W listopadzie rusza nowa inicjatywa targowa

agnieszka-rembisz-1000x666Rozmowa z Agnieszką Rembisz, dyrektorem ds. Międzynarodowych Targów

Rozmawiała: Dorota Olech 

• Centralne Tragi Rolnicze dopiero pod koniec listopada, ale już dziś możemy zachęcać do wizyty na tych targach. Dlaczego warto się tam pojawić?

– Nasza optyka spojrzenia na kwestię targów jest nieco inna. Biorąc pod uwagę szereg inicjatyw, które planujemy przeprowadzić w trakcie Centralnych Targów Rolniczych, z naszego punktu widzenia targi są już w listopadzie. Centralne Targi Rolnicze to zupełnie nowa inicjatywa targowa. Ale już wiemy, że na stałe została wpisana w kalendarz imprez wystawienniczych organizowanych przez Ptak Warsaw Expo. Ze względu na przyjęte założenia organizacyjne oraz liczne grono naszych partnerów honorowych, merytorycznych i medialnych, które nas wspomaga oraz mocno nam kibicuje, pierwsza edycja zapowiada się jako duży sukces. Dlaczego warto się pojawić na targach? CTR 2016 to kompleksowa prezentacja w centrum Polski oferty produktów i usług branży rolniczej oraz szereg merytorycznych paneli, seminariów, forów dyskusyjnych zorganizowana w trzech nowoczesnych pawilonach wystawienniczych o łącznej powierzchni 68 tysięcy m2 oraz zewnętrzna prezentacja pracy maszyn i urządzeń rolniczych. Na pewno każdy odwiedzający znajdzie coś dla siebie, zarówno w ramach ekspozycji, jak i wydarzeń targowych.

• Komu są dedykowane targi?

– Targi jak sama nazwa wskazuje dedykowane są branży rolno-spożywczej „od pola do stołu”. To wydarzenie o bardzo szerokim zasięgu tematycznym, zgrupowane w ramach specjalistycznych sekcji: Salon Techniki Rolniczej, Salon Środków do Produkcji Rolnej, Targi Dobrej Żywności, Salon usług specjalistycznych i wsparcia dla branży AGRO, Sekcja Innowacji dla branży rolno-spożywczej oraz ekspozycja ras zachowawczych zwierząt hodowlanych oraz drobiu i ptactwa ozdobnego. CTR stanowią platformę spotkań rolników i mieszkańców obszarów wiejskich z producentami maszyn, urządzeń, sprzętu do produkcji, hodowli, przetwórstwa i przechowalnictwa, środków do produkcji rolnej, instytucjami oferującymi wsparcie działalności oraz usługi logistyczne, finansowe, doradcze. Naszym celem jest stworzenie nowej formuły spotkań, w ramach której głównie polscy przedsiębiorcy szeroko rozumianej branży rolno-spożywczej, włączając w to producentów żywności, zaprezentują partnerom krajowym oraz zagranicznym, w tym z Azji i Afryki, Bliskiego Wschodu oraz Europy Środkowo-Wschodniej swoje osiągnięcia i możliwości współpracy handlowej i inwestycyjnej. Jedyną sekcję zagraniczną, jaką przewidzieliśmy to stoiska instytucjonalne krajów Grupy Wyszehradzkiej, z uwagi na polskie przewodnictwo w V4, które rozpoczyna się w lipcu tego roku.

Chcemy pokazać kompleksowo wszystko, co Polska ma najlepszego w branży AGRO. A mamy się czym pochwalić.

• W dzisiejszych czasach mamy wiele różnych form i sposobów komunikowania się. Jaką rolę na tym tle pełnią bezpośrednie spotkania producenta z klientem? 

– Przy organizacji Centralnych Targów Rolniczych szczególną uwagę poświęcamy takiej organizacji ekspozycji oraz wydarzeń towarzyszących, aby umożliwić bezpośrednie spotkania producentów z klientami z kraju i zagranicy, zarówno na stoiskach, jak również w ramach matchmakingu. Udział w wystawie daje ogromne możliwości prezentacji szczególnych cech produktów i usług, wyróżnienia się wśród szerokiej oferty, a odwiedzającym umożliwia porównanie określonej kategorii produktów oferowanych przez coraz szerszą grupę producentów. Dużą wagę przywiązujemy do zapewnienia w jednym miejscu prezentacji możliwych do pozyskania dofinansowań do rozwoju działalności innowacyjnej, eksportowej i rozwojowej zarówno rolników, jak i producentów rolnych oraz firmy z sektora maszyn, urządzeń, sprzętu rolniczego, środków ochrony roślin i nasiennictwa oraz genetyki zwierzęcej.

Biorąc pod uwagę szerokie możliwości pozyskania wsparcia zewnętrznego dla rozwoju działalności międzynarodowej polskich przedsiębiorstw w szczególności na rynkach Azji, Afryki, Bliskiego Wschodu, oferty instrumentów pomocowych prezentowane będą przez agencje rządowe i banki oraz sektor logistyki.

• Z targami połączone będą także inne imprezy m.in. obchody 150-lecia Kół Gospodyń Wiejskich pod patronatem prezydenta RP. Czemu służą takie połączenia? 

– W ramach programu targowego przewidziane są zarówno wydarzenia branżowe o charakterze ściśle merytorycznym, jak również szereg działań ukierunkowanych stricte pod konsumentów. W planie wydarzeń są oczywiście obowiązkowe punkty każdej liczącej się imprezy wystawienniczej, jakimi są Wieczór wystawcy z promocją polskiej żywności oraz konferencja prasowa z udziałem czołowych organizacji branży rolno-spożywczej. Ale mamy też liczne imprezy towarzyszące. Oprócz 150-lecia Kół Gospodyń Wiejskich pod patronatem Prezydenta RP, gościmy Europejskie Forum Młodych Rolników organizowane przez Związek Zawodowy Centrum Narodowe Młodych Rolników, z udziałem reprezentantów z krajów UE, Europy Środkowowschodniej oraz Bałkanów. To absolutnie nie koniec listy wydarzeń towarzyszących, bo warto tutaj wspomnieć jeszcze o III Forum Sektora Wołowiny organizowanym przez Polski Związek Producentów Bydła Mięsnego, organizowaną przez POLSUS konferencję „Aktualna wartość dietetyczna wieprzowiny”, Forum branży drobiarskiej – organizowane przez Polski Związek Zrzeszeń Hodowców i Producentów Drobiu, Międzynarodową Konferencję organizowaną przez Związek Sadowników RP pod hasłem „Potencjał eksportowy polskiego sadownictwa”, Forum AGROLOGISTYCZNE organizowane przy współpracy z portalem PRACUJ W LOGISTYCE. W czasie targów nie zabraknie licznych atrakcji ukierunkowanych na poszerzenie wiedzy konsumentów i mieszkańców miast na temat polskiej wsi i rolnictwa m.in. pokazów stołów bożonarodzeniowych oraz występów zespołów ludowych w ramach obchodów 150-lecia Kół Gospodyń Wiejskich. Warto też zwrócić uwagę na gry, zabawy edukacyjne dla dzieci przygotowane na stoisku Polskiego Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka. To jeszcze nie wszystkie atrakcje, które czekają na uczestników naszych targów. Pracujemy obecnie nad przygotowaniem matchmakingu dla naszych kluczowych wystawców połączonego z programem „hosted buyer”, w ramach którego CTR 2016 odwiedzą importerzy zainteresowani zakupem towarów oferowanych przez konkretnych producentów oraz kolejne ciekawe panele wspomagające rozwój działalności innowacyjnej i międzynarodowej polskich przedsiębiorców. Aby odpowiednio przygotować te przedsięwzięcia kontraktację przestrzeni wystawienniczej planujemy zakończyć już w czerwcu. Także serdecznie zachęcam do współpracy wszystkich z Państwa, którzy jeszcze nie zgłosili swojego udziału w targach. Do zobaczenia w Ptak Warsaw Expo na podsumowaniu roku w branży rolno-spożywczej w trakcie Centralnych Targach Rolniczych w dniach 25-27 listopada.

Wyimek:

Udział w wystawie daje ogromne możliwości prezentacji szczególnych cech produktów i usług, wyróżnienia się wśród szerokiej oferty, a odwiedzającym umożliwia porównanie określonej kategorii produktów oferowanych przez coraz szerszą grupę producentów. Dużą wagę przywiązujemy do zapewnienia w jednym miejscu prezentacji możliwych do pozyskania dofinansowań do rozwoju działalności innowacyjnej, eksportowej i rozwojowej zarówno rolników, jak i producentów rolnych oraz firmy z sektora maszyn, urządzeń, sprzętu rolniczego, środków ochrony roślin i nasiennictwa oraz genetyki zwierzęcej.


Zamów prenumeratę: gospodarz-samorzadowy.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej miesięcznika „Gospodarz. Poradnik Samorządowy”
lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły

  • 500-lecie Grodziska Mazowieckiego

    Miasto wielu kultur i inwestycji Z Grzegorzem BENEDYKCIŃSKIM, burmistrzem Grodziska Mazowieckiego rozmawia: Robert MATEJUK Panie burmistrzu, przez cały 2022 r. …

  • W powiecie płockim nie zwalniamy tempa rozwoju

    Rozmowa z Sylwestrem ZIEMKIEWICZEM, starostą płockim W wrześniu ub. r. został pan wybrany na starostę płockiego. Na jakich przedsięwzięciach skupił …

  • Musimy budować konkurencyjną gospodarkę

    Automatyzacja, robotyzacja i cyfryzacja to przyszłość gospodarki. Czy wsparcie i rozwój Przemysłu 4.0 będą dotowane ze środków unijnych? O tym …