Mam motywację do dalszej pracy

Rozmowa ze Wieńczysławem Oblizajkiem, starostą kolskim

Rozmawiał: Seweryn Pieniążek

• Niedawno otrzymał pan Złoty Krzyż Zasługi za pracę na rzecz lokalnej społeczności. To duże wyróżnienie. Czy to także motywacja do dalszej pracy na rzecz lokalnej społeczności?

– Dla mnie to było duże wyróżnienie. Z jednej strony to pewne podsumowanie dotychczasowej pracy, ale także zachęta i motywacja do dalszych wytężonych wysiłków w działaniach na rzecz naszej lokalnej społeczności. Zapewniam, że motywacji mi nie zabraknie.

• Jest pan starostą już piątą kadencję. W tym czasie wiele się zmieniło w powiecie. Udało się przeprowadzić liczne inwestycje. Które z nich uważa pan za najważniejsze?

– Takich ważnych działań i inwestycji jest wiele. Na pewno dużym sukcesem naszego powiatu jest wywalczenie zjazdu z autostrady A2 w miejscowości Dąbie. To drugi taki na terenie powiatu obok zjazdu w Kole. Dobre skomunikowanie ma duży wpływ na przyciąganie inwestorów i oczywiście ułatwia życie mieszkańcom. Oprócz tego przeprowadziliśmy wiele inwestycji drogowych z wykorzystaniem funduszy unijnych, Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych oraz przy współpracy z gminami. Największą była przebudowa drogi na odcinku Kłodawa-Przedecz-Rybno, która kosztowała ponad 14 mln zł.  Przy modernizacji dróg powiatowych w mieście Kole na skrzyżowaniach powstały ronda. Wykonaliśmy remonty dwóch mostów w Kole oraz  mostu na rzece Ner w miejscowości Chełmno. Dbając o rozwój sportu i sprawność fizyczną młodzieży, wybudowaliśmy sale sportowe przy ZSEA w Kole i ZSP  w Kłodawie.  W ramach programu „Moje Boisko – Orlik 2012” powstały boiska wielofunkcyjne przy LO im. K. Wielkiego w Kole oraz ZSRCKU w Kościelcu. Nie brakowało inwestycji  związanych z ekologią. Mam tu na myśli  inwestycje w solary i termomodernizację budynków szpitala kolskiego , Domu Pomocy Społecznej w Kole, Komendy Powiatowej Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej, ZST w Kole, ZSP w Kłodawie. Udało się również doposażyć szpital w sprzęt operacyjny, diagnostyczny i pomocniczy. Powiat kolski każdego roku przekazywał fundusze na szeroko pojęte bezpieczeństwo publiczne i ochronę przeciwpożarową.

• Przed nami kolejna perspektywa unijna. Tymczasem powiaty zwracają uwagę na kwestie finansowania takich inwestycji. Jak wiemy, budżety powiatów są mocno ograniczone, część               z nich ma spore kredyty do spłacenia. Jak więc w takich warunkach inwestować?

– Minęło 25 lat od dużej ustrojowej reformy samorządowej, 15 lat od utworzenia powiatów. Teraz potrzebujemy kolejnej reformy. Reformy finansowania samorządów. Powiaty chcą się rozwijać, chcą inwestować, chcą korzystać ze środków unijnych, ale muszą mieć zapewnione odpowiednie finansowanie na takie działania.


Zamów prenumeratę: gospodarz-samorzadowy.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej miesięcznika „Gospodarz. Poradnik Samorządowy”
lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły

  • Obowiązują nowe regulacje dotyczące obrotu ziemią rolną

    1 maja 2016 r. przestaje obowiązywać 12-letni okres ochronny na zakup ziemi rolnej przez cudzoziemców. W związku z tym ustawa …

  • Oglądamy każdą wydawaną złotówkę

    Czesław Jaworski, wójt gminy Chrzanów, woj. lubelskie: Przy 10,5-milionowym budżecie nasze zadłużenie wynosi około 1 mln zł. Nie jest więc …

  • Wszystko robię z pasją

    Rozmowa z Markiem Tomickim, przewodniczącym Rady Powiatu Kolskiego Rozmawiał: Seweryn Pieniążek • Wielokrotnie mówi się o wójtach, burmistrzach, starostach, którzy …