OSM w Kole – silni w kraju i coraz mocniejsi na rynkach zewnętrznych

produkty_calosc_nowe kopiaOkręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Kole działa od 1930 r. Przez lata pozyskiwała uznanie klientów, budowała solidną i rozpoznawalną markę. Ale ostatnie lata to okres prawdziwego rozkwitu OSM w Kole.

OSM w Kole jest doskonałym przykładem zmian zachodzących w polskim rolnictwie i przemyśle przetwórczym w ostatnich 20 latach. Są one związane z postępującą koncentracją produkcji rolnej i zanikiem małych gospodarstw rolnych, co połączone jest z ogromnym wzrostem wydajności produkcji. Praktycznie do lamusa odeszły gospodarstwa z jedną, czy z dwoma krowami. Oczywiście takie jeszcze się zdarzają, ale to już raczej produkcja na własne potrzeby, często także pewne sentymenty właścicieli małych stad. W przypadku spółdzielni nie możemy zapominać, że zakłady przetwórcze są niejako przedłużeniem działalności rolników. Spółdzielnie znajdują się przecież w ich rękach i to oni mają decydujący wpływ na kierunki rozwoju zakładu. Rolnicy są o wiele bardziej świadomi swojej pozycji dostawcy i ich gospodarstwa muszą spełniać wiele wyśrubowanych norm co do jakości dostarczanego mleka.

OSM Koło rośnie w siłę

Na początku lat 90. XX wieku OSM w Kole skupowała od dostawców ponad 60 mln litrów mleka rocznie, w 2016 r. przerobiono 260 mln litrów. Równocześnie liczba dostawców mleka spadła z 8,5 tys. do poniżej 3 tys. w 2016 r. Wzrost liczby skupowanego mleka wpłynął na potencjał produkcyjny OSM w Kole. I tak się stało dzięki kolejnym działaniom modernizacyjnym i inwestycjom w zakładzie. Dla przykładu produkcja masła w OSM Koło w 1996 r. wynosiła 3 411 ton, a w 2016 r. to już 10 205 ton. Produkcja mleka w proszku, który jest sztandarowym wyrobem OSM w Kole w 1996 r. wynosiła 4 566 ton, a w 2016 r. – już 22 924 tony. Czyli ponad pięciokrotnie więcej!

Tekst: Dorota Olech


Zamów prenumeratę: gospodarz-samorzadowy.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej miesięcznika „Gospodarz. Poradnik Samorządowy”
lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły