Gmina Biłgoraj – na weekend, na wczasy

las 1Niedoceniane do tej pory wschodnie tereny Polski są dziś jednymi z chętniej wybieranych kierunków turystycznych. Przyjeżdżają tu nie tylko rodziny chcące wypocząć w ciszy gospodarstw agroturystycznych, ale również miłośnicy historii szukający pamiątek z czasów II wojny światowej, zwolennicy aktywnego wypoczynku na łonie przyrody nienaznaczonej ludzką ingerencją, pasjonaci fauny i flory oraz ci wszyscy, którzy znudzeni tradycyjnymi ofertami, szukają czegoś nowego, innego i zaskakującego, co sprawi, że długi weekend czy kilkudniowe wczasy okażą się niezapomnianym czasem pełnym wspaniałych wrażeń. W nowy trend turystyczny doskonale wpisuje się gmina Biłgoraj położona w południowo – zachodniej części województwa lubelskiego. Przyjeżdżający tu turyści chwalą bogactwo nieskażonej przyrody, możliwości uprawiania aktywnego wypoczynku, dobre jedzenie oraz liczne atrakcje historyczne i kulturowe.

Gmina Biłgoraj usytuowana jest na terenie Równiny Puszczańskiej i rozciąga się w południowo – wschodnim pasie obszarów chronionych Lubelszczyzny. Leży pomiędzy Parkiem Krajobrazowym „Lasy Janowskie” a Szczebrzeszyńskim Parkiem Krajobrazowym i Puszczą Solską. Największym bogactwem gminy są występujące tu kompleksy leśne, które w blisko 60 proc. pokrywają jej teren. Najcenniejsze fragmenty Puszczy Solskiej zostały objęte Obszarem NATURA 2000, a z uwagi na występujące tu unikalne zasoby fauny i flory został utworzony rezerwat przyrody „Obary”. Turzyca bagienna, gnidosz królewski, bagnica torfowa czy rosiczka to tylko przykłady rzadkich okazów które występują w rezerwacie. Natomiast miłośników ornitologii zaciekawią z pewnością występujące to głuszce, cietrzewie, żurawie i bociany czarne. Mówiąc o atrakcjach przyrodniczych nie można zapomnieć o leśnych uroczyskach Puszczy Solskiej i Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego, jak również o źródełkach rzeki Stok, które wypływają ze zbocza malowniczego wąwozu. Warto odwiedzić też wyrobiska nieczynnego już kamieniołomu w Żelebsku.

Do wszystkich tych miejsc prowadzą liczne szlaki piesze i rowerowe. Przecinają one teren gminy prowadząc przez najciekawsze miejsca i wychodzą daleko, poza jej granice, zachęcając do zwiedzania zachodniego i środkowego Roztocza. Wiele z nich to trasy wiodące śladami potyczek i obozów partyzanckich. Te z pewnością przyciągną miłośników historii. Znawców kultury, zwłaszcza ludowej, zachwycą liczne kapliczki i krzyże oraz zachowana jeszcze drewniana zabudowa wiosek. Nadal czynne są tu ośrodki rzemiosła ludowego. Twórcy prezentują tradycyjne sposoby wyrobu łubów, sit, łyżek drewnianych czy toczenia gromnic. Na licznych imprezach plenerowych nie zabraknie tradycyjnych śpiewów w wykonaniu ludowych zespołów śpiewaczych i kapel oraz lokalnych specjałów, z których słynie region.

Zatem można skosztować tu piroga biłgorajskiego, kulaszy, krążałek, swojskich wyrobów wędliniarskich, domowego chleba i wielu innych smakołyków, wśród których znajdują się wykonane z owoców runa leśnego konfitury, przetwory z grzybów oraz słynne biłgorajskie nalewki. Ta królująca wśród nich to żurawinówka, którą wyrabia się z rosnącej na tutejszych bagnach i torfowiskach żurawiny błotnej.

Warto zobaczyć:

  • Rezerwat przyrody Obary
  • Źródełka rzeki Stok
  • Kamieniołomy w Żelebsku
  • Kapliczkę w Nadrzeczu z obrazami Jerzego Dudy-Gracza
  • Kościół p.w. Św. Michała Archanioła w Soli

 

Tekst: Ewelina LemieszekZamów prenumeratę: gospodarz-samorzadowy.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej miesięcznika „Gospodarz. Poradnik Samorządowy”
lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły