TO BYŁ TRUDNY ROK, PEŁEN WYZWAŃ

Rok 2020 zapisał się na kartach historii za sprawą pandemii i wielkiego kryzysu. Jednak lokalnie żyliśmy również innymi wydarzeniami. Rok 2020 to czas, w którym mimo trudnego okresu wystartowały wyczekiwane latami inwestycje – mówi burmistrz Miasta i Gminy Grabów nad Prosną Maksymilian Ptak.

Poprzedni rok zamknięto kilkoma zrealizowanymi, ważnymi dla mieszkańców inwestycjami. – Wynika to przede wszystkim z tego, że nie poddaliśmy się w tym trudnym czasie i z całą stanowczością oraz konsekwencją realizowaliśmy zaplanowane wcześniej zadania – podkreśla burmistrz Maksymilian Ptak. Do najważniejszych należy zaliczyć otwarcie przebudowanej Stacji Uzdatniania Wody w Palatach, czy otwarcie Klubu „Senior+”. W Grabowie nad Prosną wprowadzono Strefę Płatnego Parkowania.

Choć życie społeczeństwa zostało ograniczone przez epidemię, to jednak inwestycje szły pełną parą. Zakończono przebudowę świetlicy wiejskiej w Książenicach. Blasku dodano sali widowiskowej Centrum Kultury, całkowicie zmieniając jej oblicze. Zadbano też o dworzec autobusowy w samym mieście, który na modernizację czekał latami. W każdym przypadku efekt przerósł oczekiwania.

Mimo trudnego okresu wydano sporo środków na infrastrukturę drogową: od poprawy nawierzchni na drogach gminnych, poprzez współfinansowanie dróg powiatowych i przebudowę dróg wojewódzkich. Środki na inwestycje pochodziły z dofinansowań, zwłaszcza z Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu.

We współpracy siła, a wszelkie dofinansowania są tego przykładem. W minionym roku pozyskano także szereg dotacji na inicjatywy społeczne w sołectwach m.in. modernizację i doposażenie sal wiejskich – zaznacza burmistrz. Dodatkowe pieniądze udało się pozyskać na budowę kanalizacji w mieście i rozbudowę stacji uzdatniania wody w Bukownicy. To kwoty idące w miliony. A na tym nie koniec. Strażacy z Bukownicy mogą cieszyć się nowym samochodem ratowniczym, którego zakup był możliwy dzięki m.in. środkom z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.

Rok 2020 to nowa rzeczywistość, która zmusiła samorządy do przeorganizowania pracy szkół (nauka zdalna), co było nie lada wyzwaniem. W związku z tym placówki z terenu Miasta i Gminy Grabów nad Prosną doposażono w laptopy. W tym czasie wyremontowano stołówkę szkolną w miejscowej szkole podstawowej. Na oba zadania również pozyskano środki zewnętrzne.

Były też chwile, kiedy cała grabowska społeczność jednoczyła się w walce przeciwko niewidzialnemu wrogowi. Dzięki wspólnej energii mieszkańców, podjęto działania zapobiegające rozprzestrzenianiu się koronawirusa. To akcja szycia maseczek „Mogę, chcę, pomagam”, w którą włączyły się koła gospodyń wiejskich i nie tylko, a maseczki trafiły do najbardziej potrzebujących instytucji. – Budujący jest fakt, że niezwłocznie po ogłoszeniu akcji, do urzędu zaczęły dzwonić osoby przebywające w domu i chętne do szycia maseczek – wyznaje burmistrz Ptak.

Kiedy restrykcje były zniesione, odbyły się zaplanowane imprezy, jak np. piknik historyczny czy konne zawody jeździeckie.

KAL


Zamów prenumeratę: gospodarz-samorzadowy.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej miesięcznika „Gospodarz. Poradnik Samorządowy”
lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły