Gmina Kęty stawia na rozwój!

2 hala lotniczeGmina Kęty nie stoi w miejscu i nieustannie poszerza swoją infrastrukturę lub przeprowadza remonty, podnoszące komfort życia mieszkańców i uatrakcyjniające lokalną ofertę turystyczną. Ustawicznie powstają tu nowe drogi i parkingi, wznoszone są nowoczesne obiekty sportowe, a należące do miasta budynki czy też miejsca historyczne, które znajdują się pod opieką konserwatora zabytków, doczekują się odnowy lub rewitalizacji. Praca wre – zwłaszcza w sezonie letnim!

Na dobrej drodze

Wakacje to tradycyjnie czas napraw dróg, a także budowy nowych traktów i parkingów. Do końca lipca 2018 r. w gminie Kęty zakończono remonty, przeprowadzone na wielu drogach. Na inwestycje te mieszkańcy czekali od lat! Łącznie gmina odnowiła ponad 1150 metrów dróg, wydając na ten cel niemal 910 tys. zł. Końca dobiegła też budowa nowego parkingu na 34 miejsca postojowe wraz z drogą manewrową i chodnikiem, położonego na os. 700-lecia w Kętach tuż przy Szkole Podstawowej nr 2. Prace zrealizowano wspólnymi siłami gminy Kęty i Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej w Kętach.

Z kolei największa inwestycja drogowa w gminie – rozbudowa 6-kilometrowego odcinka DW 948, biegnącego przez sołectwa Łęki, Bielany i Nową Wieś, w lipcu bardzo przyspieszyła. W ramach prac zaplanowano nie tylko wymianę nawierzchni i przebudowę dwóch mostów, ale i budowę zatok autobusowych, rond, chodników, a przede wszystkim długo wyczekiwanej przez mieszkańców, nowej ścieżki rowerowej.

Ze sportowym pozdrowieniem

Kęty, które dotychczas mogły pochwalić się imponującym zapleczem sportowym-kompleksem OSiR, w skład którego, obok hali sportowej i ogólnodostępnej, kompleksowej siłowni „pod chmurką”, wchodzi kryta pływalnia z dwoma basenami, zjeżdżalnią, strefa jacuzzi, saun i hydromasażu, wielofunkcyjnym boiskiem „Orlik 2012”, skateparkiem, boiskiem do siatkówki plażowej i zatrzęsieniem placów zabaw, nie spoczęły na laurach. Z końcem lipca zakończyła się budowa nowej sali gimnastycznej, która powstała przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 w Kętach Podlesiu. Prace trwały rok, a ich koszt wyniósł niemal 6 mln zł. Kolejnym atrakcyjnym miejscem, w którym każdy może się przekonać, że w zdrowym ciele zdrowy duch, są popularne „korty”, czyli tereny rekreacyjne położone przy ul. Sobieskiego. Obiekt poddany został gruntownej rewitalizacji – inwestycja, którą oszacowano na ponad 4,5 mln zł, ruszyła w połowie marca. Termin zakończenia robót wyznaczono na wrzesień 2018 r. W ramach zadania zaplanowano wzniesienie budynku zaplecza sportowego i miniwidowni, a przede wszystkim przebudowę pięciu boisk – trzech do tenisa, jednego do koszykówki i jednego do siatkówki – a także montaż elementów małej architektury, w tym m.in. urządzeń siłowni zewnętrznej, trybun, ławek, koszy i stojaków rowerowych.

Pamiętając o przeszłych dniach

Miasto Kęty nie zapomina o swej historii, stojąc na straży pamięci i troszcząc się o jej zachowanie. Najlepszym tego dowodem jest dbałość o ślady przeszłych lat i minionych wydarzeń. 9 lipca 2018 r. dokonano odbioru końcowego renowacji mogiły nagrobnej trzech legionistów z I wojny światowej, znajdującej się na cmentarzu komunalnym w Kętach. Postument i pamiątkowa tablica zostały odczyszczone, odnowione i zabezpieczone przed niszczącym działaniem słońca, wiatru, wilgoci i mrozu. Prace idealnie zbiegły się z obchodami szczególnego, jubileuszowego roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i wydaniem okolicznościowej Księgi Pamiątkowej, która powstała początkiem tego roku z inicjatywy Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach. Uroczystego, pierwszego wpisu w albumie dokonał Burmistrz Gminy Kęty Krzysztof Jan Klęczar. Pomysł wyróżniony został przez zespół projektu „Inicjatywa Nasza Niepodległa” i administratorów serwisu naszaniepodlegla.pl.

Zapraszamy do Kęt!

 

 


Zamów prenumeratę: gospodarz-samorzadowy.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej miesięcznika „Gospodarz. Poradnik Samorządowy”
lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły

  • Forum Samorządowe „Woda dla Polski”

    27 czerwca 2022 r. w Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów w siedzibie Muzeum Niepodległości w Warszawie odbyło się Forum Samorządowe „Woda dla Polski”. …

  • Samorządowy głos powiatów

    Podczas pierwszego dnia XXVIII Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich (najwyższej władzy ZPP), które odbylo się Mikołajkach zgromadzeni delegaci (starostowie i …

  • Forum Samorządów „Woda dla Polski”

    W imieniu Marszałka Województwa Mazowieckiego i Green Light Media Sp. z o.o. – wydawcy „Gospodarza – poradnika samorządowego” serdecznie zapraszamy do uczestnictwa …