Powiat kielecki – miejsce magiczne

Powiat kielecki to jedno z najpiękniejszych miejsc w Polce, gdzie góry, lasy, jeziora, zalewy i rzeki przeplatane są długimi i wąskimi polami uprawnymi – tzw. „pasiakami”, charakterystycznymi dla regionu świętokrzyskiego. Wśród nich położone są niezwykle urokliwe miasteczka i wioski.

Co decyduje o atrakcyjności powiatu? – Piękno przyrody i niezwykła kultura – mówi starosta kielecki Michał Godowski. – Co roku na terenie gmin powiatu kieleckiego organizowane są koncerty i festyny, które uatrakcyjniają wypoczynek oraz są okazją do poznania dorobku miejscowych twórców.

Udział w imprezach można połączyć ze zwiedzaniem. Warto poznać urodę zespołu pałacowo-parkowego w Podzamczu, Szklanego Domu w Ciekotach, Świętokrzyskiego Sztetla w Chmielniku czy Osady Średniowiecznej w Hucie Szklanej i zobaczyć znany w całej Polsce symbol naszego regionu – klasztor na Świętym Krzyżu. Przyciąga on od stuleci pielgrzymów z całego świata. Dodatkowym magnesem jest wieża widokowa, z której rozciąga się zapierająca dech w piersiach panorama.

Ważnym punktem na turystycznej mapie regionu jest też jedna z najpiękniejszych jaskiń krasowych w kraju – Jaskinia Raj. Nieopodal znajduje się wzniesiony na przełomie XIII i XIV wieku imponujący Zamek Królewski w Chęcinach, którego rewitalizacja ruszyła w 2013 roku .

Wiosna tuż-tuż …

Powiat kielecki to doskonałe miejsce na aktywne spędzanie czasu – wyprawy rowerowe, spływy i spacery. Pośród urokliwych terenów wytyczono kilkaset kilometrów znakowanych szlaków pieszych i ponad 200 kilometrów tras rowerowych. Są też szlaki konne i spływy kajakowe, a w miejscowości Miedziana Góra znajduje się tor wyścigowy dla samochodów i motocykli. A zimą? Stoki zmieniają się w oświetlone i dośnieżane wyciągi w Bodzentynie, Krajnie, Niestachowie czy Tumlinie, które przyciągają miłośników białego szaleństwa.

Zwiedzanie powiatu ułatwia nowoczesna baza noclegowa. Mamy hotele, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe i szkoleniowe o zróżnicowanym standardzie i cenach. Z rozmachem rozwija się agroturystyka – bogatą ofertę przygotowały gospodarstwa agroturystyczne, których jest już łącznie ok. 250. Tani nocleg dla zorganizowanych wycieczek zapewnia Powiatowe Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Chęcinach z czterema filiami – w Mąchocicach-Scholasterii, Nowej Słupi, Łagowie i Bodzentynie.

W powiecie mamy szeroki wybór restauracji i domowych jadłodajni, które oferują kuchnię tradycyjną i lokalną. Można tu skosztować jedynej w swoim rodzaju świętokrzyskiej zalewajki i zaopatrzyć się u gospodarzy w chleb domowego wypieku czy świeżo uwędzone pstrągi i naturalne miody.

Powiat pełen tradycji i kultury

Kultura powiatu kieleckiego czerpie z dorobku pokoleń rodzimych artystów. To oni – skupieni w zespołach, kapelach ludowych, chórach, kołach gospodyń wiejskich czy stowarzyszeniach – tworzą artystyczny klimat regionu, w którym przeszłość tak pięknie współgra z teraźniejszością. Starostwo Powiatowe w Kielcach promuje lokalną kulturę – od lat jest gospodarzem Jarmarku Świętokrzyskiego, poświęconego lokalnej muzyce, kulturze i rękodziełu rodzimych twórców. W murach klasztoru na Świętym Krzyżu każdego roku odbywa się też Powiatowy Przegląd Zespołów Chóralnych. Wszystko to dzieje się w pięknej scenerii Świętokrzyskiego Parku Narodowego, który corocznie odwiedza ponad 200 tysięcy turystów. Jednym z ciekawych miejsc jest Centrum Edukacyjne „Szklany Dom” w Ciekotach, które powstało na terenie, gdzie przed dziesiątkami lat znajdował się dworek rodziny Żeromskich. Zgromadzono w nim przedmioty związane z życiem autora „Przedwiośnia”, który w podkieleckiej wsi spędził najpiękniejsze chwile dzieciństwa. Na szlaku literackich wędrówek nie może zabraknąć także Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku.

Warto wspomnieć o Centrum Kulturalno-Archeologicznym w Nowej Słupi u stóp Łysej Góry, gdzie rokrocznie odbywają się znane w całej Polsce „Dymarki Świętokrzyskie”. Nasze wizytówki to także jedno z najstarszych w Polsce drzew – Dąb Bartek w Zagnańsku, ruiny zamków i hut w Podzamczu, Bodzentynie i Samsonowie, zabytkowe kościoły – perły architektury romańskiej, gotyckiej i barokowej.

– Bogactwu przyrody naszego powiatu sprzyja wyjątkowo czyste powietrze, wody, duża lesistość i urozmaicona rzeźba terenu. Rzeki tworzą malownicze przełomy. Krajobraz, bogate dziedzictwo kulturowe oraz wyśmienita kuchnia skłaniają do powtarzania odwiedzin w naszej małej ojczyźnie – zachęca starosta kielecki.

Gospodarka i dobre drogi

Powiat kielecki ma charakter przemysłowo – rolniczy, oparty o tradycyjne działy przemysłu, związane z wydobyciem i przetwórstwem surowców mineralnych oraz produkcją artykułów spożywczych. Duże zasoby różnorodnych kopalin stanowią niezastąpione zaplecze do rozwoju produkcji materiałów budowlanych. Charakterystyczny jest bardzo wyraźny podział na przemysłową centralną część powiatu, otaczającą miasto Kielce i rolniczą pozostałą część. Południowo-wschodni teren stanowi zaplecze dla produkcji żywności, w tym ekologicznej. Jesteśmy doskonale skomunikowani, mamy rozwiniętą sieć dróg, połączonych z trasami wojewódzkimi i krajowymi.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszej ziemi kieleckiej, aby osobiście przekonać się o jej walorach i gościnności mieszkańców. Ci, którzy nas odwiedzą, znajdą moc atrakcji i zaznają niezwykle przyjaznej atmosfery.


Zamów prenumeratę: gospodarz-samorzadowy.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej miesięcznika „Gospodarz. Poradnik Samorządowy”
lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły