Tradycja trzech pokoleń

Od 46 lat koncertuje na różnych scenach, a kolekcją zdobytych nagród można by obdzielić przynajmniej kilka zespołów. Mowa o doskonale brzmiącej grupie śpiewaczej z Jakówek gm. Janów Podlaski, która przez tyle lat nie zdecydowała się na własną nazwę. Nie skusiła się nawet po wielkim sukcesie na ogólnopolskiej scenie w Kazimierzu Dolnym.

– Nigdy nie występowałyśmy dla nagród, a tylko własnej przyjemności. Nie zależało nam też nam tym, aby się komuś przypodobać. Nawet stroje wykonałyśmy we własnym zakresie. Zawsze byłyśmy niezależne. Łączyła nas wyłącznie chęć śpiewania, która była umileniem szarej codzienności – wspomina Maria Ochnik, od początku liderka zespołu. Przetrwał on cztery dziesięciolecia w niemal niezmienionym składzie. Trzy kobiety odeszły ze względu na kłopoty zdrowotne, jedna zmarła. Zastąpiły je inne i mimo sędziwego wieku nie zamierzają szybko rezygnować.

Największą pociechą grupy są wnuczki: Edyta, Katarzyna i Joanna Ochnikówne. Mają niemałe doświadczenie. Występują często przy różnych okazjach i budzą nadzieję na odnowienie składu, kiedy obecne śpiewaczki nie będą mogły z różnych względów pokazywać się publicznie.

– Znaczną część śpiewanych przez nas, stareńkich melodii nauczyłam się od mamy Karoliny Nitychoruk. Teraz te same utwory przekazuję moim wnuczkom i liczę, że dzięki nim nie zostaną zapomniane – dodaje M. Ochnik.

Lubelski etnograf prof. Jan Adamowski z UMCS jest pod urokiem wyjątkowej urody i specyficznego charakteru piosenek grupy z Jakówek. Ich głównym walorem jest autentyzm, charakterystyczny dla południowego Podlasia. To właśnie te walory sprawiły, że miejscowe śpiewaczki dziesięciokrotnie zdobywały pierwsze miejsce i siedmiokrotnie drugie na wojewódzkich Przeglądach Kapel i Śpiewaków Ludowych. Kilkakrotnie miały okazję pokazać się na festiwalu kapel w Kazimierzu Dolnym. W 1991 i 1997 zdobyły tam wyróżnienia. W roku 2005 uhonorowano je główna nagrodą festiwalu Kazimierską Basztą, a cztery lata później wyśpiewały dugą nagrodę. Do sukcesów dołączają też główną nagrodę na Ogólnopolskim Sejmiku Teatrów Obrzędowych w Tarnogrodzie, drugą nagrodę na Festiwalu Kolęd Wschodniosłowiańskich w Terespolu i najwyższe wyróżnienie za zasługi w propagowaniu kultury ludowej – nagrodę im. Oskara Kolberga uzyskane w 2008 r. Z powodzeniem pokazywały się na Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych w Stoczku Łukowskim oraz dwukrotnie na Ogólnopolskim Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie. W programie mają  8 widowisk obrzędowych. Jedno z nich (andrzejki) artystki z Jakówek pokazywały jesienią 2013 r. w stołecznym Teatrze Polskim. Autentyzm folkloru i gwary śpiewaczek z Jakówek uczynił je konsultantkami etnograficznego programu badawczego, realizowanego przez Uniwersytet z Białegostoku. Służyły radą studentom uczestniczącym w obozie gwaroznawczym w Serpelicach. Ich występy wielokrotnie rejestrowały ekipy telewizyjne z Lublina i Warszawy.

– Powstanie naszego zespołu zainspirowało Koło Gospodyń Wiejskich, założone w 1968 roku przez Janinę Nowicką. Przez pierwsze dwanaście lat występowałyśmy tylko w swojej gminie, koncertując przy różnych okazjach. Od 1980 roku wzbogaciłyśmy program i rozszerzyłyśmy miejsca naszych występów. Mamy w programie pieśni: weselne, sobótkowe, maryjne, korowajowi, dożynkowe i zalotne. Z powodzeniem odtwarzałyśmy widowiska obrzędowe, które zapewniły nam wysokie uznanie – opowiadaa Halina Łukijaniuk.

Wójt gminy Janów Podlaski Jacek Hura jest pełen podziwu dla wytrwałości śpiewaczek. Są one żywą reklamą nadbużańskiej gminy. Występują w składzie: Maria Ochnik, Katarzyna Ochnik, Halina Łukijaniuk, Regina Łukijaniuk, Maria Harmida, Zofia Czurak, Zofia Nitychoruk i Danuta Chryciuk.

Tekst: Istvan Grabowski

Fot. Autor


Zamów prenumeratę: gospodarz-samorzadowy.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej miesięcznika „Gospodarz. Poradnik Samorządowy”
lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły

  • X Płońskie Gminne Dożynki 2015 Obrzęd dziękowania za plony był praktykowany już w czasach przedchrześcijańskich. Obecnie dożynki stanowią połączenie tradycji …

  • Z Kresów na Ziemie Zachodnie

    – Mieszkałam we wsi Dobrowody, powiat Podhajce, gmina Mohocze, woj. tarnopolskie. Ojca zamordowali Ukraińcy w 1942 r. Zabrali go w …

  • Przasnyskie obchody Święta Niepodległości

    Przasnyskie obchody Święta Niepodległości Obchody 96. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się uroczystą mszą św. w intencji ojczyzny w …