Kadencja pod znakiem inwestycji

3 szpitalZbliżający się koniec kadencji w samorządach to dobry czas na podsumowanie tego, co przez cztery lata udało się zrealizować. O najważniejszych inwestycjach powiatu olsztyńskiego oraz planach na najbliższy czas rozmawiamy ze starostą olsztyńskim Małgorzatą Chyziak.

 

 • Jak pani ocenia rozwój powiatu od 2014 roku?

– Na samym początku bieżącej kadencji ustaliliśmy priorytety, którymi będziemy się kierować podejmując decyzje o lokacji środków z budżetu powiatu. Okazało się, że najbardziej palącą sprawą jest poprawa jakości dróg powiatowych, a tych mamy aż 850 km. Dzięki dobrze napisanym wnioskom i współpracy z samorządami gmin, udało nam się przez te cztery lata zmodernizować drogi za 52 mln zł. Myślę, że to dużo. Tylko w tym roku nasz plan zakłada realizację inwestycji drogowych za 17,3 mln zł, a cały czas staramy się pozyskać środki na kolejne drogi. Nasze projekty zakładają realizacje inwestycji o łącznej wartości 33 mln zł.

 • Która z inwestycji, poza drogowymi, jest szczególnie ważna dla powiatu?

– Bardzo się cieszę, że po latach starań ruszyła przebudowa największej placówki zdrowotnej na naszym obszarze, czyli Szpitala Powiatowego w Biskupcu. Z jego usług korzystają także mieszkańcy powiatów ościennych i samego Olsztyna. Rozbudowa, przebudowa oraz modernizacja Bloku Operacyjnego, Centralnej Sterylizatorni i Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii pochłonie 23 mln zł, z czego 16,7 mln zł pochodzić będzie z budżetu powiatu, a 4 mln zł to środki unijne. Staramy się jeszcze pozyskać dotację celową z budżetu państwa. Projekt już nabiera rozpędu i będzie kontynuowany w roku następnym, będzie to więc jedna z największych inwestycji powiatu w ostatnim czasie. Szpital ma bardzo dobrą opinię zarówno wśród pacjentów, jak i specjalistów oceniających placówkę. Widać to choćby po kolejnej akredytacji, czy miejscu w tzw. „złotej setce” szpitali specjalistycznych i zabiegowych w kraju.

Nie zapominamy też o naszym drugim szpitalu, który, podobnie jak placówka w Biskupcu, znalazł się w tzw. sieci szpitali. Mowa o Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Dobrym Mieście, w którym trzy lata temu otworzyliśmy pierwszą i, jak dotąd, jedyną w województwie warmińsko-mazurskim publiczną Poradnię Geriatryczną. W szpitalu za chwilę będzie wdrażany projekt elektronicznej dokumentacji medycznej wraz z e-usługami dla pacjenta.

 • Czy cyfryzacja jest realizowana jeszcze w innych obszarach?

– Oczywiście, żyjemy w czasach informatyzacji, która pozwala zaoszczędzić mieszkańcom czas, wysiłek i pieniądze. Dlatego obecnie wdrażamy duży projekt „e-mapa 2”, który jest kontynuacją utworzenia geoportalu i ucyfrowienia map. Już na przełomie sierpnia i września udostępnimy 18 z 21 e-usług, z których będą mogli skorzystać nie tylko geodeci, ale też osoby fizyczne, projektanci, rzeczoznawcy, inwestorzy oraz cała administracja rządowa. Chodzi m.in. o pobieranie danych i płatność elektroniczną. Wdrożenie całego projektu zakończymy w maju przyszłego roku, wtedy też zostanie uruchomiona baza danych przestrzennych: ewidencji gruntów i budynków, sieci uzbrojenia terenu i danych obiektów topograficznych. Z tych funkcjonalności skorzystają przede wszystkim geodeci i wykonawcy prac geodezyjnych. Plan finansowy projektu opiewa na kwotę 8,2 mln zł, przy czym pozyskaliśmy na ten cel 6,9 mln zł z Unii Europejskiej, reszta środków pochodzi z budżetu powiatu.

 • Powiat olsztyński jest organem prowadzącym dla szkół. Tu też widać rozwój?

– Prowadzimy Zespoły Szkół w Olsztynku, Biskupcu i Dobrym Mieście, w tym trzecim ma też siedzibę Zespół Szkół Rolniczych. Mamy pod swoją pieczą także Szkołę Podstawową dla dzieci przewlekle chorych, która funkcjonuje przy szpitalu rehabilitacyjnym w Ameryce. W ubiegłym roku w Olsztynku uruchomiliśmy Poradnię wczesnego wspomagania rozwoju dziecka w wieku od niemowlęcia do 6 lat, w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Żardenikach w gm. Jeziorany zostało otwarte pierwsze w powiecie Przedszkole Specjalne. Naszą dumą jest też Powiatowa Szkoła Muzyczna I stopnia, która oprócz siedziby głównej w Dywitach posiada obecnie cztery filie. Tylko w bieżącym roku powiat przeznacza 30,7 mln zł na sprawy związane z oświatą.

 • Pokaźna suma została też przeznaczona na inwestycję budowlaną w jednej ze szkół.

– Rzeczywiście, trwają ostatnie odbiory powykonawcze pełnowymiarowej hali widowiskowo-sportowej przy Zespole Szkół w Biskupcu. Koszt budowy hali wraz z infrastrukturą wyniesie około 8 mln zł, pokryją go środki z budżetu powiatu, gminy Biskupiec oraz z dotacji Ministerstwa Sportu i Turystyki. To inwestycja ważna zarówno dla uczniów, jak i mieszkańców gminy Biskupiec. Hala to nie tylko boiska i trybuny. Obiekt poza funkcją sportową będzie pełnił rolę sali gimnastycznej, rehabilitacyjnej, jak i teatralnej, wykładowej, czy zabaw.

 • Czy wewnętrzne inwestycje powiatu przekładają się na napływ inwestorów z zewnątrz?

– To widać wyraźnie po coraz większym zainteresowaniu dużych, poważnych przedsiębiorców, którzy chcą powiększać swój kapitał na terenie powiatu. Przykładem może być Grupa Egger, która buduje w Biskupcu pierwszą w Polsce fabrykę produkującą płyty wiórowe. W Barczewie powstaje duży zakład produkcyjno-magazynowy Piekarni Tyrolskiej. Z drugiej strony powiatu, w gminie Olsztynek, wkrótce rozpocznie działalność centrum logistyczne internetowego klubu zakupowego Zalando Lounge i nowy zakład produkcyjno-logistyczny Tymbark. W tej chwili prowadzimy rozmowy z kolejnymi, dużymi firmami zainteresowanymi terenami w tej gminie. Inwestorów więc przybywa, a po wejściu w życie ustawy o utworzeniu Specjalnej Strefy Ekonomicznej w całym kraju, spodziewamy się ich jeszcze więcej. Powiat olsztyński jest atrakcyjnym miejscem zarówno do życia, inwestowania, jak i rozwoju biznesu.


Zamów prenumeratę: gospodarz-samorzadowy.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej miesięcznika „Gospodarz. Poradnik Samorządowy”
lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły

 • 500-lecie Grodziska Mazowieckiego

  Miasto wielu kultur i inwestycji Z Grzegorzem BENEDYKCIŃSKIM, burmistrzem Grodziska Mazowieckiego rozmawia: Robert MATEJUK Panie burmistrzu, przez cały 2022 r. …

 • W powiecie płockim nie zwalniamy tempa rozwoju

  Rozmowa z Sylwestrem ZIEMKIEWICZEM, starostą płockim W wrześniu ub. r. został pan wybrany na starostę płockiego. Na jakich przedsięwzięciach skupił …

 • Musimy budować konkurencyjną gospodarkę

  Automatyzacja, robotyzacja i cyfryzacja to przyszłość gospodarki. Czy wsparcie i rozwój Przemysłu 4.0 będą dotowane ze środków unijnych? O tym …