Otwarcie Wioski kulinarnej w Podcierniu

W niedzielę, 12 października 2014 r. odbyło się uroczyste otwarcie Wioski kulinarnej w Podcierniu, będącej efektem realizacji projektu pn. „Wioska kulinarna w Podcierniu – utworzenie kompleksowej oferty turystycznej Gminy Cegłów”. Projekt ten finansowany był ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007-2013 w wysokości 376 055,59 zł. Wartość całkowita projektu opiewa na kwotę 535 460,00 zł. W uroczystości wzięli udział mieszkańcy a także zaproszeni goście. Wśród nich znaleźli się m.in. poseł do Parlamentu Europejskiego Jarosław Kalinowski, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Krzysztof Wawrzyniec Borkowski, członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska oraz zastępca dyrektora w Mazowieckim Zarządzie Dróg Wojewódzkich Mariusz Kozera.

Otwarcia wioski dokonał wójt gminy Cegłów Marcin Uchman. Następnie przystąpiono do symbolicznego przecięcia wstęgi. Wśród przecinających oprócz w/w zaproszonych gości oraz wójta gminy znaleźli się przedstawiciele firmy wykonawczej P.H.U LUX z Mińska Mazowieckiego, prezes Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Podciernie i Okolice, Lucyna Bajszczak oraz prezes Stowarzyszenia Biegacz Cegłów, Agata Boniakowska jako partnerzy projektu, sołtys wsi Elżbieta Bajszczak, przewodnicząca KGW Anna Kotuniak oraz prezes Ochotniczej Straży Pożarnej Marcin Bajszczak.

Wójt gminy korzystając z okazji wręczył medale osobom, które przyczyniły się do powstania Wioski kulinarnej w Podcierniu, koordynowały działania zmierzające do realizacji tej inwestycji oraz wspierały rozwój gminy na przełomie ostatnich lat. Oprócz medali wyróżnione osoby otrzymały album „Cegłów dawniej i dziś”, wydany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Cegłowie, nad wydaniem którego czuwała dyrektor Danuta Grzegorczyk.

Oficjalnego poświęcenia obiektu dokonał proboszcz Parafii św. Mikołaja i św. Marcina w Kuflewie, ks. Krzysztof Kulbat wraz z kapłanem Starokatolickiej Parafii Mariawitów w Cegłowie, ks. Grzegorzem Dróżdżem. Następnie przedstawiono rys historyczny kuflewskiej parafii z okazji 500-lecia jej istnienia, które będziemy obchodzić w przyszłym roku.

W trakcie programu artystycznego nie zabrakło występu młodych wykonawców z cegłowskiego Przedszkola Publicznego oraz Małego Przedszkola w Podcierniu, którzy swoim występem rozbawiły zebraną publiczność. Na zakończenie wystąpiły „Podciernianki” prezentując tradycyjne pieśni ludowe z ułożonym przez siebie tekstem.

Nad sprawnym przebiegiem uroczystości czuwała Anna Cegiełka – pracownik Urzędu Gminy w Cegłowie.

Po występach oraz części oficjalnej przyszła pora na atrakcje kulinarne w postaci poczęstunku dla zebranych osób.

W nowopowstałym obiekcie odbywać się będą pokazy i kursy kulinarne zaplanowane jako kilka godzin nauki i zabawy. Uczestnikiem kursu może być każdy, nawet najmłodszy adept sztuki kulinarnej. Słuchacze nabędą wiedzę na temat kuchni tradycyjnej, produktów, zwyczajów lokalnych i nauczą się, jak przygotować prezentowane potrawy, własnoręcznie je gotując w kuchni lub uczestnicząc w pokazie dzięki multimediom (transmisja na monitorze w sali warsztatowej). Warsztaty będą organizowane zarówno dla indywidualnych jak i zorganizowanych grup.

Poza kursami kulinarnymi w obiekcie będą się odbywać pokazy strażackie, warsztaty „Cegłowensis”, lekcje Regionalizmu, zajęcia z twórczości ludowej, malarstwa, rzeźby, haftu oraz wystawy fotografii lokalnych artystów. Zachęcamy do odwiedzenia wioski.

Więcej informacji na stronie www.wioskakulinarna.com


Zamów prenumeratę: gospodarz-samorzadowy.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej miesięcznika „Gospodarz. Poradnik Samorządowy”
lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły

  • Forum Samorządowe „Woda dla Polski”

    27 czerwca 2022 r. w Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów w siedzibie Muzeum Niepodległości w Warszawie odbyło się Forum Samorządowe „Woda dla Polski”. …

  • Samorządowy głos powiatów

    Podczas pierwszego dnia XXVIII Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich (najwyższej władzy ZPP), które odbylo się Mikołajkach zgromadzeni delegaci (starostowie i …

  • Forum Samorządów „Woda dla Polski”

    W imieniu Marszałka Województwa Mazowieckiego i Green Light Media Sp. z o.o. – wydawcy „Gospodarza – poradnika samorządowego” serdecznie zapraszamy do uczestnictwa …