Gościnna i gospodarna Ziemia Przemyska zaprasza

Z JANEM PĄCZKIEM, starostą przemyskim rozmawia: MAŁGORZATA DACHNOWICZ 

Panie starosto, powiat przemyski w Polsce kojarzy się głównie z miastem i jego herbem – przemyskim niedźwiadkiem lub pobliską Medyką, w której znajduje się przejście graniczne z Ukrainą. Wokół tych terenów w Polsce ciągle funkcjonuje wiele mitów. Nierzadko można usłyszeć opinię, że to Polska B lub nawet C. Podróżując przez powiat przemyski, wszystkie te mity można obalić. Rozwój i potencjał jest widoczny na każdym kroku. Proszę opowiedzieć naszym czytelnikom coś o jego położeniu, potencjale…

– Powiat przemyski położony jest we wschodniej części województwa podkarpackiego. Od północy graniczy z powiatem jarosławskim i przeworskim, od zachodu z rzeszowskim i brzozowskim, zaś od południa z bieszczadzkim i sanockim. Wschodnią granicę obszaru powiatu, a równocześnie województwa podkarpackiego stanowi polsko-ukraińska granica państwa. Stąd położenie naszego powiatu jest bardzo atrakcyjne turystycznie.

Bezsprzecznie biegnąca na styku powiatu granica z Ukrainą, podnosi atrakcyjność Państwa powiatu.

– Powiat przemyski i miasto Przemyśl są najbardziej wysuniętym na wschód regionem Unii Europejskiej, który stanowi swego rodzaju pomost pomiędzy wschodem a zachodem. Ponadto, znajduje się tu ważny węzeł komunikacyjny: droga międzynarodowa E40, autostrada A4, trasa kolejowa biegnąca w kierunku przejścia granicznego w Medyce. W nieodległych planach jest również uruchomienie przejścia granicznego w Malhowicach. Ukształtowanie terenu powiatu jest bardzo zróżnicowane. Południowa oraz zachodnia część powiatu zalicza się do terenów podgórskich. Pogórze Przemyskie rozcięte jest doliną Sanu oraz licznymi mniejszymi ciekami wodnymi jego dorzecza. San wyznacza także granicę pomiędzy Pogórzem Przemyskim a Pogórzem Dynowskim.

 


Zamów prenumeratę: gospodarz-samorzadowy.pl/prenumerata
Cały tekst dostępny w wersji papierowej miesięcznika „Gospodarz. Poradnik Samorządowy”
lub na platformach sprzedaży onlinePodobne artykuły