Mleko – dla zdrowia i urody

Ostatnie 100 lat przyniosło ogromny rozwój przemysłu kosmetycznego, odkryto substancje pomagające utrzymać i poprawić kondycję skóry, paznokci oraz włosów, zachować zgrabną figurę. Mleko towarzyszy człowiekowi od tysiącleci – jako podstawowy pokarm, ale też sprawdzony środek leczniczy i … kosmetyk. Podobno legendarna piękność, Kleopatra gładkość i młodzieńczy wygląd skóry zawdzięczała kąpielom w… oślim mleku. Także słynąca z urody żona cesarza Nerona, Poppea stosowała ten sposób. A z bliższych nam czasów pamiętamy, że prostym sposobem na poparzoną na słońcu skórę są okłady z kwaśnego mleka. Przynoszą natychmiastowe ukojenie, chłodzą i zapobiegają powstawaniu pęcherzy.

Nic więc dziwnego, że producenci kosmetyków zaczęli sięgać do naturalnych substancji zawartych w mleku i na jego bazie tworzyć serie kosmetyków. Również w domowym sposobem można zrobić mleczne maseczki, peelingi i balsamy.

Zawarte w mleku lipidy, proteiny, wapń, mikroelementy i witaminy A, E oraz te z grupy B decydują o jego przydatności do pielęgnacji urody. Substancje te zapobiegają rogowaceniu naskórka, zatykaniu porów, przyśpieszają odbudowę naturalnej warstwy tłuszczowej skóry, dobrze chronią przed szkodliwym wpływem zanieczyszczeń ze środowiska i promieniowaniem UVA i UVB. Dzisiejsza kosmetologia najbardziej ceni mleko kozie. Zawarte w nim proteiny pobudza produkcję naturalnego kolagenu – substancji odpowiedzialnej za elastyczność i jędrność skóry nie wywołując reakcji alergicznej. Ponad to zawiera ono nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy A, C i D. Warto też wiedzieć, że mleko upiększa od zewnątrz i wzmacnia od wewnątrz. Zawarte w nim wapń i fosfor chronią przed osteoporozą, otyłością i miażdżycą. Przy czym najlepiej przyswajalne są z mleka krowiego, aż w 80 proc. Pijmy więc mleko, jogurty, kefir w różnych postaciach. Dla zdrowia i dla urody. W chwili wolnej, aby poprawić kondycję skóry, warto zafundować sobie relaks wzbogacając zwykłą kąpiel o domowe kosmetyki zrobione z mleka.

Kąpiel Kleopatry

– do wanny z ciepłą wodą wlać2 litrymleka, dodać 2 łyżki oliwy z oliwek, napar z czarnego bzu (garść kwiatów na1 litrwody), można też dodać kilka skórek pomarańczowych; ta kąpiel doda energii, nawilży i wygładzi skórę.

Mleczna kąpiel na dwa sposoby:

– filiżankę miodu rozpuścić w2 litrachtłustego, ciepłego mleka, dodać do wody w wannie o temperaturze ok.38°C; kąpiel taka odżywia, nawilża i regeneruje skórę oraz uspokaja;

– szklankę miodu wymieszać z2 litramimleka i1 kgsoli kuchennej, a następnie

dodać do wody w wannie; kąpiel ta oczyści i pobudzi krążenie w skórze.

Maseczki na skórę:

– 2 łyżki surowej marchwi, 2 łyżki mleka w proszku i odrobinę oliwy z oliwek wymieszać; stosować raz w tygodniu dla oczyszczenia, zmiękczenia i odżywienia skóry;

– 1 banana rozgnieść na jednolita masę i wymieszać z 2 łyżeczkami mleka UHT o niskiej zawartości tłuszczu, nałożyć na czystą skórę na 15 minut; maseczkę zmyć ciepłą wodą;

– 3 łyżeczki świeżych drożdży rozpuścić w mleku tak, by powstała papka, nałożyć na twarz na 15 minut, zmyć ciepłą wodą; stosować do cery z zaskórnikami;

– 2 łyżki suszonych liści pokrzywy zalać wrzątkiem, po wystudzeniu zmiksować wymieszać z 2 łyżkami płatków owsianych i 4 łyżkami gorącego mleka, maseczkę nakłada się na 15 minut i zmywa ciepłą wodą; stosować do cery tłustej;

–20 głuskanych migdałów sparzyć i zmielić, dodać 1 szklanki mleka i kilka kropli ojejku różanego; stosować na skórę dłoni na 20 minut.

Maseczka na włosy:

– wymieszać1 litramaślanki, szklankę wywaru z rumianku i 1 łyżkę szamponu dla dzieci lub o delikatnym pH dla dorosłych, otrzymaną mieszanką umyć włosy; do ostatniego płukania można dodać 1 szklanki herbaty wymieszanej z 1 łyżką octu owocowego (np. jabłkowego).

Oczyszczające peelingi:

– 2 szklanki cukru kryształu zmieszać z 5-10 łyżkami mleka, nałożyć na ciało, odczekać 10-15 minut, następnie wymasować skórę materiałową myjką; peeling można też stosować na twarz, ale wówczas trzeba użyć miałkiego cukru i większej ilości mleka;

– 2 łyżki płatków zalać 3 łyżkami tłustego mleka, odstawić na godzinę, następnie wmasować w twarz, szyję i dekolt, po kilku minutach spłukać ciepłą wodą.


Zamów prenumeratę: gospodarz-samorzadowy.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej miesięcznika „Gospodarz. Poradnik Samorządowy”
lub na platformach sprzedaży online



Podobne artykuły

  • Leki z ziołowej apteki

    Warto wiedzieć, że ziołolecznictwo wiąże się również z poszukiwaniem nowych leków roślinnych oraz odkrywaniem nowych zastosowań terapeutycznych znanych już roślin …

  • Salmonella – groźna nie tylko latem

    Wbrew powszechnemu przekonaniu, zatrucie salmonellą jest groźne przez cały rok, nie tylko latem, chociaż właśnie w tym okresie notuje się …

  • Jabłka – chrupiące pokuszenie

    Wydają się takie pospolite! Mówimy o nich, że są naszym bogactwem. To prawda – polskie jabłka cieszą się uznaniem na …