć, pokroić w plasterki, obgotować w osolonej wodzie i odsączyć. Pomidory umyć, przekroić, oczyścić z nasion i pokroić w kostkę. Czosnek obrać i pokroić w cienkie plasterki. Pieczarki usmażyć na maśle na złoty kolor – kilka odłożyć do dekoracji, dodać czosnek, doprawić solą i pieprzem. Przygotować sos według przepisu na opakowaniu, połączyć go z pomidorami i pieczarkami z czosnkiem.

Przed podaniem polędwicę pokroić w plastry, położyć na talerzu, polać sosem i obłożyć pieczarkami.

 

Polędwica glazurowana

Składniki: 60 dag polędwicy wołowej, pieprz Cayenne, 2 łyżki oleju.

Na glazurę: 1 szklanka galaretki z czerwonych porzeczek, 3 łyżki tartego chrzanu, po 2 łyżki sosu sojowego i winiaku.

Przygotowanie: Mięso umyć, osuszyć, oczyścić z błon i pokroić na 4 plastry. Lekko ugnieść palcami, brzegi naciąć, posmarować olejem, oprószyć pieprzem Cayenne, wstawić na 1 godz. do lodówki.

Przygotować glazurę: galaretkę porzeczkową podgrzać,dodać chrzan, sos sojowy i winiak. Dokładnie wymieszać.

Polędwicę wyjąć z lodówki, ułożyć na ruszcie, wstawić do gorącego piekarnika i opiec z obu stron. Następnie posmarować glazurą i piec, odwracając i smarując glazurą, aż powstanie brunatna, lśniąca skórka.

Podawać polane resztą glazury, najlepiej z frytkami.

 

Polędwiczki miodowo-sezamowe

Składniki: 2 polędwiczki wieprzowe (60 dag), 2 łyżki ciemnego sosu sojowego, 2 łyżki miodu, 2 ząbki czosnku, 2 łyżki ziarna sezamowego, 1 łyżka mąki, 1 duża cebula, olej do smażenia, jako dodatek – dziki, ciemny ryż.

Przygotowanie: Mięso umyć, oczyścić z błon i osuszyć, obsmażyć z obu stron na patelni na mocno rozgrzanym oleju.

Przygotować marynatę – wymieszać sos sojowy, miód i przeciśnięty przez praskę czosnek. Posmarować nią mięso i obsypać ziarnem sezamowym. Ułożyć w naczyniu żaroodpornym, piec 10 min. w temperaturze 200°C. Następnie przykryć folią, aby mięso się zbyt szybko nie rumieniło, piec jeszcze10 min. W tym czasie cebulę obrać i pokroić na talarki, obtoczyć w mące i usmażyć na oleju na złoty kolor, pilnujący by się nie przypaliła.

Polędwicę podawać pokrojoną na plastry z dodatkiem smażonych krążków cebuli i dzikim ryżem.

Tekst: Agata Kozłowska

 


Zamów prenumeratę: gospodarz-samorzadowy.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej miesięcznika „Gospodarz. Poradnik Samorządowy”
lub na platformach sprzedaży online



Podobne artykuły

  • Oliwki – dar bogów

    Tekst: Marta Arska Drzewo oliwne ludzie uprawiają od ponad 5000 lat. Jego owoce są cenione za ich piękny zapach i …

  • Na parze, czyli zdrowo

    Gotowanie na parze to sposób przygotowywania posiłków stary jak świat, choć przez wiele lat nieco zapomniany. W zasadzie stosowany był …

  • Stara, dobra pomidorówka

    Jak wynika z raportu opracowanego przez „Puls Biznesu”, my – Polacy – uwielbiamy zupy i jemy ich najwięcej na świecie! …