Komplikuje się sytuacja na rynku mleka

Dairy products isolated on white backgroundPogarsza się światowa koniunktura na rynku mleka, co przekłada się na ceny skupu mleka w Polsce. Ceny, które od kilku miesięcy spadają. I co gorsza, perspektywy nie są najlepsze.

Według Głównego Urzędu Statystycznego cena skupu mleka na terenie Polski w marcu 2018 r. wyniosła 1,34 zł za litr mleka i była o 0,8 proc. mniejsza od ceny wypłaconej w lutym 2018 r. Nie zapominajmy jednak, że w poprzednich miesiącach ceny spadały szybciej. Jeszcze w grudniu 2017 r. średnia cena skupu w Polsce wyniosła 1,53 za litr mleka, a w niektórych województwa, jak np. podlaskie, czy warmiński-mazurskie ceny średnie ceny skupu przekraczały 1,60 zł. Według danych za marzec 2018 r. najwięcej w skupie otrzymują producenci z Podlasia, gdzie płaci się za litr mleka 1,41 zł, potem rolnicy z woj. warmińsko-mazurskiego 1,39 zł, a następnie z woj. dolnośląskiego 1,36 zł. Z drugiej strony są takie województwa jak łódzkie czy świętokrzyskie, gdzie cena w skupie to średnio tylko 1,22 zł. Niestety, zdaniem ekspertów, jest całkiem sporo negatywnych przesłanek, które z pewnych pesymizmem każą patrzeć w przyszłość.

Czy rynek ustabilizuje się?

Jest co najmniej kilka przyczyn spadków. Zmniejszył się popyt na produkty mleczne na kilku rynkach światowych, jednocześnie produkcję zwiększyły Nowa Zelandia i USA. Polskie produkty coraz trudniej sprzedać poza krajem, tym bardziej, że rynek unijny także cechuje nadprodukcja. Dodatkowo poważnym problemem, który rzutuje na sytuację rynku europejskiego (więc i polskiego) jest kwestia znacznych unijnych zapasów odtłuszczonego mleka w proszku. Zapasy te zostały zgromadzone w poprzednich latach, w formie działań interwencyjnych ze względu na załamanie się rynku po zniesieniu limitów produkcji mleka. Obecnie KE w comiesięcznych przetargach stopniowo (i to po dość niskich cenach) wyprzedaje niewielkie ilości mleka w proszku. Budzi to zaniepokojenie części ekspertów, którzy uważają, że taka forma wyzbycia zapasów prowadzi do „psucia ceny”.

 

Tekst: Dorota Olech


Zamów prenumeratę: gospodarz-samorzadowy.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej miesięcznika „Gospodarz. Poradnik Samorządowy”
lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły