Karnawałowe przysmaki

Coraz częściej, zamiast wybierać się na kosztowne bale, grupy przyjaciół wspólnie organizują zabawy karnawałowe. Najczęściej umawiamy się też kto co przygotowuje do jedzenia i kto odpowiada za trunki i muzykę. Tradycyjnie na karnawałowym stole pojawiają się flaki i bigos, wędlina, sałatki i ciasta. A może tak wprowadzić jakąś odmianę do tego zestawu potraw? Proponuję kilka ciekawych przekąsek, które urozmaicą tradycyjne menu, pobudzą apetyt i mile zaskoczą gości.

Conchiglioni faszerowane pastą guacamole

(Conchiglioni to makaron w kształcie dużych muszli)

Składniki: 16 sztuk makaronu conchiglioni

Guacamole: 2 dojrzałe awokado, 2 łyżki soku z limonki, 1 mały ząbek czosnku, 2 łyżki drobno pokrojonej cebuli, 4 łyżki oliwy, 1-2 łyżeczki pikantnego sosu tabasco.

Przygotowanie: Makaron ugotować al dente i delikatnie odcedzić tak, by się nie połamał. Awokado umyć, obrać i przekroić na pół. Usunąć pestki i wydrążyć miąższ do miski. Rozgnieść widelcem, wymieszać z sokiem z limonki. Czosnek drobno pokroić i rozgnieść z cebulą, cebulę posiekać. Wymieszać z masą z awokado. Dodać oliwę, sól, doprawić sosem tabasco. Przykryć i wstawić do lodówki na godzinę.

Muszle makaronowe napełnić pastą guacomole, przed podaniem można je posypać mieloną papryczką jalapeño i ozdobić kiełkami rzodkiewki.

Tarta z roquefortem i gruszkami

Składniki: Ciasto: 25 dag maki, 12 dag masła, 1/2 szklanki wody, sól.

Nadzienie: 35 dag twardych gruszek (2 sztuki), 3 jajka, 250 ml gęstej śmietany 22 proc., 30 dag sera typu roquefort, 1 kieliszek (30 ml) groszkówki, sól, świeżo mielony pieprz.

Przygotowanie: Z mąki, masła i wody zagnieść ciasto, wyłożyć nim formę na tartę i piec 15 min. w temperaturze 180°C.

Gruszki umyć, osuszyć, obrać, pokroić na plasterki, ułożyć na podpieczonym cieście, posypać pokruszonym serem. Jajka ubić ze śmietaną i groszkówką, doprawić solą i pieprzem. Polać tartę i dopiec przez 15 min. w temperaturze 170°C.

Podawać gorącą z zieloną sałatą.

Koreczki z salami

Składniki: 25 plasterków salami (może być pikantne), po 10 zielonych nadziewanych papryką i czarnych oliwek bez pestek, małych korniszonów i marynowanych ząbków czosnku.

Przygotowanie: Ząbki czosnku i większe korniszony przekroić na połówki. Na wykałaczki nadziewać poszczególne składniki w następującej kolejności: zielona oliwka, czosnek, korniszon, luźno złożony plasterek salami i czarna oliwka. Najlepiej podać nabite na okrągły, żółty ser typu liliput.

Tartinki

Składniki: Pieczywo tostowe pszenne i żytnie, 3 jajka, po 10 dag szynki, wędzonej piersi indyczej, łosoś wędzony w plastrach, 2 łyżki majonezu, 2 łyżki chrzanu, pieprz, koperek, kiełki rzodkiewki, pomidorki koktajlowe, oliwki czarne i zielone, 2 kabanosy, rzodkiewki, zielony ogórek, 2 ogórki konserwowe, kilka liści sałaty.

Przygotowanie: Kromki pieczywa tostowego posmarować cieniutko masłem i opiec w piekarniku. Wystudzić i pokroić na krzyż w małe trójkąty (można też foremkami do ciasta wykroić różne kształty).

Jajka ugotować na twardo. Obrać, wymieszać z połową majonezu i połową chrzanu, przyprawić pieprzem, zmiksować na pastę, dodać posiekany koperek (kilka gałązek odłożyć do dekoracji). Wędlinę i łososia pokroić na małe kawałki, kabanosy pokroić na grube plasterki, oliwki i pomidorki na połówki. Sałatę porwać na mniejsze kawałki, ułożyć na pieczywie. Na tartinkę nałożyć pastę jajeczną, kawałki wędliny, doprawić pozostałym majonezem i chrzanem, przybrać połówkami oliwek, pomidorków, kawałkami ogórków, koperkiem lub kiełkami rzodkiewek.

Tartinki powinny być bardzo kolorowe – podaje się je ułożone na dużym, płaskim półmisku lub talerzu.

Sałatka owocowa Macedonia

Składniki: Owoce w proporcjach według upodobania: brzoskwinie, ananas (z puszki), bezpestkowe winogrona białe i ciemne, jabłko (najlepiej czerwone), gruszki, kiwi, banan, pomarańcze, mandarynki, ewentualnie kilka truskawek; sok z puszki z ananasa, kieliszek białego rumu.

Przygotowanie: Brzoskwinie i ananasa odsączyć z zalewy, jabłko dokładnie umyć, pozostałe owoce obrać, wszystkie pokroić na cząstki, winogrona przekroić na połówki, część ciemnych winogron odłożyć do dekoracji. Ułożyć warstwami w szklanej salaterce. Sok z puszki ananasa zmieszać z rumem i odrobiną cukru, polać sałatkę. Wstawić do lodówki i dobrze schłodzić. Przed podaniem przybrać ciemnymi winogronami.

Tekst: Agata Kozłowska


Zamów prenumeratę: gospodarz-samorzadowy.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej miesięcznika „Gospodarz. Poradnik Samorządowy”
lub na platformach sprzedaży online



Podobne artykuły

  • Oliwki – dar bogów

    Tekst: Marta Arska Drzewo oliwne ludzie uprawiają od ponad 5000 lat. Jego owoce są cenione za ich piękny zapach i …

  • Na parze, czyli zdrowo

    Gotowanie na parze to sposób przygotowywania posiłków stary jak świat, choć przez wiele lat nieco zapomniany. W zasadzie stosowany był …

  • Stara, dobra pomidorówka

    Jak wynika z raportu opracowanego przez „Puls Biznesu”, my – Polacy – uwielbiamy zupy i jemy ich najwięcej na świecie! …