Rekordowy AGROTECH

Ponad 65 tys. m2 powierzchni wystawienniczej, setki nowoczesnych maszyn rolniczych i ponad 60 tys. zwiedzających. XXI Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej AGROTECH, które odbyły się w Kielcach 27-29 marca br. zanotowały rekordy na wielu polach.

Takiej frekwencji jeszcze nie było. W ubiegłym roku liczba zwiedzających wyniosła blisko 59 tys. – w tym roku przekroczono magiczną 60-tkę.

Ponad 700 wystawców z kilkunastu krajów zaprezentowało szeroki asortyment najnowocześniejszego sprzętu, niezbędnego w gospodarstwach rolnych. Ekspozycje wypełniły cały teren Targów Kielce. Wynajęta powierzchnia wystawiennicza przekroczyła po raz pierwszy 60 tys. m2. Oprócz stałych obiektów powstały cztery specjalne hale namiotowe o powierzchni 16 tys. m2, a wśród nich hala gigant o wielkości 7,5 tys. m2, która pomieściła aż 200 stoisk.

Oprócz ekspozycji z rolniczym sprzętem targi obfitowały w takie wydarzenia jak: finał krajowy Olimpiady Młodych Producentów Rolnych, debata Izb Rolniczych nt. PROW 2014-2020, seminarium nt. obowiązków wynikających z nowego systemu płatności bezpośrednich. Można było również uzyskać porady w specjalnych punktach konsultacyjnych, przygotowanych przez najważniejsze branżowe instytucje.

Medale i nagrody AGROTECHU 2015

Wystawę zwiedził minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki, który wręczył nagrody wystawcom prezentującym najlepsze produkty. W programie uroczystości znalazło się również przekazanie odznak Zasłużony dla Rolnictwa, statuetek Maszyna Rolnicza Roku, nagród Stowarzyszenia Naukowo Technicznego Inżynierów i Techników Rolnictwa, Znaków Bezpieczeństwa KRUS czy pucharu Krajowej Rady Izb Rolniczych. Swoje nagrody wręczył także poseł do Parlamentu Europejskiego, wiceprzewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Czesław Siekierski.

Nagrody przyznane przez posła Czesława Siekierskiego:

 • Kategoria Przedsiębiorczość

– Gmina Przyrów

– firma BIN

 • Kategoria Innowacyjność

– ZETOR Polska Sp. z o.o.

 • Kategoria Eksport

–       FOSFAN Spółka Akcyjna

Wymiar szczególny ma nagrodzenie w tym roku firmy BIN, która obchodzi 25-lecie swojej działalności. – W ciągu tego ćwierćwiecza zalaliśmy rynek polski silosami, znakomitymi urządzeniami do przechowywania zbóż. To, że zasługi naszej firmy zauważył i docenił europoseł Czesław Siekierski, ma dla nas wyjątkowe znaczenie, bo przewodniczy on grupie parlamentarnej, zajmującej się sprawami rolnictwa na terenie całej Unii – powiedział Andrzej Muszyński, dyrektor marketingu firmy BIN.

Złotymi Medalami targów AGROTECH 2015 nagrodzono:

 • ciągnik rolniczy ARION 400 Panoramic produkowany przez CLAAS Tractors SAS, za zastosowanie nowoczesnych rozwiązań konstrukcyjnych i ergonomicznych;
 • ciągnik rolniczy VALTRA serii T-4 generacji, model T234Versu;
 • ciągnik rolniczy CASE IH MAGNUM 380 CVX;
 • kombajn zbożowy CX 5080 Elevation produkowany przez CNH Industrial Belgia, za innowacyjne rozwiązania zespołu młócąco-czyszczącego;
 • opryskiwacz przyczepiany sadowniczy Agrola RIBES, produkowany przez AGROLA Zakład Handlowo-Produkcyjny Zdzisław Niegowski Sadowne, za  konstrukcję umożliwiającą precyzję oprysku krzewów jagodowych i sadów karłowych;
 • bijakowy rozdrabniacz biomasy BRB 150, produkowany przez INVENTOR Joński Jan Mokobrody, za szczególną przydatność urządzenia dla sadowników, leśników oraz na plantacjach drzew energetycznych;
 • linię produktów SWIMER TANK ECO-LINE 1500, 2500 produkowaną przez SWIMER Łukasz Otremba z Torunia, za produkt bezpieczny dla środowiska dla małych i średnich gospodarstw.

Puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi otrzymał:

 • Zakład Metalowy ,,AGROMASZ” Gruszczewski Janusz z Mrągowa za produkcję wysokiej jakości ładowaczy czołowych do wszystkich typów ciągników krajowych i zagranicznych dostępnych na polskim rynku.

Powrót legendarnego URSUSA

Podczas AGROTECHU zaprezentowano legendarny ciągnik serii C w nowej odsłonie, przedstawiając nowy model ciągnika: Ursus C-360.

Ursus C-360 to nawiązanie do najlepszych tradycji firmy. Wkrótce zaprezentujemy kolejne nowe modele nawiązujące do maszyn sprzed lat – powiedział Karol Zarajczyk, prezes Zarządu Ursus S.A.

Historia ciągników serii C sięga lat 60. Obecnie firma oferuje 7 modeli tej klasy. Zostały one zaprojektowane i wykonane w całości przez polskich konstruktorów i inżynierów w centrum badawczym Ursus R&D w Lublinie. Nowe modele ciągników są dostosowane technologicznie i cenowo do oczekiwań polskich rolników, a niskie koszty obsługi serwisowej to ich dodatkowy atut.

Ursusa C-360 zaprezentowano m.in. w obecności ministra rolnictwa Marka Sawickiego, który podkreślił wagę produkcji polskich maszyn i wyraził nadzieję, że nowy ciągnik będzie tak samo niezawodny jak Ursus C-360 sprzed lat. Gościem honorowym był również Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego, kandydat na prezydenta RP.

Targowe ciekawostki

Na stoisku CASE IH można było zobaczyć ciągnik Magnum 380 CVX z prestiżowym tytułem Tractor of The Year 2015.

Podczas konferencji prasowej firmy Case poinformowano, że w ubiegłym roku zwiększył się rynek ciągników małej mocy, natomiast nieco spadła sprzedaż ciągników dużej mocy. Firma Case prognozuje, że w 2015 r. w Europie odnotowywane będą dalsze spadki sprzedaży maszyn żniwnych, choć nie będą one duże.

Wśród gości targów znalazł się Marcin Obałek, pomysłodawca akcji Traktoriada. Rozpoczęta w 2002 r. ekspedycja „Ursusem dookoła świata” doczekała się kolejnych 6 etapów, podczas których Ursus pokonał blisko 20 000 km. Zimą wyruszy w kolejną podróż, tym razem do Indii.

Rywalizacja młodych rolników

Jak co roku, podczas AGROTECHU odbył się Finał Krajowy Olimpiady Młodych Producentów Rolnych, której pomysłodawcą i organizatorem jest Zarząd Krajowy Związku Młodzieży Wiejskiej. W olimpiadzie mogą brać udział młodzi producenci rolni oraz uczniowie posiadający gospodarstwa rolne lub w nich współgospodarujący, w wieku 17-40 lat. Uczestnicy muszą wykazać się szeroką wiedzą dotyczącą wszystkich działów rolnictwa i zagadnień z nim związanych.

Zwycięzcą tegorocznej edycji olimpiady został Dariusz Nowastowski z woj. kujawsko-pomorskiego, drugie miejsce zajął Mateusz Tołłoczko z woj. podlaskiego, a trzecie przypadło Michałowi Hładkiemu z woj. lubuskiego.

Ważna wystawa

Kielecki AGROTECH to impreza otwierająca sezon wystaw rolniczego sprzętu. Jest barometrem branży, odzwierciedlającym sytuację na rynku. Tegoroczne targi były znakomitą okazją, by nie tylko zobaczyć maszynowe nowości, lecz także zastanowić się, jak rozsądnie spożytkować pieniądze płynące z dopłat w nowej perspektywie finansowej lat 2014-2020.

Kolejna edycja AGROTECH-u odbędzie się 18-20 marca 2016 r.

Tekst: Janina Tomczyk

Fot. Autorka


Zamów prenumeratę: gospodarz-samorzadowy.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej miesięcznika „Gospodarz. Poradnik Samorządowy”
lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły

 • Jesień – usuń gryzonie przed zimą

  Gryzonie, zwłaszcza szczury i myszy, nie są mile widziane w naszym otoczeniu.  Roznoszą groźne choroby i powodują zniszczenia w produktach …

 • Suszenie ziarna coraz łatwiejsze

  Nowe technologicznie rozwiązania ułatwiają kierowanie procesem suszenia ziarna. A suszenie to podstawa, jeśli myślimy o prawidłowym przechowaniu zboża. Tekst: Seweryn …

 • Rolnictwo to początek cywilizacji

  Około 10 tys. lat temu na terenie tzw. żyznego półksiężyca (obszar w kształcie półksiężyca obejmujący dolinę Nilu, Palestynę, Syrię, i …