Już 29 lat tworzą tęczowe obrazy

Uczestnicy międzynarodowego, integracyjnego pleneru plastycznego w Prochowicach (woj. dolnośląskie), w bardzo interesujący sposób zrealizowali swoje zadania artystyczne na określone tematy. W tym roku były to: tryptyk na łące, w ogrodzie i zielniku, martwa natura, architektura Prochowic. Prace wyróżniają się dużą indywidualnością twórców, realizowaną poprzez posługiwanie się różnorodnymi technikami plastycznymi, często łączonymi w specyficzny dla artysty sposób. Przedstawiając otaczającą ich rzeczywistość, uczestnicy pleneru najczęściej używali jako środka artystycznej wypowiedzi klasycznej techniki malarstwa olejnego, ale na uwagę zasługują również prace witrażowe, batiki oraz wymagające wyjątkowej precyzji malarstwo na jedwabiu. Wielką wrażliwość kompozycyjną i wyczucie tonacji barwnych można zaobserwować w pracach artystów z Ukrainy, lecz istotny jest również zaobserwowany indywidualny rozwój umiejętności poszczególnych artystów na przestrzeni ostatnich lat.

Był to już 29. integracyjny plener plastyczny. To bardzo ważne wydarzenie, na które przyjeżdża do Prochowic wielu artystów z kraju i zza granicy. Tym razem uczestniczyło w nim 27 twórców, w tym 10 z Prochowic.  Inspiracją dla artystów była przyroda gminy, co widać na wystawie. Prace są zachwycające, z czasem niektóre z nich zostaną sprzedane, inne będą podarunkami dla przyjaciół gminy. Organizatorzy wręczają je jako symbol gminy, coś co powstało na tej ziemi i jest jej świadectwem.

Wystawa prac połączona z wernisażem jest bardzo intymnym dialogiem twórcy i odbiorców, każdemu ma prawo podobać się zupełnie coś innego, a indywidualna interpretacja jest wyjątkowa w swoim rodzaju, więc i oceny jury pleneru mogą różnić się od typów, na jakie stawiali odbiorcy.

Jury w składzie: Mirosława Lickiewicz – artysta plastyk, Renata Stępień – dyrektor Gimnazjum w Prochowicach i Jan Łukasz – komisarz pleneru oceniło prace według wcześniej ustalonych kryteriów.

Nagrodę Burmistrza Miasta i Gminy Prochowice – Alicji Sielickiej za interesujące prace oraz progres otrzymał artysta z Ukrainy Igor Sywyk – Stryj Ukraina. Na podium znaleźli się również: Henryk Wandachowicz ze Zgierza oraz Ada Maciejewska z Prochowic. Nagrody ufundowane przez  Radę  Miasta i Gminy Prochowice otrzymali uczestnicy pleneru, którzy przybyli z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Turku wraz ze swoją instruktorką – Renatą Czubak oraz Jurij Bandera ze Stryja na Ukrainie.

Nagrodę specjalną ufundowała pomysłodawczyni i organizatorka pierwszych plenerów w Prochowicach – Jadwiga Leszczyńska dla Sławomira Kozłowskiego z Jawora. Wyróżnieni zostali: Grażyna Dynak z Legnicy, Władysław Karwan z Legnicy, Elżbieta Tyszko z Prochowic, Ewelina Grabowska z Prochowic, Genowefa Matysiak z Prochowic. Nagroda specjalna dla najmłodszego plenerowicza przypadła Oli Kozubal z Prochowic.

Całe przedsięwzięcie nie miałoby takiego wymiaru, gdyby nie wsparcie wielu instytucji. Szczególne podziękowania należą się burmistrz Alicji Sielickiej oraz Radzie Miasta i Gminy Prochowice, a także Fundacji KGHM Polska Miedź. Imprezę wspomogło także, jak co roku, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie przy Starostwie Powiatowym w Legnicy.

Organizatorzy życzą wszystkim artystom wytrwałości w poszukiwaniu własnej drogi artystycznej, radości ze spełniania się w akcie twórczym oraz osiągnięcia mistrzostwa na swoją miarę i już dzisiaj zapraszają na XXX plener plastyczny, który odbędzie się w Prochowicach na przełomie czerwca i lipca 2016 roku.


Zamów prenumeratę: gospodarz-samorzadowy.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej miesięcznika „Gospodarz. Poradnik Samorządowy”
lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły

  • Forum Samorządowe „Woda dla Polski”

    27 czerwca 2022 r. w Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów w siedzibie Muzeum Niepodległości w Warszawie odbyło się Forum Samorządowe „Woda dla Polski”. …

  • Samorządowy głos powiatów

    Podczas pierwszego dnia XXVIII Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich (najwyższej władzy ZPP), które odbylo się Mikołajkach zgromadzeni delegaci (starostowie i …

  • Forum Samorządów „Woda dla Polski”

    W imieniu Marszałka Województwa Mazowieckiego i Green Light Media Sp. z o.o. – wydawcy „Gospodarza – poradnika samorządowego” serdecznie zapraszamy do uczestnictwa …