Zespół ludowy „Podgórzanie” istnieje już ponad 35 lat. Powstał w 1975 r. i przez ten czas zwiedził ponad pół świata. Występował nawet przez Janem Pawłem II w Watykanie.
Współzałożycielką i kierownikiem zespołu jest Teresa Malczewska, była poseł do Sejmu dwóch kadencji, zasłużona działaczka kultury oraz honorowy obywatel Miasta i Gminy Mirsk. Początkowo był to zespół śpiewaczy Koła Gospodyń Wiejskich, którego trzon stanowili mieszkańcy wsi Kamień i Mroczkowice z gminy Mirsk w powiecie lwóweckim. W repertuarze artystycznym zespołu są tradycyjne pieśni ludowe, zwłaszcza z kresów wschodnich (Lwów). Na podstawie przekazów najstarszych mieszkańców wsi powstały widowiska obrzędowe, takie jak: „Kądzielnice”, „Śmigus-Dyngus”, Omłoty”, „Kolędnicy”, „Ostatki”, „Wesele lwowskie”, Muzyka u rekruta”. Jedno z nich – „Wesele” zespół prezentował na scenie Teatru Polskiego w Warszawie. Integralną częścią zespołu jest kapela ludowa kierowana przez Edwarda Cybulskiego. Troje członków zespołu: Jadwiga Biernacka, Bronisława Chmielowska i Józef Zając, posiada status artystów ludowych.
„Podgórzanie” od lat biorą udział w wielu konkursach i przeglądach folklorystycznych zajmując czołowe miejsca. Zespół koncertował nie tylko w różnych stronach Polski, ale również poza granicami kraju: w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Norwegii, Czechach i Holandii. Spośród licznych wojaży zagranicznych największym przeżyciem dla „Podgórzan” był występ w Watykanie przed papieżem Janem Pawłem II. Podczas audiencji członkowie zespołu mieli okazję porozmawiać z papieżem. Na pytanie papieża „Skąd przybywacie?” zespół chórem odpowiedział: z diecezji legnickiej, parafii Mirsk w Górach Izerskich. – A, znaczy się w Karkonoszach – skonstatował Jan Paweł II. Po otrzymaniu błogosławieństwa, wszyscy „Podgórzanie” obdarowani zostali pamiątkowymi dyplomami oraz zdjęciami zespołu z papieżem. Pamiątki te przechowywane są do dziś w każdym domu jak relikwie. Uroczyście obchodzony jubileusz 35-lecia zespołu przypadł akurat w roku planowanego ogłoszenia papieża błogosławionym.
Na bazie zespołu folklorystycznego „Podgórzanie” powstało w 1998 roku stowarzyszenie. Celem i zadaniami statutowymi Towarzystwa Kulturalnego „Podgórzanie” jest upowszechnianie, kultywowanie i propagowanie kultury oraz obrzędów ludowych poprzez prowadzenie zespołu folklorystycznego „Podgórzanie”, organizowanie imprez kulturalnych i podtrzymywanie tradycji ludowych, a zarazem promowanie osiągnięć Miasta i Gminy Mirsk oraz Powiatu Lwóweckiego.