Ulga dla zapracowanych i zaniedbanych dłoni

Dłonie to najbardziej spracowana, a równocześnie najdelikatniejsza część ręki. Ich dotyk uśmierza ból, koi smutek, niesie ogromny ładunek czułości, ciepła i dobroci. Ale – co tu ukrywać – to także bardzo zaniedbana część naszego ciała. Mają niewielką ilość gruczołów łojowych i tkanki tłuszczowej, więc praktycznie nic ich nie chroni. Ponieważ używamy ich do niemal wszystkiego, co robimy, łatwo ulegają zranieniom, działają na nie szkodliwe czynniki zewnętrzne zarówno chemiczne, jak i atmosferyczne (detergenty, nieodpowiednie mydło, mróz czy przesuszone powietrze). Wtedy stają się suche, spierzchnięte, zaczerwienione. Warto więc pamiętać, że dłonie bezlitośnie zdradzają nasz wiek i rodzaj wykonywanej pracy. Poświęćmy im zatem trochę uwagi i czasu, by były zdrowe, zadbane i zwyczajnie ładne. Wbrew pozorom nie dotyczy to tylko kobiet, dla których dłonie są wizytówka, lec także mężczyzn, bo zadbane – to po prostu zdrowe dłonie! Jak o nie dbać? Oto kilka prostych sposobów i praktycznych rad.

• Przy ciężkich pracach, szczególnie gdy używamy chemikaliów, zakładać gumowe rękawiczki. Wiele osób twierdzi, że rękawice ograniczają czucie w rękach, jednak skutecznie chronią przed działaniem detergentów.

• Ręce należy myć w letniej, a nie w gorącej wodzie i używać mydeł bezzapachowych (np. glicerynowych), które mają obojętne lub kwaśne pH. Po umyciu dobrze jest wmasować w dłonie krem do rąk.

• Domowym sposobem na poprawienie wyglądu i kondycji dłoni jest znana od dawna kąpiel w lekko ogrzanej oliwie z oliwek z dodatkiem kilku kropel soku z cytryny. Zmiękcza ona naskórek i odbudowuje naturalną warstwę ochronną. Dodatkowo sok z cytryny działa wybielająco, można więc czasem natrzeć nim lekko ręce i paznokcie.

• Wiele osób cierpi z powodu nadmiernej potliwość skóry dłoni. To bardzo przykra i krępująca przypadłość. Pomocą może być kąpiel ziołowa stosowana raz w tygodniu w mieszance sporządzonej z 1 łyżki suszonej lipy, skrzypu i dziurawca. Dobrym sposobem jest również systematyczne picie herbatki z szałwii lub szałwiowe kompresy. Można też przecierać wnętrze dłoni mieszanką z octów owocowych w proporcji 2-3 łyżki octu na litr ciepłej wody.

• Na popękane, spierzchnięte dłonie pomocny jest masaż płynną witaminą A i E (można rozgnieść ampułki dostępne w aptekach).

• Oliwa z oliwek lub olej słonecznikowy koją i zmiękczają spierzchniętą skórę dłoni oraz doskonale wpływają na kruche, rozdwajające się paznokcie.

• Szybkim sposobem poprawiającym wygląd dłoni jest nałożenie na nie grubej warstwy kremu odżywczego i cienkich foliowych rękawiczek na 15 minut i dodatkowe ich ogrzanie.

• Pomocne jest też wmasowanie w ręce mieszanki soku z cytryny i gliceryny – 6 części soku na 4 części gliceryny (Uwaga! Do dając do mieszanki zbyt dużo gliceryny, wysuszamy naskórek).

• Czerwone ręce mogą być skutkiem odmrożenia, oparzenia czy innych urazów. Może to też wynikać z problemów z układem naczyniowym. Pomocne w takich przypadkach mogą się okazać kąpiele w naparze z kory dębowej, naprzemienne mycie w zimnej i ciepłej wodzie, masaże i naświetlania oraz sok z cytryny.

• Równie ważne jak dbanie o dłonie jest zwrócenie uwagi na paznokcie. Powinny być równo przycięte (nie obgryzione!), czyste („żałobne obwódki” to straszna rzecz!). Właściwie wszystkie kremy do rąk odżywiają i poprawiają kondycję paznokci, ale dobrze im zrobi wmasowanie odrobiny oliwy albo witaminy A i E bądź odżywki do paznokci, które można kupić w drogeriach.


Zamów prenumeratę: gospodarz-samorzadowy.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej miesięcznika „Gospodarz. Poradnik Samorządowy”
lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły

  • Leki z ziołowej apteki

    Warto wiedzieć, że ziołolecznictwo wiąże się również z poszukiwaniem nowych leków roślinnych oraz odkrywaniem nowych zastosowań terapeutycznych znanych już roślin …

  • Salmonella – groźna nie tylko latem

    Wbrew powszechnemu przekonaniu, zatrucie salmonellą jest groźne przez cały rok, nie tylko latem, chociaż właśnie w tym okresie notuje się …

  • Jabłka – chrupiące pokuszenie

    Wydają się takie pospolite! Mówimy o nich, że są naszym bogactwem. To prawda – polskie jabłka cieszą się uznaniem na …