Forum Rozwoju Inwestycji Samorządowych

fr kopiaJak skutecznie korzystać z unijnych środków i jak, dzięki nim, osiągnąć rozwój gospodarczy gmin – na tego typu pytania odpowiadali eksperci Forum Rozwoju Inwestycji Samorządowych organizowanego przez Fundację Rozwoju.

Tekst: Ben Sassi

Toruńska konferencja 24 maja rozpoczęła ogólnopolski cykl spotkań poświęconych tej tematyce. W konferencji wzięli udział m.in. poseł na Sejm RP Zbigniew Sosnowski, wicemarszałek woj. kujawsko-pomorskiego Dariusz Kurzawa oraz przewodniczący Sejmiku Kujawsko-Pomorskiego Ryszard Bober.

– Polska zmieniła się w oczach. W bardzo szybkim tempie nadrabiano wieloletnie zaniedbania w zakresie budowy infrastruktury komunalnej. W krótkim czasie spełniane wieloletnie oczekiwania społeczności gminnych. Samorządy stały się prawdziwymi gospodarzami gmin, a samorządność szkołą obywatelskiego działania dla dobra wspólnego – stwierdził Władysław Kosiniak-Kamysz w liście skierowanym do słuchaczy konferencji.

Cykl spotkań, organizowanych przez Fundację Rozwoju, poświęcony jest upowszechnieniu dobrych, innowacyjnych praktyk, realizowanych przez samorządy na rzecz rozwoju społeczno-gospodarczego lokalnych wspólnot oraz dotychczasowej działalności samorządów, które starają się swoimi działaniami nie tylko wykonywać obowiązki, ale także działać na rzecz lokalnej wspólnoty.

– Tematyka jest bardzo szeroka, poświęcona samorządności, ale w ujęciu innowacyjności, w ujęciu roli samorządu, który w nowej perspektywie będzie musiał spełniać inną rolę i wspierać przedsiębiorczość skierowaną na innowację – podkreślił Ryszard Bober, przewodniczący Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

II konferencja odbyła się 31 maja w Żyrardowie. W uroczystym otwarciu głos zabrali wicestarosta powiatu żyrardowskiego Grzegorz Dobrowolski oraz wiceprezydent Żyrardowa Lucjan Chrzanowski. Wśród prelegentów znaleźli się przedstawiciele m.in. Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarski w Warszawie, Urzędu Marszałkowskiego Woj. Mazowieckiego, Klastra Zrównoważona Infrastruktura, Saur Polska Sp. z o.o. oraz Opeus Energia Sp. z o.o.

Innowacje, jak zaznaczali eksperci, można wprowadzać w zasadzie wszędzie. Podczas spotkań mówiono m.in. o wykorzystywaniu odnawialnych źródeł energii na obszarach wiejskich czy pomysłach na zmiany w kształceniu młodych ludzi. Uczniowie mogliby zdobywać wiedzę przydatną zwłaszcza na lokalnym rynku pracy i jeszcze w szkole próbować sił w prowadzeniu wirtualnego przedsiębiorstwa.

Obie konferencje zgromadziły po ok. 100 uczestników, wśród których znaleźli się przedstawiciele Parlamentu RP, Jednostek Samorządu Terytorialnego, lokalnych przedsiębiorstw oraz mediów.

Gorąco zapraszamy do zapoznania się z programem konferencji oraz do bezpłatnego udziału w tych wydarzeniach. Najbliższa konferencja odbędzie się już 4 lipca w Ostródzie. Szczegółowe informacje oraz formularz rejestracyjny znajdują się na stronie www.forum-rozwoju.pl.Zamów prenumeratę: gospodarz-samorzadowy.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej miesięcznika „Gospodarz. Poradnik Samorządowy”
lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły

  • Forum Samorządowe „Woda dla Polski”

    27 czerwca 2022 r. w Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów w siedzibie Muzeum Niepodległości w Warszawie odbyło się Forum Samorządowe „Woda dla Polski”. …

  • Samorządowy głos powiatów

    Podczas pierwszego dnia XXVIII Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich (najwyższej władzy ZPP), które odbylo się Mikołajkach zgromadzeni delegaci (starostowie i …

  • Forum Samorządów „Woda dla Polski”

    W imieniu Marszałka Województwa Mazowieckiego i Green Light Media Sp. z o.o. – wydawcy „Gospodarza – poradnika samorządowego” serdecznie zapraszamy do uczestnictwa …