Targi już za nami

Zakończyła się XXIII edycja Targów Mleczarskich MLEKO-EXPO 2014. Zorganizował je Związek Rewizyjny Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich. Patronat nad imprezą objął minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki, który osobiście otworzył imprezę.

Oprócz ministra Sawickiego na targach pojawili się też m.in.: konsultant ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich w Kancelarii Prezydenta RP Janusz Gołos, poseł Cezary Olejniczak, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Andrzej Gross, prezes Agencji Rynku Rolnego Radosław Szatkowski, prezes Krajowej Rady Spółdzielczej Alfred Domagalski, członek Zarządu TVP Marian Zalewski, kierownik Redakcji Audycji Rolnych TVP Wojciech Nazałek, prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich Waldemar Broś (gospodarz imprezy), prezes Związku Pracodawców Eksporterów i Importerów Produktów Mleczarskich Maciej Stępień, prezes Zarządu Stowarzyszenia Eksporterów Polskich Mieczysław Twaróg, Główny Lekarz Weterynarii Marek Pirsztuk. Nie zabrakło też przedstawicieli spółdzielni mleczarskich. Jeśli chodzi o spółdzielnie mleczarskie, to MLEKO-EXPO 2014 było świetną okazją do uhonorowania i pokazania tych spółdzielni, które w poprzednim roku wyróżniły się. Specjalne maselnice otrzymały także osoby, które zasłużyły się dokonaniami i pracą dla polskiego sektora mleczarskiego. Wśród nich był minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki. – Sam kiedyś byłem producentem mleka. Tę maselnicę, którą dzisiaj dostałem, przed laty używałem i po dziś dzień jest u mnie w domu – mówił minister. Zwracał uwagę, że przed branżą najtrudniejszy element budowy nowoczesnego sektora mleczarskiego. – Mamy już w Polsce silne gospodarstwa mleczne, mamy nowoczesne technologie. Ale przed wami trzeci, ostatni etap budowy nowoczesnego sektora mlecznego. Jest to etap budowy wspólnej odpowiedzialności za rynek, wspólnego zarządzania rynkiem. Musicie razem zarządzać ofertą mleczarską nie tylko na rynku krajowym, ale i zagranicznym – zwracał się do zebranych minister. Minister nie ukrywał, że zmiany muszą nastąpić wobec coraz trudniejszej, kryzysowej sytuacji w sektorze mleczarskim. – Kryzys ten nie ma jednak na razie charakteru strukturalnego – zaznaczył.

Warto zwiększyć konsumpcję mleka w kraju

Warto podkreślić, że XXIII Targi Mleczarskie MLEKO-EXPO 2014 odbyły się pod hasłem  „Mleko codziennie – przez cały rok!”. Hasło w kontekście rosyjskiego embarga oraz dużej konkurencji na rynkach zagranicznych nabiera szczególnego znaczenia. Na konferencji prasowej zwracał uwagę na to prezes KZSM Waldemar Broś. – W obecnej sytuacji słusznie apeluje się do konsumentów, aby jedli jedno jabłko dziennie. Ale dodajmy do tego: zjedz chociaż trzy plasterki sera, wypij mały jogurt dziennie. Nie apelowałbym o to usilnie, gdybyśmy byli w czołówce rankingów spożywania produktów mlecznych na jednego mieszkańca. Tymczasem wyraźnie odstajemy pod tym względem od krajów Europy Zach. Dla przykładu Polska, 6. producent serów twardych na świecie, jest daleko w tyle pod względem ich spożycia na jednego mieszkańca – podkreślał. Wiele uwagi poświecił też przekroczeniu przez Polskę kwot mlecznych. Apelował, by walczyć do końca o przydzielenie kwoty mlecznej tym krajom w UE, którym udało się tego uniknąć. W ten sposób można było uniknąć nakładania kar. A jeśli tego nie uda się zrealizować, należy koniecznie zlikwidować współczynnik redukcji dłużnych. To daje zmniejszenie przekroczenia o około 2 proc. – podkreślał Waldemar Broś. Prezes ARR Radosław Szatkowski nie ukrywał, że kwestia kwot mlecznych to poważny problem dla polskiego rolnictwa. W tym względzie jak najbardziej potwierdza obawy prezesa Brosia. – Jeśli dynamika skupu się utrzyma, to w ostatnim roku kwotowania w skali kraju przekroczymy kwotę co najmniej o 8 proc. Przypomnę, że w sezonie 2013/2014 było to 1,6 proc. – wyjaśniał. Co gorsza, unijni urzędnicy są głusi na propozycje i postulaty wysuwane przez Polskę, które miałyby złagodzić sytuację. Wpływ na to ma sytuacja budżetu unijnego (kary to dodatkowy przychód), ale nie tylko. – Życie i biznes bywają brutalne. Jeśli w Europie tylko kilka krajów przekracza znacząco kwotę, to dlaczego inni chcieliby im pomagać? Politycy kalkulują, u nas mleczarstwo nie zapłaci kary. Bliższa ciału koszula niż marynarka. Dlatego przekonanie Brukseli do zmiany stanowiska jest niesłychanie trudne – podkreślał.

Puchary prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, które wyłoniono z rankingu opracowywanego przez KZSM Zw. Rew.

1. Spółdzielnia Mleczarska Mlekovita w Wysokiem Mazowieckiem

2. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Giżycku

3. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Sierpcu

4. Moniecka Spółdzielnia Mleczarska w Mońkach

5. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska we Włoszczowej

6/7. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Bieruniu

6/7. Spółdzielnia Mleczarska RYKI w Rykach

8. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Kole

9. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Garwolin w Woli Rębkowskiej

10/13. Spółdzielnia Mleczarska w Gostyniu

10/13. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Olecku

10/13. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Skierniewicach

10/13. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Koninie

Puchary prezesa Agencji Rynku Rolnego i statuetki prezesa Związku Pracodawców Eksporterów i Importerów Produktów Mleczarskich dla 10 największych spółdzielczych eksporterów w 2013 roku według rankingu KZSM Zw. Rew.

1. Spółdzielnia Mleczarska Mlekovita w Wysokiem Mazowieckiem

2. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Giżycku

3. Spółdzielnia Obrotu Towarowego Przemysłu Mleczarskiego w Białymstoku

4. Spółdzielnia Mleczarska w Łapach

5. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Kole

6. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Krasnymstawie

7. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Sierpcu

8. Moniecka Spółdzielnia Mleczarska w Mońkach

9. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska we Włoszczowej

10. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Czarnkowie

 


Zamów prenumeratę: gospodarz-samorzadowy.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej miesięcznika „Gospodarz. Poradnik Samorządowy”
lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły