Mrożonki – niezastąpione na przednówku

Mrożonki nie ustępują smakiem świeżym produktom i zachowują znaczną część ich wartości odżywczych. Warto wiedzieć, że w technologii produkcji mrożonek najważniejsza jest szybkość zamrażania. Im szybciej, tym mrożonki są lepszej jakości. Przy powolnym zamrażaniu powstają duże kryształki lodu rozrywające błony komórkowe skórek owoców czy warzyw, powodujące nadmierny wyciek soku podczas rozmrażania. Kupując mrożonki w sklepie, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

1. Mrożonka nie może być zbrylona, ponieważ oznacza to, że została już raz rozmrożona. Nie dotyczy to tylko szpinaku i buraczków purée, które w czasie zamrażania sklejają się.

2. Zamrożone produkty w ciągu godziny powinny ponownie znaleźć się w zamrażalniku, ponieważ może rozpocząć się proces ich rozmrażania.

3. Mrożonki nie powinny być przechowywane w temperaturze wyższej niż ta, w której zamrażał je producent, czyli minus 18°C.

4. Mrożone produkty należy wrzucać od razu do wrzącej wody i gotować jak najkrócej, najlepiej na parze.

Lubię mrożonki i chętnie z nich korzystam, bo są stosunkowo tanie i łatwo je przygotować. Robię z nich głównie dania obiadowe. Oto kilka propozycji.

 

Tort „Bukiet warzywny”

Składniki: 1 opakowanie mrożonego szpinaku, 1 opakowanie mrożonki „Bukiet warzyw kwiatowy”, 1/2 szklanki kukurydzy z puszki, 50 g żelatyny, 1/2 l bulionu lub wywaru z jarzyn, sól, biały pieprz.

Przygotowanie: Żelatynę namoczyć w odrobinie zimnej wody. Bulion zagotować, wrzucić mieszankę „Bukiet warzyw kwiatowy” i gotować 8 min. Dodać mrożony szpinak, kukurydzę i żelatynę, przyprawić do smaku solą i pieprzem. Mieszając, zagotować. Całość wlać do tortownicy i odstawić na ok. 4 godziny do stężenia. Tort ostrożnie wyjąć, pokroić w trójkąty. Podawać z cytryną lub sosem majonezowym.

 

Kalafior romanesco po włosku

Romanesco to odmiana kalafiora, ma bardzo przyjemny, łagodny smak i ładny jasnozielony kolor. Ma też ciekawy kształt – jego „różyczki” przypominają piramidki.

Składniki: 2 opakowania mrożonego kalafiora romanesco, 15 dag wędzonej szynki, 6 łyżek startego sera (np. warmińskiego), 1 łyżeczka cukru, sól.

Na sos: 1/2 szklanki bulionu, 1 szklanka 12-proc. śmietanki, 1/2 łyżki koncentratu pomidorowego, 1,5 łyżki margaryny, 1,5 szklanki mąki pszennej, gałka muszkatołowa, sól, pieprz, 1 łyżka margaryny do wysmarowania formy.

Przygotowanie: Kalafiora romanesco zalać wrzątkiem, gotować 7 min. i dokładnie osączyć. Szynkę pokroić w kostkę.

Sos: Koncentrat pomidorowy wymieszać z bulionem, z mąki i margaryny przygotować jasną zasmażkę, rozprowadzić ją z zimnym bulionem i śmietanką, szybko zagotować (ok. 2 min.). Przyprawić do smaku gałką muszkatołową, solą i pieprzem.

Naczynie żaroodporne wysmarować margaryną, wyłożyć kalafiora romanesco, posypać szynką, polać sosem, posypać serem i zapiekać 20 min. w piekarniku o temperaturze 180°C.

W ten sam sposób można zapiec zwykłego kalafiora albo brokuła.

 

Tarta ze szpinakiem

Składniki:

Na ciasto: 25 dag mąki pszennej, 12 dag masła, 1 jajko, sól.

Na farsz: 1 opakowanie mrożonego szpinaku, 3 jajka, 20 dag sera ementaler, 2 cebule, 2 ząbki czosnku, 1/4 szklanki mleka, 1 łyżka mąki pszennej, 2 łyżki oliwy, sól, pieprz, 2 łyżki oliwy do wysmarowania formy.

Przygotowanie:

Ciasto: Mąkę przesiać, dodać twarde masło, szczyptę soli i posiekać szybko nożem. Szybko zagnieść ciasto, dodając stopniowo 2 łyżki wody i jajko. Uformować w kulę, obsypać lekko mąką i włożyć na 1 godz. do lodówki. Następnie wyjąć, rozwałkować na cienki placek. Formę do tarty wysmarować oliwą, wyłożyć ciastem, ponakłuwać je widelcem, przykryć folią (można ją posypać ziarnami fasoli lub grochu, aby zbyt nie wyrosło) i piec 10 min. w piekarniku o temperaturze 200°C. Najlepiej zrobić ciasto dzień wcześniej i trzymać w lodówce.

Farsz: Do garnka wyłożyć szpinak i powoli rozmrozić. Doprawić solą, pieprzem, roztartym czosnkiem, dokładnie wymieszać i odparować, zagęścić mąką wymieszaną z mlekiem. Cebulę drobno pokroić i przesmażyć na oliwie, ser zetrzeć na tarce. Do ciepłego szpinaku wsypać połowę sera i dodać cebulę.

Na podpieczone ciasto wyłożyć farsz, zrobić w nim zagłębienia i wylać jajka roztrzepane z 2 łyżkami wody. Posypać pozostałym serem. Piec 15 min. w piekarniku o temperaturze 200°C.

 

Sznycle z indyka ze szpinakiem

Składniki: 60 dag piersi z indyka (4 sznycle), 1 opakowanie mrożonego szpinaku, 4 łyżki masła, 1 łyżka mąki, 1 łyżka natki pietruszki, gałka muszkatołowa, sól, pieprz.

Na sos: 1 szklanka śmietany 18 proc, 10 dag sera rokpol, 20 dag pieczarek, 1 cebula, 2 ząbki czosnku, 2 łyżki mąki, sól, pieprz.

1 łyżka masła, 2 łyżki tartej bułki do wysmarowania naczynia żaroodpornego.

 

Przygotowanie: Szpinak rozmrozić, osączyć. W rondlu rozgrzać masło, włożyć szpinak i dusić 3 min., doprawić solą, pieprzem i gałką muszkatołową.

Sos: Ser rozetrzeć widelcem, cebulę obrać i drobno pokroić. Czosnek przecinać przez praskę, połączyć z serem i śmietaną. Pieczarki obrać, opłukać, smażyć na maśle razem z cebulą, dodać masę serową i podsmażyć. Doprawić do smaku.

Mięso umyć, osuszyć, oprószyć mąką, posolić, usmażyć na maśle.

Naczynie żaroodporne wysmarować masłem, oprószyć tartą bułką, wyłożyć do niego szpinak, ułożyć sznycle, zalać sosem i zapiekać 15 min. w temperaturze 180°C.

Przed podaniem posypać posiekaną natką pietruszki.

 

Mus truskawkowy

Składniki: 1 opakowanie mrożonych truskawek, 4 białka, 1/2 szklanki cukru, 5 łyżeczek żelatyny, sok z 1/2 cytryny, 4 łyżeczki dżemu truskawkowego do przybrania.

Przygotowanie: Żelatynę namoczyć w 4 łyżkach zimnej wody, gdy napęcznieje – podgrzewać na parze do rozpuszczenia. Truskawki rozmrozić, zmiksować, 1/3 odlać. Do reszty dodać cukier, sok z cytryny i żelatynę, lekko podgrzać, by składniki dobrze się połączyły. Białka ubić z 1 łyżeczką cukru i delikatnie wymieszać z musem truskawkowym. Mus włożyć do małych miseczek i wstawić na noc do lodówki.

Przed podaniem wyłożyć mus na talerzyki i przybrać dżemem i pozostałym musem.

 


Zamów prenumeratę: gospodarz-samorzadowy.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej miesięcznika „Gospodarz. Poradnik Samorządowy”
lub na platformach sprzedaży online



Podobne artykuły

  • Oliwki – dar bogów

    Tekst: Marta Arska Drzewo oliwne ludzie uprawiają od ponad 5000 lat. Jego owoce są cenione za ich piękny zapach i …

  • Na parze, czyli zdrowo

    Gotowanie na parze to sposób przygotowywania posiłków stary jak świat, choć przez wiele lat nieco zapomniany. W zasadzie stosowany był …

  • Stara, dobra pomidorówka

    Jak wynika z raportu opracowanego przez „Puls Biznesu”, my – Polacy – uwielbiamy zupy i jemy ich najwięcej na świecie! …