Muzyka niesie radość

Z gitarzystą bluesowym i autorem poradników muzycznych Leszkiem Cichońskim rozmawia Istvan Grabowski

• Ma pan opinię świetnego gitarzysty, teoretyka, autora warsztatów muzycznych i zdobywcy rekordu muzycznego Guinnessa. Jakie to uczucie wyznaczać nowe szlaki?

– Fantastyczne. Każdy w życiu stara się być w czymś dobry, tylko nie wszyscy dostają okazję, aby to udowodnić innym. Mogłem zestarzeć się jako inżynier, nic po sobie nie zostawiając. Jednak ku zaskoczeniu mojej żony, którą poznałem na koloniach letnich w wieku 15 lat, wybrałem zamiast etatu inspektora sanitarnego rolę gitarzysty. Do dziś tego nie żałuję. Muzyka może być okazją do licznych podróży, które uwielbiam, ale też rodzajem filozofii życiowej.

• Pańskim koncertom towarzyszą zazwyczaj warsztaty gitarowe. Czy znajduje pan odpowiednią ilość chętnych do ich poprowadzenia?

– Oczywiście. Rzadko się zdarza, by przeszło mniej niż 15 osób. Są to ludzie w różnym wieku i różnym stopniu zaawansowania instrumentalnego. Próbujemy grać, improwizować i rozmawiać o życiu. Zwykle z bardzo dobrym skutkiem. Przekonuję uczestników moich spotkań, że szczęśliwym można być nie tylko w roli herosa rocka. Zachęcałem też do odwiedzania wiosną Wrocławia. Od dwunastu lat odbywają się tam imprezy „Thanks Jimi” z udziałem tysięcy kilku tysięcy muzyków.

• Co sprawiło, że został pan gitarzystą?

– Grać zacząłem w wieku 12 lat, podkradając instrument starszemu bratu. Uczyłem się sam w domu. Kopiowałem zagrywki mistrzów instrumentu m.in. Erica Claptona, B.B. Kinga, Johna Wintera, Jimiego Hendrixa. Początkowo grałem ze słuchu, ćwicząc i improwizując do nagranego przez siebie podkładu. Ukończyłem Politechnikę Wrocławską i z dyplomem inżyniera miałem podjąć pracę inspektora sanitarnego. Zbieg dramatycznych okoliczności spowodował jednak, że wybrałem gitarę.

• Skąd wziął się pomysł na bicie muzycznego rekordu Guinnessa?

– W 1996 roku prowadziłem warsztaty gitarowe na Przystanku Woodstock. Wybraliśmy „Hey Joe” z repertuaru Hendrixa. Zabrzmiało to tak rewelacyjnie, że postanowiłem organizować stałe imprezy we Wrocławie, gdzie mieszkam od dziecka. Pobiliśmy rekord Guinnessa z udziałem 7300 gitarzystów. To było odlotowe wydarzenie. Tegoroczna impreza była wyjątkowa. Przybyli na nią Steve Vai, Eric Burdon i Uriah Heep.

• Niektórzy łączą „Thanks Jimi” z jedną kompozycją słynnego gitarzysty.

To nie jest tak do końca. Na początek zagraliśmy „Hey Joe”, a potem, co roku rozszerzałem repertuar. Dziś gramy kilkanaście różnych kompozycji, m.in. „Smoke on the Water” Deep Purple i „Kiedy byłem małym chłopcem” Tadeusza Nalepy. Kogo interesuje wrocławskie święto gitary proponuję zajrzeć na stronę www.heyjoe.pl. Tam znajdują się instrukcje w jaki sposób przygotować się do udziału w imprezie, tabulatory, linki, podkłady muzyczne.

• Dlaczego z taką pasją gra pan utwory Jimiego Hendrixa?

– Miałem zaledwie kilka lat, gdy usłyszałem go po raz pierwszy. To był cios prosto w serce. Kupiłem sobie pocztówkę dźwiękową z nagraniami „Hey Joe” i „Foxy Lady”. Zdarłem ja do bólu, słuchając na okrągło. Potem, gdy nabrałem wprawy, postanowiłem grać Hedrixa inaczej. Dlatego m.in. organizuję koncerty symfoniczne, gdzie motywy grane przez filharmoników są elementem wiodącym, a nie tylko dodatkiem jak w przypadku Perfectu czy Metalliki. Hendrix był tak wybitnym muzykiem, że wiele lat po jego śmierci ukazują się płyty z nagraniami i wciąż znajdują nabywców. Trudno się dziwić, to był muzyczny geniusz.

• Muzyka bluesowa ma w Polsce licznych zwolenników i festiwali. Czy pańskim zdaniem takie imprezy przyczyniają się do popularyzacji kultury muzycznej?

– Bez wątpienia tak, zwłaszcza, że stacje radiowe nie grają takiej muzyki. Pamiętam, z jakim uporem upowszechniała ją na polskim gruncie grupa Breakout. Dziś jest łatwiej, bo praktycznie każda płyta może być szybko w zasięgu ręki fanów. Jednak brak zainteresowania mediów bluesem sprawia, że koncerty i festiwale są jedyną okazją do spotkania z żywą muzyką. Masowy udział słuchaczy dowodzi, ze potrzebują bluesa.

• Mnóstwo podróżuje pan po świecie. Czy warto było zamienić dyplom politechniki na gryf gitary?

– Gitarą pasjonowałem się od dziecka. Zdarłem place do krwi, próbując naśladować moich mistrzów, czyli Claptona, Wintera, Hendrixa. Dziś jestem przekonany, że wybrałem właściwie. Muzyka otwiera ludzkie serca i czyni ich lepszymi. Przekonałem się o tym odwiedzając amerykańskie kluby muzyczne. Zmieniłem swoje myślenie i dziś zachęcam do refleksyjnej postawy moich słuchaczy.

• Woli pan klimaty klubowe czy raczej otwarte przestrzenie jak np. Przystanek Woodstock?

– W jednym i drugim przypadku radzę sobie nieźle, choć każde miejsce ma swoją specyfikę, klimat. Stosownie do nich wybieram akustyczne granie z repertuarem zawartym na mej ostatniej płycie „Sobą gram”, albo bardziej czadowe kompozycje, wśród których nie może zabraknąć standardów mego guru np. „Voodo Child”. Często zmieniam gitary i pozycje żeby nie zasklepić się w jednej formie. Estrada, to wbrew pozorom, ciężki kawałek chleba.

• Artystycznie przypomina pan Zosię-Samosię.

– Kiedyś doszedłem do przekonania, że lepiej gra mi autorskie utwory, które co prawda powstają w bólu, ale sprawiają mi dużą frajdę na scenie.

• Na ostatniej płycie „Sobą gram zadaje pan wiele pytań typu „Kim jestem” Czyżby filozofia była pana dodatkową pasją?

– Bardziej interesuje mnie nie jako nauka, tylko refleksyjne podejście do życia. Od lat medytuję, interesuję się rozwojem duchowym, szukam odpowiedzi w sobie na różne ważne pytania. Poszukiwanie siebie jest obecne na tej płycie, a na okładce struna gitary zwinęła się, niby przypadkiem, w kształt serca. Dużo jest serca na tym krążku, a według mnie to właśnie otwarte serce jest szalenie ważne w życiu każdego człowieka, nie tylko muzyka.

• Na wrocławskim rynku grało już wspólnie 7300 gitarzystów. Sądzi pan, że może ich być więcej?

– Bardzo na to liczę. Jak wielka jest admiracja dla muzyki niech świadczy przykład Bochni. Co roku przyjeżdża stamtąd pełen autobus entuzjastów rockowego grania. Każdy ma błysk w oku i szansę na przeżycie tej jednej chwili, którą będzie wspominał latami. Kiedy ogląda się las gitar wzniesionych na głowę, od razu serce rośnie.

• Które z muzycznych wspomnień wydaje się panu szczególnie bliskie?

Nie potrafię w tej chwili wymienić jednego zdarzenia. Bo było ich sporo, choćby podróże po Stanach Zjednoczonych, udział w „Thanks Jimi” gitarzystów Steve’ a Morse i Steve’a Vai, czy hendrixowskie koncerty z filharmonikami. Nie ukrywam, że moja działalność estradowa daje mi dużego kopa. To piękne móc spełniać się w czymś, co się kocha.


Zamów prenumeratę: gospodarz-samorzadowy.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej miesięcznika „Gospodarz. Poradnik Samorządowy”
lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły

  • Pozytywnie zakręcony

     • Od lat, stale otacza cię świat dźwięków. Czy rozważałeś kiedyś wybór innego zawodu? – Nigdy się nad tym nie …

  • W sztuce liczy się prawda

    Z Małgorzatą Markiewicz rozmawia Istvan Grabowski Foto: Jacek Heliasz, Wojciech Zieliński • Jerzy Stuhr przekonywał kiedyś, że śpiewać każdy może. …

  • Miałem ogromne szczęście

    Z Marcinem Wyrostkiem, wirtuozem akordeonu rozmawia Istvan Grabowski Foto: archiwum wykonawcy • Jest pan teraz ulubieńcem tłumów, wykonawcą z charyzmą. …