Gmina Krzywiń. Czas na nowe projekty

Gmina Krzywiń pomimo epidemii, nie zwalnia tempa. Za nami kilka wielomilionowych inwestycji, a przed nami realizacja nowych zadań, które mają za zadanie podnieść jakość życia mieszkańcom. W okresie epidemii pracujemy nad nowymi projektami, składamy wnioski o kolejne dofinansowania, zabiegamy o korzystne rozwiązania na rzecz gminy Krzywiń. 

W cieniu epidemii 

Okres ostatnich miesięcy przejdzie do historii. Brak wydarzeń kulturalnych, liczne ograniczenia w imprezach sportowych to również wyhamowanie wielu ciekawych inicjatyw społecznych, wstrzymanie organizacji spotkań bezpośrednich.

W 2020 r. pomimo trwającej epidemii zrealizowaliśmy szereg zaplanowanych inwestycji. Oddano sieć kanalizacji sanitarnej dla strefy gospodarczej w Krzywiniu. Powstała kolejna nowa droga na os. Młodych w Krzywiniu, które dynamicznie rozbudowuje się od kilku lat. Na wspomnianym osiedlu, jak również na os. Sportowym powstała nowa kanalizacja deszczowa.

W Wieszkowie oddano do użytku nową drogę gminną z kostki brukowej, tym samym zakończono wszystkie drogowe inwestycje w tym sołectwie. Gmina Krzywiń na ten cel pozyskała w ramach FOGR z Urzędu Marszałkowskiego kwotę 123 750 zł. W tym miejscu wyrazy podziękowania dla Pana Marszałka Krzysztofa Grabowskiego i radnych Sejmiku za wsparcie inwestycji. Pozyskaliśmy środki finansowe od Samorządu Województwa Wielkopolskiego dla sołectwa Zgliniec w ramach konkursu „Pięknieje Wielkopolska Wieś”. „Odnowie” poddany został teren wokół świetlicy – powstał plac zabaw, mini boisko, siłownia zewnętrzna. 

Po wielu latach starań u wicemarszałka województwa Pana Wojciecha Jankowiaka powstał długo oczekiwany chodnik przy DW432 w Jerce na ul. Śremskiej. Inwestycja wpłynęła na wzrost poczucia bezpieczeństwa mieszkańców tej części sołectwa. 

W 2020 r. podpisałem umowę z wykonawcą zadania, Pracownią Projektową M-Trakt z Zielonej Góry, na zadanie pn. „Wykonanie dokumentacji projektowej dla ścieżki rowerowej między miejscowościami Czerwona Wieś, Krzywiń, Jerka”. Zakres prac to wykonanie pełnej dokumentacji technicznej budowy ścieżki rowerowej, pieszo-rowerowej w ciągu drogi wojewódzkiej 432 od granicy gminy Krzywiń z gminą Osieczna, przez miejscowość Czerwona Wieś do Krzywinia, a następnie do Jerki. Zamówienie obejmuje wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej budowy ścieżki rowerowej, ścieżek pieszo-rowerowych, oraz przebudowy ul. Kościańskiej (utworzenie ciągów pieszo-rowerowych, przebudowa chodników, przystanków autobusowych, przejść dla pieszych z azylami oraz przebudowa i wydzielenie nowych miejsc parkingowych). Cały odcinek zostanie także oświetlony. 

Bezpłatna komunikacja 

Jako jedyna gmina w powiecie kościańskim mamy bezpłatną komunikację – kursy na trasie linii Krzywiń – Jerka – Śrem. Cztery razy dziennie bezpłatnie każdy mieszkaniec w każdym wieku może dojechać i wrócić ze Śremu. W Śremie istnieje możliwość przesiadki i również bezpłatnie można dojechać do Zaniemyśla lub Kórnika. 

Udana rewitalizacja 

Gmina Krzywiń realizowała w ostatnich dwóch latach, trzy duże projekty infrastrukturalne związane z rewitalizację (otrzymaliśmy na ten cel prawie 5 mln zł z Unii Europejskiej w ramach WRPO+). W styczniu otwarliśmy przebudowane „Centrum Integracji i Aktywizacji Lokalnej w Łuszkowie”. W czerwcu zakończono prace przy rewitalizacji świetlicy wiejskiej w Bielewie. Zakończono prace rewitalizacyjne w Świńcu. Projekt „Nowe Centrum Świńca” opracowany kilka lat temu, został wdrożony, choć było wielu którzy nie wierzyli w powodzenie tego nietuzinkowego projektu architektonicznego. To modelowy projekt, dzięki któremu poddano kompleksowej rewitalizacji całe centrum wsi. Powstały nowe drogi, parkingi, miejsca spotkań, nowy parkan, boisko wielofunkcyjne, plac zabaw, siłownia zewnętrzna. 

Nowe projekty, nowe wnioski 

Czas epidemii wykorzystaliśmy na przygotowanie kolejnych, nowych wniosków o dofinansowanie zewnętrzne. Do programu Funduszu Dróg Samorządowych zgłosiliśmy kilka inwestycji drogowych. Kilka projektów złożyliśmy w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalny

Przez ostatnie lata zmieniły się placówki oświatowe w Krzywiniu, Jerce, Lubiniu. Po raz pierwszy gmina Krzywiń postanowiła podjąć próbę sięgnięcia po środki w ramach tzw. Funduszy Norweskich. W 2020 r. złożyliśmy wniosek pn. „Poprawa efektywności energetycznej w budynkach Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Bieżyniu w Gminie Krzywiń”. To zadanie to kompleksowa modernizacja energetyczna szkoły w Bieżyniu (nowy dach, termoizolacja). 

Gmina Krzywiń rozpoczęła również prace nad przygotowaniem nowego strategicznego dokumentu tj. Strategii Rozwoju Gminy Krzywiń na lata 2021-2027. Zlecono również wykonanie dokumentacji projektowej na utwardzenie kolejnych dróg lokalnych na terenie gminy.

Jesteśmy gotowi do kolejnego dużego „boom’u” inwestycyjnego. Wszystko zależy od ilości i wielkości przyznanych dotacji, ale również kondycji budżetu państwa, również samych jednostek samorządu terytorialnego (dynamiki wpływu podatków PIT i CIT). Wiele kluczowych zadań i ciekawych projektów przed nami. Czas pokaże, które uda się zrealizować!

Obchody inne niż zawsze!

W pogrążonym w epidemii 2020 r. przypadło 30-lecie wolnego, w pełni demokratycznego samorządu w Polsce. Przez te 30 lat udało się zbudować wśród mieszkańców poczucie odpowiedzialności za wspólnotę samorządową. Dziś Mieszkańcy mają realny wpływ na rozwój i kształt każdej jednostki samorządu terytorialnego. Władzom lokalnym miast i gmin ufa już prawie 74 proc. Polaków i jest to najwyższy poziom zaufania wyrażany wobec instytucji w Polsce – wynika z cyklicznych sondaży CBOS. Coraz więcej badanych dobrze ocenia też pracę samorządu. Samorząd – właśnie tu jest prawdziwa Polska!

Jacek Nowak

Burmistrz Miasta i Gminy Krzywiń


Zamów prenumeratę: gospodarz-samorzadowy.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej miesięcznika „Gospodarz. Poradnik Samorządowy”
lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły