E-rowery na przedzie wyścigu elektromobilności

Elektromobilność stopniowo przestaje być obcym, niszowym terminem, używanym przez ekspertów, a staje się częścią dyskusji publicznej. Technologia zaczęła doganiać nasze potrzeby, jakimi są chęć szybkiego przemieszczania się, ale też walka o środowisko naturalne. To właśnie tematowi rowerów elektrycznych w planie polskiej elektromobilności poświęcone będzie wrześniowe forum, organizowane przez Targi Kielce we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Rowerowym.

E-mobilność już dawno przestała być fanaberią, a stała się potrzebą. Z każdą chwilą kolejne państwa przekonują się do udziału w elektrycznej rewolucji komunikacyjnej. Jej pionierami są kraje skandynawskie. Norwegia do 2025 roku planuje całkowicie zrezygnować ze sprzedaży pojazdów spalinowych. Jednak paradoksalnie na tym rynku prym wiodą nie samochody, a rowery elektryczne. Powodów jest kilka. Są lekkie, poręczne, możemy je łatwo i szybko naładować, a przede wszystkim są o wiele tańsze od e-samochodów. Nic więc dziwnego, że rocznie w samej Unii Europejskiej sprzedaje się ponad 3 miliony tego typu pojazdów.

Trend ten zaczęły dostrzegać także prywatne firmy. W Kopenhadze, stolicy Danii i światowej stolicy rowerów, powstaje pierwszy na świecie sklep sieci Ikea, gdzie zakupy będzie można odebrać wyłącznie rowerem.

Rozwojem e-mobilności, w połączeniu z rosnącą fascynacją rowerami, zaczynają zajmować się także władze polskich miast. W wielu z nich już teraz prowadzona jest aktywna, proekologiczna polityka rozwojowa, funkcjonująca pod wspólną nazwą „Smart City”.

– Targi Kielce już od 10 lat współpracują z Polskim Stowarzyszeniem Rowerowym, wspierając tę ważną branżę. Dajemy możliwość nawiązywania skutecznych kontaktów biznesowych i społecznych. Naturalnym jest więc, że to właśnie za pośrednictwem Targów Kielce organizowane jest forum podejmujące tak istotny temat, jakim jest rozwój elektromobilności w naszym kraju – mówi Joanna Marcjan, zastępca dyrektora Wydziału Targów w Targach Kielce.

– Mamy nadzieję, że nasze forum zainteresuje zarówno tych, którzy organizują życie w miejscach naszego zamieszkania, czyli samorządowców oraz zwykłych użytkowników rowerów. Chcemy pokazać, że rowery elektryczne są gotowe od ręki do wprowadzenia do wszelkich działań związanych z elektromobilnością. E-rower to zdrowy środek transportu, zarówno dla rowerzysty jak i otoczenia. Nie generuje korków i spalin. Pozwala nam dojechać dalej, szybciej i łatwiej niż zwykły rower. Z racji na wymuszony dystans to też znakomity środek transportu w czasie epidemii – wymienia Mateusz Pytko, dyrektor Biura Polskiego Stowarzyszenia Rowerowego.

Dyrektor dodaje przy tym, że Targi Kielce od początku były dla Stowarzyszenia ważnym partnerem. – Dzięki współpracy z Targami Kielce polska branża rowerowa może co roku spotykać się jesienią na największych targach rowerowych w Europie środkowo-wschodniej. Targi Kielce to solidny Partner, który szybko reaguje na potrzeby naszej wspólnej imprezy, wychodząc naprzeciw nowym trendom w branży – mówi.

Podczas forum poruszone będą m.in. kwestie legislacyjne, jak deweloperzy przygotowują się na elektromobilność (miejsca parkingowe, stacje ładowania), jak wygląda planowanie ruchu rowerowego w miastach (strefy tylko dla rowerów, strefy dostaw dla elektrycznych rowerów cargo), czy też kwestia wypożyczalni rowerów, w tym rowerów elektrycznych i elektrycznych rowerów cargo.

Na forum BIKE-EXPO zapraszamy 17 września 2021 roku do Targów Kielce.


Zamów prenumeratę: gospodarz-samorzadowy.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej miesięcznika „Gospodarz. Poradnik Samorządowy”
lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły